ABA: Jaka, nepobediva Zvezda!

24.11.2014. 21:17 00:30
Jaka Blažič
Jaka Blažič / Izvor: MN Press
Crveno-beli savladali Cedevitu u gostima i nemaju poraz u devet mečeva regionalnog takmičenja.

Ni Cedevita nije uspela da zaustavi Crvenu zvezdu Telekom. U duelu jadranskih evroligaša crveno-beli su slavili u Zagrebu rezultatom 88:87 (17:17, 19:21, 31:19, 21:30) u dramatičnom derbiju devetog kola ABA lige. Tim Dejana Radonjića i dalje ima maksimalan učinak, dok je Cedevita zabeležila treći poraz.

Lider ABA lige imao je plus 13 početkom poslednje četvrtine (57:70), ali je domaćin uspeo da preokrene rezultat i u poslednji minut uđe sa prednošću 87:85 posle poena Mate Delaša. Na drugoj strani Majk Cirbes je pogodio samo drugo slobodno bacanje, 87:86. Ante Delaš je promašio trojku u narednom napadu, dok Jaki Blažiču nije  drhtala ruka sa penala na 5,7 sekundi do kraja, 87:88. Ante Delaš je imao šut za pobedu Cedevite, ali nije uspeo da pogodi trojku.

Junak derbija bio je Jaka Blažič. Slovenački bek ubacio je 20 poena (2/3 za dva, 4/5 za tri, 4/4 slobodna bacanja), a bio je inicijator serije crveno-belih u trećoj deonici, posle koje je Zvezda povela sa 56:47 u 26. minutu.

Odličnu rolu u tom periodu imao je i Majk Cirbes, dok je igrom Beograđana ponovo nepogrešivo komandovao Markus Vilijams. Američki plej zabeležio je „dabl-dabl“ sa 11 poena i 12 asistencija, a istakao se i kapiten Luka Mitrović sa učinkom „dvostruko dvostruko“ -  12 poena i 10 skokova.

STOP NASILJU

Pre početka utakmice minutom ćutanja odata je pošta ubijenom navijaču crveno-belih Marku Ivkoviću, a igrači su držali transparent sa natpisom "Stop nasilju".

Crveno-beli su odlično započeli meč u „Sutinskim vrelima“. Poveli su sa 11:0, a u toj seriji Nemanja Dangubić je postigao četiri poena, Branko Lazić trojku, a u strelce su se upisali i Boban Marjanović i Marko Tejić.

Domaćin se brzo oporavio od početnog šoka i uzvratio serijom 9:1, 9:12 u osmom minutu. Poenima Mira Bilana i Ivana Ramljaka sa linije penala Cedevita je stigla do nerešenog rezultata posle prve deonice, 17:17. Tehničke greške u finišu uvodne četvrtine dobili su Nikola Kalinić i trener Dejan Radonjić.

Luka Mitrović
Luka Mitrović / Izvor: Foto: MN Press

Posle četiri vezana poena Tomislava Zubčića Cedevita je prvi put povela, 21:17. Domaćin je sredinom drugog kvartala imao i plus pet nakon tri poena (dva plus jedan) Marija Delaša, 31:26. Pri rezultatu 33:28 tehničku grešku dobio je i Marjanović, Ukić je sa linije slobodnih bacanja povisio prednost domaćina na 34:28. Zvezda je dominirala u trećoj četvrtini, ali je pad koncentracije doveo do opisane neizvesne završnice, u kojoj su crveno-beli dokazali da im u ovom trenutku nema premca u regionalnom takmičenju.

Cedevita – Crvena zvezda 87:88 (17:17, 21:19, 19:31, 30:21)

DVORANA: Dom sportova.

GLEDALACA: 2.900.

SUDIJE: Saša Pukl, Damir Javor, Sašo Petek (svi Slovenija).

CEDEVITA: Zubčić 8, Ramljak 5, Pilepić 21, Babić,A.  Delaš 12, Zganec, Bilan 13 (6 sk, 4 as), M. Delaš 10 (7 sk), Gordić 5, Ukić 8, Arapović 5 (7 sk).

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 11 (12 as), Rebić, Čvorović, Dangubić 4, Mitrović 12 (10 sk), Lazić 6, Blažič 20 (3 sk, 3 as), Kalinić 7 (5 sk), Marjanović 4 (5 sk), Tejić 6, Dženkins 5 (5 as), Cirbes 13.

Metalac – Levski 81:54

TABELA: Crvena zvezda 9-0, Budućnost 8-1, Cedevita 6-3, Krka 5-4, Olimpija 5-4, Partizan 5-4, Mega Vizura 5-4, Solnok 5-4, Metalac 4-5, Cibona 3-6, MZT 3-6, Igokea 2-7, Zadar 2-7, Levski 1-8.