CRVENO-BELO PRSTENJE: Zvezda konačno osvojila ABA ligu!

30.04.2015. 20:09 14:38
Košarkaši Crvene zvezde slave titulu u ABA ligi
Košarkaši Crvene zvezde slave titulu u ABA ligi / Izvor: Foto: ABA
Beogradski tim prvi put u klupskoj istoriji osvojio je titulu u regionalnom takmičenju, pošto je trijumfom u četvrtom meču finalne serije protiv Cedevite postala šampion ABA lige.

Košarkaši Crvene zvezde osvojili su titulu u regionalnoj ABA ligi, pošto su u četvrtom meču finala plej-ofa u Zagrebu savladali Cedevitu sa 89:79 (30:25, 22:10, 17:23, 20:21) i rezultatom 3-1 u seriji stigli do titule!

Crveno-beli uspeli su u onome u čemu su težili još od prvog učešća kluba u regionalnom takmičenju u kojem su debitovali 2002. godine, osvojivši prvi prsten u Jadranskoj ligi. Ovim trijumfom, Zvezda je krunisala sjajnu sezonu u regionalnom takmičenju u kojem je u 34 meča zabeležila čak 30 pobeda i tako posle nacionalnog kupa osvojila i drugi trofej u sezoni (više o tome pogledajte OVDE)!

Zvezda je odigrala sjajno u napadu u prvoj četvrtini u kojoj je postigla čak 30 poena. Marjanović je bio veoma raspoložen u nepunih pet prvih minuta susreta (osam poena), da bi se posle njegovog izlaska i ulaska rekonvalescenta Cirbesa razigrao i Mitrović, koji je postigao devet koševa u prvom periodu za solidnu prednost (25:30).

Ipak, ono što je bilo presudno na ovom susretu desilo se na početku drugog nastavka. Crveno-beli su zaigrali izvanrednu odbranu na početku drugog perioda koji su počeli serijom 9-0, a domaćin nije uspeo da se snađe ni u nastavku. Zahvaljujući sjajnom šutu sa svih pozicija u prvom poluvremenu, a posebno savršenoj iskorišćenosti slobodnih bacanja (12/12) prednost Zvezde rasla je iz minuta u minut, sve do 19 poena razlike posle trojke Dženkinsa u završnici prvog poluvremena posle kojeg je mnogo toga nagovešteno - 35:52.

Cedevita je u nastavku zaigrala dosta angažovanije i snažnom odbranom uspela da svede Zvezdinu prednost na "samo" 11 poena zaostatka uoči poslednjeg perioda, zahvaljujući raspoloženim Babiću i Žganecu (58:69). Zvezdina prednost nastavila je da se "topi" i u poslednjem periodu, zahvaljujući veoma raspoloženom Zubčiću koji je vodio domaće do sjajne serije u završnici u kojoj su zaostatak uspeli da svedu na pet poena, ali ne i da načine potpuni "brejk", koji su sprečili Dženkins i Cirbes pa su crveno-beli, ipak, potpuno zasluženo stigli do trofeja - 79:89.

Najefikasniji u istorijskom trijumfu Crvene zvezde bio je Čarls Dženkins sa 17 poena, Luka Mitrović zabeležio je 14, a Nikola Kalinić i Boban Marjanović po 12. Kod domaćina Tomislav Zubčić je postigao 15 koševa, dok je Miro Bilan upisao 12.

CEDEVITA: Zubčić 15 (4/4 iz igre), Barać 9 (4sk), Ramljak 4, Pilepić 7, Babić 5, A.Delaš, Žganec 8, Bilan 12, Gordić 7 (4as, 2/8 iz igre), Ukić, Tomas 5, Arapović 7. Trener: Jasmin Repeša.

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 9 (3sk, 3as), Rebić, Dangubić 4, Mitrović 14 (5sk), Lazić 3, Blažič, Kalinić 12 (8sk, 3as), Marjanović 12 (3sk, 5/7 za dva, za 8 minuta igre), Tejić 2, Dženkins 17 (3sk, 3ul, 3/6 za tri, 6/6 sl.bacanja), Jović 8, Cirbes 8 (5sk). Trener: Dejan Radonjić.

Najzanimljivije detalje meča Cedevita - Crvena zvezda mogli ste da pratite na sajtu SrbijaDanas.com.

TOK MEČA:

4. četvrtina - 79:89 (21:20)

Vilijams pogađa uz kontakt (ali bez faula) na početku nastavka i prekida mini seriju 5-0 domaćina, da bi na siteku 32. minuta Cirbes pogodio iz poluhoroga. BIlan je vezao četiri poena za domaći sastav, ali je Kalinić pogodio trojku za Zvezdu, da bi posle odličnog poentiranja primorao Repešu na tajm-aut (62:78). Kalinić je fenomenalnom blokadom zaustavio Babića, ali je Zubčić pogodio trojku za "minus 12" (66:78). Vilijams se, čini se, razigrao u pravom trenutku i pogodio trojku, ali je usledila serija domaćina 7-0 kojom se potpuno vratio "u igru" (73:81). Babić je trojkom dva minuta pre kraja zaustavio srca Zvezdinih navijača, ali je Dženkins uzvratio na isti način, da bi posle monstruoznog zakucavanja Cirbesa sve bilo rešeno (76:86).

