VIMBLDON: Đoković na korak do povratka na svetski tron!

04.07.2014. 13:59 18:13
Novak Đoković posle pobede nad Grigorom Dimitrovim u polufinalu Vimbldona
Novak Đoković posle pobede nad Grigorom Dimitrovim u polufinalu Vimbldona / Izvor: Tanjug
Naš teniser stigao je do plasmana u svoje 14. gren slem finale u kojem će se boriti za sedmi trofej i povratak na prvu poziciju ATP liste, na istom mestu na kojem ju je 2011. godine izborio prvi put u karijeri.

Srpski teniser Novak Đoković savladao je Bugarina Grigora Dimitrova rezultatom 3:1 (6:4, 3:6, 7:6, 7:6) u prvom polufinalnom meču ovogodišnjeg Vimbldona.

Naš teniser je do svog 14. gren slem finala, a trećeg vimbldonskog, stigao posle nešto više od tri časa teške borbe protiv igrača koji je trenutno u najvećem usponu na ATP turu, pa će se u nedeljnom finalu boriti za svoj drugi trofej na terenima Sveengleskog teniskog kluba. Njegov protivnik biće poznat posle drugog polufinalnog meča između Rodžera Federera i Miloša Raonića.

Meč je mogao "da ode" u potpuno drugom pravcu na kraju četvrtog seta, pošto je Dimitrov u taj-brejku imao tri vezane set lopte, ali je naš teniser uspeo da ih spasi, a potom iskoristi drugu meč loptu i izbori plasman u finale.

Ukoliko trijumfuje u tom meču, Đoković će se vratiti na prvo mesto ATP rang liste, na istom terenu na kojem ga je izborio prvi put u karijeri, 2011. godine, kada je u finalu savladao Rafaela Nadala za svoju prvu vimbldosnku titulu.

Đoković je odlično započeo meč, u petom gemu stigao do tri brejk lopte, iskoristio je već prvu i stigao do vođstva koje je čuvao do kraja seta koji je završio za samo 26 minuta i stigao do početnog vođstva – 6:4.

U sličnom stilu najbolji srpski teniser počeo je i nastavak, stigao do brejka već u trećem gemu, ali je od rezultata 3:1 neshvatljivo pao u igri, dok se Dimitrov „razmahao“, napravio dva vezana brejka i sa ukupno pet gemova u nizu stigao do izjednačenja – 6:3.

Treći set protekao je u potpunom egalu. Obojica tenisera čuvali su svoje servise, pa je pobednika morao da odluči taj-brejk. U njemu je koncentrisaniji bio Đoković, napravio dva mini brejka i prilično lagano stigao do 7:2 i novog vođstva u setovima – 7:6.

Četvrti set protekao je po sličnom scenariju kao i prethodni. Iako su viđena dva brejka, pobednika je ponovo morao da odluči 13. gem, a u njemu je ponovo bio koncentrisaniji Đoković i izborio plasman u finale - 7:6 (9:7).

Meč Đoković - Dimitrov mogli ste da pratite uživo na sajtu "Srbija Danas".

TOK MEČA:

4. set - 7:6 (9:7)

Četvrti set "Bejbi Federer" otvara sigurnim servisom, a uz nešto muke i Đoković stiže do izjednačenja. Ipak, u narednom gemu Dimitrov poklanja srpskom teniseru koji stiže do tri brejk lopte, koristi prvu i vodi rezultatom 2:1. Nagoveštaj "početka kraja" vrlo brzo je nestao, jer je Dimitrov odmah uzvratio za novo izjednačenje.

Novak Đoković i Grigor Dimitrov u meču polufinala Vimbldona
Novak Đoković i Grigor Dimitrov u meču polufinala Vimbldona / Izvor: Tanjug

Peti gem mogao je da bude i treći uzastopni koji osvaja teniser koji prima servis, ali je Dimitrov sa četiri sjajna servisa u nizu neutralisao dve vezane brejk prilike za Đokovića i stigao do drugog vođstva u četvrtom setu - 3:2. Naredni servis gem Đoković počinje sa 0:30, zatim i tri puta dozvoljava brejk loptu Dimitrovu, ali ih spašava što servisima, što izlaskom na mrežu, pa je ipak sačuvao servis za izjednačenje - 3:3.

