ABA: Smit u stilu Kecmana, Partizan na volšeban način ostao bez Evrolige (VIDEO)

26.04.2014. 01:57
N. Radojević
Tuga košarkaša Partizana posle poraza od Cedevite
Tuga košarkaša Partizana posle poraza od Cedevite / Izvor: Tanjug
Plejmejker Cedevite u poslednjoj sekundi pogodio antologijsku trojku, baš na dan kada je Dušan Kecman postigao legendarni koš u Zagrebu pre četiri godine.

Da je neko pre dva dana prognozirao da će u finalu ABA lige igrati hrvatski timovi Cedevita i Cibona, dobro upućeni bi mu sigurno rekli da je košarkaška neznalica. Međutim, posle Crvene zvezde Telekom, poraz u polufinalu regionalnog takmičenja doživeo je i Partizan NIS i to u poslednjoj sekundi. U neizvesnom meču, punom preokreta, pogodak odluke postigao je sjajni plejmejker gostiju Nolan Smit. Amerikanac je uzeo loptu posle promašaja Tepića i sa oko osam metara pogodio pobedonosnu trojku za evroligaški trijumf 81:79 (27:16, 13:19, 17:29, 24:15). Hrvatska će naredne sezone imati dva predstavnika u Evroligi, Srbija je, za sada, bez mesta u eliti (Zvezda će igrati u kvalifikacijama). Zanimljivo, tim iz Humske ostao je bez učešća u prestižnom takmičenju prvi put od sezone 2001/2002.

Cedevita je iznenadila Partizan na startu utakmice, lako stekla 11 poena prednosti (13:2 u petom minutu), da bi u 13. minutu imala i plus 15, 33:18. Na krilima supermotivisanog Aleksandra Pavlovića crno-beli su se probudili i krenuli u poteru. Malo po malo, srpski šampion je topio minus i poveo sredinom treće deonice, 44:43.

Tandem Partizana Pavlović-Bogdanović je u seriji lomio samopouzdanje košarkaša Cedevite. „Parni valjak“ ubacio je goste u mašinu i vezao evroligaški amblem sve do 36. minuta i rezultata 73:62.

Saša Pavlović bio je najbolji igrač Partizana u polufinalu ABA lige
Saša Pavlović bio je najbolji igrač Partizana u polufinalu ABA lige / Izvor: Tanjug

A, onda potop. Posle nesportske lične greške Đorđa Gagića Cedevita je krenula u juriš, vezala 10 poena i uvela utakmicu u „boksersku“ završnicu. Sevali su udarci grogiranih rivala kao u ringu, Pavlović je delio rampe, ali nije mogao sam.

U već opisanim finalnim sekundama bivši NBA plejmejker Nolan Smit neodoljivo je podsetio na blistavu trojku Dušana Kecmana u zagrebačkoj „Areni“. Pre tačno četiri godine srećna zvezda pogledala je crno-bele. U beogradskoj „Kombank areni“ došlo je, međutim, do pomračenja Partizana, veče ranije i najljućeg mu rivala. Igra slučaja Ili zasluga za rad i (ne)vaspitanje?

Dešavanja iz “Kombank arene” mogli ste da pratite uživo u tekstualnom prenosu na Srbijadanas.com.

Nolan Smit (levo) postigao je koš odluke
Nolan Smit (levo) postigao je koš odluke / Izvor: Tanjug

40. minut - Na liniji penala Pavlović. Ne drhti mu ruka, 79:78 za Partizan. Nova blokada Pavlovića nad Rejom, 30 sekundi do kraja.  I opet blokada Pavlovića!!! Tepić je promašio trojku, a onda je Smit imao četiri sekunde do kraja. Pogodio je trojku sa osam metara, iako je lopta "htela da izađe" iz obruča, ali se vratila u koš. Cedevita je u Evroligi, 81:79 za hrvatski tim.

39. minut - Konačno je Pavlović bio siguran oba puta sa linije penala, a onda je izblokirao Reja. Gagić ima slobodna bacanja, reprezentativac Srbije je poentirao samo u prvom pokušaju, 77:76 za Partizan. Horog Bilana za 78:77.

38. minut - Pavlović je pogodio jedan penal,a na drugoj strani Bilan je uspeo da pod faulom ubaci dvojku. Nerešeno, 74:74. Bogdanović je promašio za tri, a Gagić je blokirao Smita. Cedevita opet vodi, pogađa Alan Rej, 74:76.

37. minut - Partizan je dozvolio seriju gostima 10:0. Smit je precizan, 73:72 na tri  i po minuta do kraja.