Markus Vilijams u četvrtom meču finala plej-ofa ABA lige između Cedevite i Crvene zvezde / Izvor: Foto: ABA

3. četvrtina - 58:69 (23:17)

Cedevita kreće vrlo razigrano u napadu, a mnogo jače u odbrani, pa je posle tri i po minuta igre spustila prednost Zvezde na "samo" 13 poena (44:57), ali je Nemanja Dangubić ubrzo umirio domaću publiku. Prethodno je mlado krilo zvezde i sjajno zakucalo posle skoka u napadu, a posle trojke Mitrovića crveno-beli vratili su umirujućih "plus 16" (46:62). Žganec i Babić su koloko-toliko držali domaćina u igri, ali je i Cirbes raspoložen za igru i sjajno "odmorio" Marjanovića (52:68). Ipak, u samoj završnici poenima Babića posle ulaza, a zatim i trojkom Zupčića u poslednjim sekundama, Cedevita je prišla na 11 poena zaostatka pred poslednjih 10 minuta - 58:69.

Maik Cirbes u četvrtom meču finala ABA lige Cedevita - Crvena zvezda
Maik Cirbes u četvrtom meču finala ABA lige Cedevita - Crvena zvezda / Izvor: Foto: ABA

Zvezdu su do velike prednosti posle prvih 20 minuta igre predvodili Marjanović i Dženkins sa po 12 poena, dok je Mitrović zabeležio devet. Na drugoj strani, kod prilično indisponiranih domaćih košarkaša Bilan je postigao osam, a Arapović sedam.

2. četvrtina - 35:52 (10:22)

Zvezda odlično kreće i u nastavku i poenima Jovića i Cirbesa stiže do nove najveće prednosti od devet koševa, a sjajnu igru u odbrani kruniše Čarls Dženkins koji krade loptu i poentira u kontri za "plus 11" (25:36). Cedevita nije poentirala u prvih tri i po minuta, ali je Radonjić posle nekoliko grešaka svojih izabranika odlučio da zatraži tajm-aut već posle prvih poena domaćih koje je postigao Ramljak. Tejić uzvraća nakon sjajnog ulaza, potom i Vilijams pogodio trojku, da bi posle nove dobre odbrane Kalinića Marjanović pogodio levom rukom, a zatim i položio za "plus 18" (27:45). Seriju Zvezde od 9-0 prekida Pilepić, ali Dženkins pogađa već šestu trojku za crveno-bele. Tejić je napravio nesmotren prekršaj pri šutu Zupčića za tri i poslao ga na liniju penala. Cedevita je pokušala i presingom i zonom pored koje je Zvezda odlično prosleđivala loptu, ali ne i sasvim koristila (32:48). Maestralnom odbrambenom partijom crveno-beli su potpuno razbili domaćina, a odličnom tranzicijom i poenima Dženkinsa na ulazu u poslednji minut prvog poluvremena stigli su do novog najvećeg vođstva od 19 poena (33:52). Tek pola minuta pre kraja poenima Ramljaka domaćin je "probio" granicu dvocifrenog broja poena u drugom periodu, tokom kojih je Zvezda postigla 22 koša - 35:52.

Duel Bilana i Marjanovića u trećem meču finala ABA lige
Duel Bilana i Marjanovića u trećem meču finala ABA lige / Izvor: Foto: ABA

1. četvrtina - 25:30

Marjanović je odmah na startu pokazao da bi mogao da ima još jedno dobro veče. Postigao je prvih pet poena crveno-belih, dok je na drugoj strani posle uvodnih poena Žganeca, Tomas pogodio već prvi šut za tri poena, ali je i Lazić uzvratio (7:8). Posle poena Bilana, Marjanović već drugi put pogađa uz dodatno bacanje za čak osam poena za samo tri i po minuta igre, pa je Repeša zatražio tajm-aut (9:11). U petom minutu meča na parket je ušao i oporavljeni Maik Cirbes. Snažnu igru u odbrani Cedevite, Zvezdini košarkaši kažnjavali su poenima sa linije penala, a posle Marjanovića to je učinio i Mitrović (11:13). i u narednim minutima usledila je egal igra, dve ekipe igrale su "koš za koš", a Zvezda je ni posle novih penala Mitrovića nije znala za promašaj (ukupno 6/6 u prvih sedam minuta), da bi kapiten crveno-belih potom pogodio i za tri (15:18). Tomas drži priključak, a Kalinić prvi put pogađa, da bi Arapović snažno zakucao na ulazu u poslednja dva minuta preve četvrtine (19:20). Jović je potom pogodio trojku, a zatim Mitrović sa zadrškom doneo najvewću prednost Zvezdi (19:25), da bi Arapović trojkom vezao svoj peti poen. nemanja Gordić je u petnaestak sekundi pre kraja pogodio za tri, da bi Dženkins u poslednjoj sekundi ogodio preko ruke Babića - 25:30.

Za razliku od prethodnog susreta, Crvena zvezda će u četvrtom meču biti jača za centra Maika Cirbesa koji se oporavio od povrede kolena.