Nema ni nagoveštaja brejka u naredna tri gema, Dimitrov je poveo sa 5:4, pa je Đoković prvi put u meču bio prinuđen da servira za opstanak u setu. Dozvolio je Bugarinu i set loptu, ali se dobrim servisima iščupao naše igrač, pa je stigao do novog izjednačenja (5:5). Nema prilika za brejk ni u naredna dva gema, pa je novi taj-brejk morao da odluči pobednika četvrtog seta.

Boris Beker na meču Đoković - Dimitrov u polufinalu Vimbldona
Boris Beker na meču Đoković - Dimitrov u polufinalu Vimbldona / Izvor: Tanjug

U 13. gemu Đoković je napravio nekoliko neiznuđenih grešaka, dva puta dozvoljavao Dimitrovu da se odvoji mini-brejkom, jedan je nadoknadio, da bi pri rezultatu 6:3 Bugarin imao tri set lopte. Ipak, spasio je naš teniser sve tri, da bi posle dvostruke greške Bugarina stigao do meč lopte, nije je iskoristio, ali jeste drugu nešto kasnije i tako stigao do svog 14. gren slem finala.

3. set - 7:6 (7:2)

Đoković je servisom započeo treći deo igre i konačno prekinuo seriju od pet uzastopnih gemova Dimitrova. Ni u naredna četiri gema nije bilo ni brejka, ni prilika za brejk, pa je rezultat na semaforu bio 3:2. U pauzi između petog i šestog gema Đoković je promenio patike, ali ni to nije pomoglo da dođe do brejka - 3:3.

Nije bilo ni brejk prilika, a kamoli oduzimanja servisa u naredna četiri gema. Dimitrov je dva puta uspešno servirao za opstanak u setu, pa se otišlo u taj-brejk.

U odlučujućem 13. gemu srpski teniser pravi mini brejk u ranoj fazi, nešto kasnije još jedan i vrlo brzo stigao do četiri set lopte. Iskoristio je već prvu na svoj servis (7:2) i stigao do vođstva - 7:6!

Novak Đoković u meču protiv Grigora Dimitrova u polufinalu Vimbldona`
Novak Đoković u meču protiv Grigora Dimitrova u polufinalu Vimbldona` / Izvor: Tanjug

2. set - 3:6

Drugi set otvara Dimitrov sigurnim servisom, a u drugom Bugarin prvi put stiže do izjednačenja na servis našeg tenisera, ali dobrim servisima Đoković ipak stiže do 1:1. Što nije uspeo Dimitrov, uspeo je svetski reket broj 2, jer je već u narednom stigao do novog brejka, prvog u drugom setu - 2:1. I u naredna dva gema viđene su brejk lopte, ali su se oba igrača, uz više ili manje problema izvukli iz teških situacija, pa je Đoković i dalje imao prednost (3:2).

Grigor Dimitrov u meču polufinalu Vimbldona protiv Novaka Đokovića
Grigor Dimitrov u meču polufinalu Vimbldona protiv Novaka Đokovića / Izvor: Tanjug

U šestom gemu Dimitrov ima dve brejk lopte, prvu spašava Đoković, ali kod druge pogađa mrežu i vraća Dimitrova u igru - 3:3. I naredni Bugarin sigurno dobija i vezuje treći gem za vođstvo od 4:3. Trinaesti teniser sveta se u tim momentima razleteo na terenu i stigao do nove dve brejk prilike u sedmom gemu, iskoristio drugu i stigao do brejka, da bi u narednom iskoristio treću set loptu i stigao do izjednačenja u setovima - 6:3!

1. set - 6:4

Prva četiri gema protekla su u sigurnim servisima obojice tenisera, a najviše što su serveri dozvolili protivniku je jedan prepušten poen po gemu. Ipak, u petom gemu Đoković stiže do tri brejk lopte posle nekoliko grešaka Bugarina, već prvu pretvara u brejk, posle još jedne Dimitrovljeve lopte izbačene u aut - 3:2.

U naredna četiri gema obojica tenisera ponovo su bila sigurna, pa je Đoković došao u situaciju da servira za prvi set. Đoković je lagano stigao do tri set lopte, iskoristio već prvu i osvojio uvodni set posle samo 26 minuta igre - 6:4!