clear sky
8°C
25.04.2024.
Beograd
eur
117.1643
usd
109.4482
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Beograd
  • Dečani
  • Jagodina
  • Kragujevac
  • Kruševac
  • Niš
  • Novi Sad
  • Orahovac
  • Pančevo
  • Pirot
  • Priština
  • Prizren
  • Sombor
  • Subotica
  • Štrpce
  • Užice
  • Vranje
  • Vršac
  • Zrenjanin
  • Zvečan
Podešavanja Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Beograd
  • Dečani
  • Jagodina
  • Kragujevac
  • Kruševac
  • Niš
  • Novi Sad
  • Orahovac
  • Pančevo
  • Pirot
  • Priština
  • Prizren
  • Sombor
  • Subotica
  • Štrpce
  • Užice
  • Vranje
  • Vršac
  • Zrenjanin
  • Zvečan

TAMO GDE MNOGI VIDE PROPAST, ONI VIDE PRILIKU: Da li će lisnato povrće rešiti problem gladi u svetu?

17.11.2016. 12:38
Piše:
SrbijaDanas/Telegram
Agrikultura
Agrikultura / Izvor: Profimedia
U središtu američkog grada Newarka, na najvećoj svetskoj vertikalnoj farmi uzgaja se širok spektar različitih useva, od salate, preko biljaka do korenastog povrća. Veruje se da ove farme - koje predstavljaju novo čudo tehnologije, kriju rešenje za problem gladi u svetu.


U nekadašnjoj areni za paintball, grdosiji od čelika i betona u središtu američkoga grada Newarka koja je bila osuđena na propadanje i rušenje, sve se zeleni od salate. Uredno posloženo u svojevrsnim tankovima koji stoje jedni iznad drugih na više od 6000 kvadrata, tu raste povrće koje hrani New York.

Dobrodošli u najveću svetsku vertikalnu farmu, budućnost visokotehnološke poljoprivrede, koncept koji se razvija već više od 10 godina, ali tek u zadnje vreme uzima zalet za osvajanje svijeta.

Vertikalnim farmama posvetili su se mnogi inovatori, start-upovi i firme koji zbog sve većeg rasta broja stanovnika u svetskim gradovima traže nove načine uzgajanja hrane kako bi se nahranilo što više ljudi, a pritom trošilo što manje resursa. Ne odmaže ni to što je u razvijenim zemljama jedan od trenutno glavnih trendova lokavorstvo – prehranjivanje isključivo lokalno uzgojenim proizvodima.

Vertikalne farme, koje proizvode useve u slojevima što se nalaze jedan iznad drugog i rastu u strogo kontrolisanim uslovima, za sve to su idealne. Jedna od najuspješnijih svetskih kompanija koja razvija vertikalne farme jest AeroFarms. Postoji od 2004. godine, a za njeno osnivanje zaslužni su David Rosenberg, direktor kompanije, Marc Oshima, voditelj marketinga i doktor Ed Harwood, rukovodilac naučnog  odeljenja AeroFarmsa.

Naš tim redefiniše agrikulturu

Svoju prvu vertikalnu farmu kompanija je izgradila na području Finger Lakesa u Ithaci.

- AeroFarms je od 2004. godine pionir što se tiče vertikalnih farmi -  rekao je u ekskluzivnom razgovoru za Telegram David Rosenberg.

U njegovoj kompaniji danas radi više od 100 ljudi, a kako nam otkriva, ponosi se činjenicom da je više od 85 posto radnika zapravo lokalno stanovništvo, koje živi u krugu od maksimalno 20-ak kilometra od svog radnog mesta.

- Naš tim redefiniše agrikulturu sa stručnjacima na području biljnih istraživanja, biljne patologije, fiziologije useva, s inženjerima mehanike i elektronike, mikrobiolozima, nutricionistima i sa svima onima kod kojih se pobuđuje strast za gradnjom ovakvih farmi u velikim gradovima širom svijeta.

Najveća farma u areni za paintball

Od 2004. godine AeroFarms je izgradio devet vertikalnih farmi u Newarku, gradu koji od Manhattana razdvaja samo reka Hudson, i gde supreselili sva svoja postrojenja.