36. minut - Suton je pogodio trojku, a Tepić jedno slobodno bacanje. I onda, opet Pavlović: Baranin je precizan izvan linije za 6,75 metara, 73:62. Zagrepčani smanjuju posle nesportske lične greške Gagića i postižu pet vezanih poena, 73:67. Cedevita se opasno primakla, Babić je ubacio trojku, 73:70. Serija hrvatskog tima 8:0.

34. minut - Pavlović je sjajan i u odbrani, blokirao je Smita. Bivši NBA as "zapalio" je "Kombank arenu" nešto kasnije zakucavanjem u kontranapadu. Dvocifrena prednost crno-belih, 69:59.

32. minut - Pavlović "otvara" poslednju deonicu, Nurkić uzvraća istom merom, ali u narednom napadu promašuje, 66:59.

30. minut - Kada "igra" Bogdanović nema zime za Partizan. Reprezentativni bek je nezaustavljiv u trećoj četvrtini, razbudio se i Bertans, srpski tim ima maksimalnih plus sedam, 64:57 pred 10 minuta odluke.

28. minut - Dalekometna paljba crno-belih. Bogdanović, pa Bertans pogađaju trojke, dovoljno za 60:56.

27. minut - Partizan je u krizi, Cedevita odgovara serijom 7:0. Ramljak je vezao četiri poena, a prethodno su poentirali Nurkić (slobodno bacanje) i Babić. Bogdanovič seče nalet Zagrepčana, 54:52 za tim iz Humske.

26. minut - Razigrao se Gagić. U jednom napadu izborio je tri poena, dvojka plus dodatno bacanje. Prethodno je poentirao Nurkić za Cedevitu. Tepiću ne drhti ruka na liniji slobodnih bacanja, serija 14:2 za 51:45.

24. minut - Vodi Partizan! Gagić je pogodio sa distance, a  onda je poentirao i Tepić posle osvojene lopte, 46:43.

23. minut - Cedevita je već ispunila bonus, Partizan je, tačnije Lovernj, sa linije penala smanjio na 42:43. Repeša je tražio tajm-aut.

22. minut - Lovernj posle lepe akcije poentira za dva poena, a na suprotnoj strani Zubčić je ubacio trojku, 37:43.Pavlović je polovično uspešan sa linije penala, 38:43.

Bogdan Bogdanović na meču sa Cedevitom
Bogdan Bogdanović na meču sa Cedevitom / Izvor: Tanjug

20. minut - Zagrepčani vode sa 40:35 na poluvremenu. Bilan je najefikasniji u Cedeviti sa 10 poena, Pavlović je najbolji kod crno-belih sa 12 poena.

19. minut - I Tepić je precizan za tri poena, crno-beli su se ozbiljno približili Zagrepčanima, 35:39.

18. minut - Ramljak je sa linije penala prekinuo seriju Beograđana od 8:0. A, onda se probudio Bogdanović ubacivši trojku sa devet metara, 29:35. Međutim, Babić je odgovorio istom merom, a rafal trojki nastavlja na suprotnoj strani Andrić, 32:38.

15. minut - Cedevita je imala i plus 16, a onda je Pavlović pogodio dve trojke. Partizan smanjuje na 24:34.

13. minut - Neverovatne greške prave crno-beli. Prvo je poentirao Ramljak, a onda je asistirao Smitu pošto je spasio loptu koja je išla u aut. Maksimalnih plus 15 za Cedevitu, 33:18.

12. minut - Gosti iz Hrvatske održavaju prednost od 11 poena, poentirali su Milutinov i Rej, 18:29.

10. minut - Bertans je podigao temperaturu u dvorani trojkom, ali je na isti način odgovorio Suton. Na prvoj mini pauzi Cedevita vodi sa 27:16.

9. minut - Pavlović je najraspoloženiji u redovima regionalnog i srpskog šampiona. Iskusno krilo postiglo je šest poena, 11:22 posle ofanzivnog skoka i poena Sutona.

7. minut - Partizan je izgubio tri lopte, što Cedevita uglavnom kažnjava iz protivudara. Trojka Pavlovića, a zatim pogađa Bilan. Bertans je bio precizan sa linije penala, 17:7 za Cedevitu uz osam poena Bilana.

5. minut - Nova izgubljena lopta Partizana, u kontranapadu pogađa Babić, 13:2 za Cedevitu. Duško Vujošević traži tajm-aut posle četiri i po minuta polufinala.

4. minut - Lovernj postiže prve poene za crno-bele posle solo prodora. Međutim, sledi serija Zagrepčana od 6:0 - Cedevita vodi sa 11:2.

2. minut - Nolan Smit postigao je prve poene na meču uz dodatno slobodno bacanje posle minut i po igre, 0:3. Bilan povećava na 5:0.