10°C
19.04.2024.
117.1474
110.1009

ABA: Demonstracija sile Partizana u Sofiji posle huliganskog pira domaćih navijača

15.11.2014. 17:59
Nikola Milutinov
Nikola Milutinov / Izvor: Foto: abaliga.com/Levski/Sportsimages.bg
U 8. kolu regionalne lige duel bugarskog i srpskog šampiona bio je prekinut 40-tak minuta pošto je policija morala da ispraznila dvoranu zbog velikog haosa koji su izazvali domaći navijači. Konačno, posle malo manje od dva i po sata "posla" Partizan je sa 98:66 pobedio Levski upisavši tako četvrtu pobedu u ABA ligi.

Duel košarkaša Partizana i sofijskog Levskog trebalo je da bude praznik... Trebalo! Međutim, navijači domaćeg tima su u prekidu između prve i druge deonice izazvali neviđen pir kada su napali nekoliko pristalica Partizana. Policije nigde nije bilo, dok su redari, tek reda radi, stajali i gledali iživljavanje. Domaći košarkaši su svojim telima štitili igrače Partizana i to je za pohvalu.

Navijači Levskog
Navijači Levskog / Izvor: Foto: abaliga.com/Levski/Sportsimages.bg

Posle više od dva i po sata igre i čekanja Partizan je upisao četvrtu pobedu u osam kola ABA lige i sada sve "jače" može da razmišlja o fajnal-foru. Crno-beli su veliki deo meča kontrolisali utakmicu, a visinska dominacija je bila ključ trijumfa od 98:66 (21:14, 19:16, 28:23, 30:13).

Đorđe Gagić i Nikola Milutinov su u prvom meču u Sofiji bili odlično sinhronizovani, maksimalno eksploatišući prednost u reketu. Nikola je imao dabl-dabl učinak - 21/10, ali raduje i podatak da je imao čak šest ofanzivnih skokova (sve u prvom poluvremenu). Gagić je dodao jedan poen manje. Partizan je igrao timski (21 asistencija), a izdržao je dva napada domaćih, koji su solidne prednosti od 13 poena spuštali na samo četiri. Kada je odbijen drugi napad, početkom treće deonice, bilo je jasno da Bugari nemaju snage, ali ni znanja za preokret.

Činjenicu da im Levski ne može ništa Partizan je iskoristio minimalizujući sve dobro kod Levskog i koristeći sve prednosti. Zbog toga i ne čudi trijumf od 32 poena. Sledeći meč u ABA ligi crno-beli u "Pioniru", protiv Cibone, a pre toga će u utorak u Evrokupu dočekati Lijetuvos Ritas. Iz Sofije se vraćaju avionom u nedelju, a sat vremena leta između dve prestonice neće biti toliko naporno,

Đorđe Gagić
Đorđe Gagić / Izvor: Foto: abaliga.com/Levski/Sportsimages.bg

KRAJ

Levski je igrao do trenutka kada je minus doveo na 41:45! Od tada, a to je bilo 16 minuta pre kraja, na parketu dvorane u Sofiji igrao je samo Partizan. Pre svega njegovi visoki igrači. Uostalo, visinska prednost je i trebalo da bude maksimalno eksploatisana pošto Levski tu nije imao šta da traži.

Razlika je rasla iz sekunda u sekunda i u, recimo, 35. minutu je iznosila 29 – 86:57. Poenterski su se istakli Gagić i Milutinov. Zbirno su ubacili 41 poena. Đorđe je dao 20, dok je Nikola dodao 21 uz deset skokova (6 ofanzivnih). Edo Murić je upisao 13 poena.

Na drugoj strani, valja spomenuti samo Pavlina Ivanova, koji je poenima koliko-toliko držao Levski u nadi. Dao je 20 poena.

3. ČETVRTINA

Posle velikog odmora Partizan je došao do maksimalnih 13 razlike (43:30), ali je onda za dva minuta dozvolio seriju 2:11 kojom je protivnika vratio u igru. Na krilima Pavlina Ivanova Levski je došao do 41:45. Naravno, reagovao je Dule Vujošević, koji je tajm-autom prekinuo seriju koju nisu mogli njegovi igrači.

Levski je u većem delu treće deonice imao bolji ritam, ali su pali u poslednja tri minuta trećeg perioda. Crno-beli su uz dominaciju unutrašnje linije uspeli da zadrže ogroman višak za poslednjih deset minuta. Na isteku četvrtine imali su +15 – 68:53.

POLUVREME

Pauza iznuđena huliganskim pirom domaćih navijača nije smetala košarkašima Partizana. To se videlo odmah po nastavku utakmice. Istina, crno-beli su prihvatili „jurnjavu“ s Levskim, ali su uspeli i da pogode neke šuteve iz daljine.

U 16. minutu Beograđani su imali i 13 poena viška – 37:24, a to je bio plod bolje odbrane. Milutinov je za 15. minuta ubacio 13 poena (5/8 za dva, 6 ofanzivnih skokova). Gagić je ostao na osam (4/6 za dva, 3 lične), dok je Edo Murić dodao 11.

No, važno je istaći da zbirno obe ekipe imaju više 23 izgubljene lopte (Levski 13, Partizan 10). Sve u svemu, posle 20 minuta igre Partizan u Sofiji vodi sa 40:30 (21:14, 19:16).

Detalj s utakmice Levski - Partizan
Detalj s utakmice Levski - Partizan / Izvor: Foto: abaliga.com/Levski/Sportsimages.bg

1. ČETVRTINA

Meč u dvorani „Univerzijada“ igra se pred prepunim gledalištem što znači da će protiv crno-belih biti najmanje 4.000 grla. Lako je Partizan počeo. Brzo je poveo s 10:2 (serija 10:0), a onda posle minuta odmora domaćeg trenera, sve okrenulo. Levski je počeo da igra ozbiljnije, a iz prepoznatljive agresije i tranzicije za dva minuta stiže na minus jedan – 9:10.

Dobro je počeo Edo Murić, baš kao i Gagić, koji je ubacio osam. Istina, Levski igra bez dvojice prilično bitnih igrača, ali nas to, ruku na srce, ne interesuje. Konačno, posle prvih deset minuta šampiona ABA vodi sa 14:21.