Rosenberg kaže da su taj grad izabrali kao svoj centar jer on žudi za novim industrijama i zdravom hranom.

-S obzirom na to da smo kompanija koju vodi određena misija, mislimo na sve naše dioničare, a pogotovo društvo, te razmišljamo kako rešiti veliku stopu nezaposlenosti stvaranjem novih radnih mesta s godišnjim zapošljavanjem, poštenim platama i benefitima - kaže direktor AeroFarmsa.

Osim toga, Newark se učinio idealnim za AeroFarms s obzirom na činjenicu da  kompanija može plasirati svoje proizvode na području njujorškog metroa, što se poklapa s ciljem AeroFarmsa da svojim proizvodima nahrane mase.

U skladu s time je i njihova najveća farma, ujedno i najveća vertikalna farma na svijetu, koja je smeštena u nekadašnjoj areni za paintball i prostire se na više od 6410 metara kvadratnih.

Godišnje može proizvesti više od 90 hiljada tona hrane.

Fokusirani su na lisnato povrće

- Tamo gde mnogi vide napuštena skladišta mi vidimo priliku da ih pretvorimo u mesto za uzgoj useva”, kaže Rosenberg.

- Možemo uzgajati i uzgajali smo širok spektar različitih useva, od salate, preko biljaka do korenastog povrća, no trenutno smo fokusirani na lisnato povrće, najhranjiviju kategoriju hrane koja ima najveći utecaj na zdravlje u društvima i proizveli smo više od 250 različtih vrsta.

Naš sistem može se primeniti na brojne biljke i razmatramo što bismo mogli raditi sledeće, ali sada smo koncentrisani na lisnato povrće jer ga možemo uzgajati u roku od 12 do 16 dana, što je brže od tradicionalnog načina uzgajanja useva, za koji je potrebno 30 do 45 dana. Na taj način imamo 30 žetvi godišnje, za razliku od 2 do 3 žetve kod tradicionalnog uzgajanja useva.

Taj rezultat je utoliko impresivniji kada se zna da se svi usevi uzgajaju bez sunca i tla, u nekim napuštenim skladištima.

- Kako bismo imali brži ciklus žetvi, predvidljive rezultate, superiorniju sigurnost za hranu i manji uticaj na okolinu, optimizirali smo naš patentirani aeroponski sistem uzgajanja - objašnjava Rosenberg.

Koriste 95 posto manje vode

Aeroponski sistem znači da koren biljke visi u vazduhu, a vlaga i hranjive materije se prskaju po njemu.

- Naš aeroponski sistem je zatvoreni kružni sistem te se koristi 95 posto manje vode nego kod tradicionalnog uzgoja i 40 posto manje vode od hidroponskog sastava, a pritom se pesticidi uopše ne koriste.

Kako kaže Rosenberg, pomoću LED svetala stvara se specifično osvetljenje za svaku biljku, dajući biljkama spektar, intenzitet i frekvenciju koja im je potrebna kako bi njihova fotosinteza imala veći učinak, a samim time može se uticati na veličinu, oblik, teksturu, boju i okus biljaka s obzirom na preciznu i povećanu produktivnost.

Uzgajaju povrće bez uporabe pesticida

- Konstantno promatramo makro i mikronutrijente naših biljaka kako bismo im pružili sve što im je potrebno da rastu. U mogućnosti smo uzeti isto seme s polja i uzgajati ga upola brže od tradicionalnog uzgajanja.

Kao što je spomenuto ranije, povrće se uzgaja bez pesticida, a Rosenberg kaže da im njihov sistem, koji kombinuje i prirodne uslove, dopušta da u AeroFarmsu uzgajaju povrće bez uporabe pesticida, što je jedan od elemenata koji ponajviše privlači kupce.

- Naši kupci jednostavno ne žele stvoriti zdravstveni rizik probavljanjem pesticida i bez obzira na to koliko je povrće dobro oprano, to je i dalje problem, osim ako poput nas možete uzgajati povrće bez pesticida.

Sudeći prema Rosenbergu, upravo je ovaj način uzgajanja povrća ono što privlači kupce koji su, prema njegovim riečima, oduševljeni “neverovatnim ukusom povrća”. Naši kupci rutinski kažu kako je naše baby lisnato povrće nešto najbolje što su ikada probali ili da nisu znali da ono može imati tako dobar ukus. 

Michelle Obama je priličan fan

AeroFarmsov popis klijenata je, inače, vrlo širok i raznovrstan – svoje proizvode prodaju velikim supermarketima, drugim prehrambenim firmama, institucijama i školama, restoranima i tržnicama.

- Čitav naš cilj je demokratizacija pristupa dobroj i zdravoj hrani.

 Vodeći se ovim ciljem AeroFarms je pre 5 godina odlučio otvoriti laboratoriju za indoor uzgajanje hrane u Phillip’s Academy Charter School.

- Naša tehnologija uzgajanja hrane je fleksibilna i može se prilagoditi različitim prostorima. U gradskoj školi u Newarku, stvorili smo drugu učionicu u kojoj učenici mogu uzgajati hranu. Njih uče chefovi, učitelji koji vode čitavu stvar, no naposletku su učenici ti koji upravljaju svime, a oni vole videti kako njihova hrana raste.

Projektom je, inače, prilično oduševljena i uskoro bivša Prva dama SAD-a Michelle Obama, inače velika pobornica zdrave prehrane. Posetila je malu AeroFarms farmu u školi i javno dala podršku kompaniji.

Razvili vlastitu tehnologiju

Rosenberg kaže kako su učitelji prihvatili STEM kurikulum što je skraćenica za nauku, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku.

- Videli smo veliki uticaj kod učenika i njihove šire porodice, te oni primenjuju znanja koja su dobili u školi i na vlastitim vrtovima. Neke su porodice postale vegani nakon što su naučili više o važnosti nutrijenata i koristi prehrane koja se bazira na biljkama.

Ipak, AeroFarms nije jedina tvrtka u svijetu koja se bavi uzgojem povrća u vertikalnim farmama. Osim njih, značajniji proizvođači su američka tvrtka BrightFarms i nizozemski Plant Lab, ali Rosenberg ističe da se njihov pristup uzgoju razlikuje od navedenih tvrtki.

- Razlikujemo se po tome što smo razvili vlastitu tehnologiju za uzgajanje, koja je na komercijalnom nivou i produktivnija je od svih drugih pristupa koji postoje. Sve naše mogućnosti i stručnost nalaze se unutar kompanije i mi shvatamo biologiju biljaka i na koji način uticati na nju.

Mogućnost rešavanja gladi u svetu?

Kako tvrdi Rosenberg, AeroFarms svakodnevno dobija upite o gradnji njihovih farmi u mnogim zemljama širem sveta i navodi da su u povojima projekti na četiri svetska kontinenta. Njihov plan je grandiozna – gradnja 25 novih vertikalnih farmi u idućih pet godina.

- Nadamo se da ćemo u vremenskom okviru od pet godina izgraditi farmu u Europi. U prošlosti smo licnencirali našu tehnologiju, no sada želimo osigurati njen integritet te je naš fokus na posedovanju i upravljanju farmama - kaže Rosenberg.

Prvi čovjek AeroFarmsa, štoviše, smatra da uz ovu tehnologiju imaju mogućnost rešiti glad u svijetu.

- Ne možemo nahraniti 9 milijardi ljudi i nastaviti uzgajati povrće na način na koji se ono trenutno uzgaja. Naši prirodni resursi i zdravlje našeg tla ne mogu izdržati teret komercijalnog uzgajanja hrane i zato smo osetili da je uzgajanje hrane u vertikalnoj farmi nužno zbog budućnosti uzgoja hrane.

Rosenberg je podelio nekoliko saveta koji su namenjeni svima koji žele napraviti vlastitu vertikalnu farmu i okrenuti se ovom biznisu. No, čini se kako ipak nije sve tako jednostavno.

- Potrebni su vam stručnjaci iz svih polja hortikulture, inženjerstva i sigurnosti hrane. Imamo više od 130 standardnih operacijskih procedura kako bi osigurali najveći nivo kvaliteta i konzistentnosti”, zaključuje Rosenberg.

Piše:
SrbijaDanas/Telegram
17.11.2016. 12:38