ABA LIGA: Partizan sigurnim trijumfom protiv Cibone najavio večiti derbi

23.11.2014. 19:01 21:28
Edo Murić u meču Partizan - Cibona
Edo Murić u meču Partizan - Cibona / Izvor: MN Press
Crno-beli su u meču protiv zagrebačke ekipe stigli do treće pobede u nizu u regionalnom takmičenju.

Košarkaši Partizana savladali su ekipu zagrebačke Cibone rezultatom 73:64 (24:16, 21:14, 16:20, 12:14) u meču devetog kola ABA lige.

Partizan je odigrao odlično tokom većeg dela meča i potpuno zasluženo stigao do trećeg trijumfa u nizu u regionalnom takmičenju i na najbolji mogući način najavio sledeće kolo u kojem se igra prvi "večiti derbi" u ovoj sezoni protiv Crvene zvezde.

Posle početne neizvesnosti, crno-beli su brzo stigli do opipljivije prednosti, pa su već posle prvog perioda već imali osam poena prednosti. U nastavku je, zahvaljujući odličnoj igri u odbrani ta prednost rasla, Cibona nije imala rešenja za Murića i Milutinova, pa je Partizan na poluvreme otišao sa velikih 45:30.

Nikola Milutinov u meču Partizan - Cibona u ABA ligi
Nikola Milutinov u meču Partizan - Cibona u ABA ligi / Izvor: MN Press

U sličnom stilu crno-beli nastavili su i u trećem periodu, pa su već posle tri minuta igre stigli do najvećih "plus 18" (50:32). Ta prednost omogućila je domaćem timu znatno mirniju igru u nastavku, iako je branilac titule u regionalnom takmičenju u nekoliko navrata spuštao prednost Partizana na prednost blizu jednocifrene.

Ipak, u tome su uspeli samo u dva navrata, poslednji put u 32. minutu, ali je tada odlični Milutinov sa pet vezanih poena doneo ključnu prevagu i odveo domaće ponovo na mirnih 14 razlike (57:43).  U završnici je ipak Mačvan prelomio trojkom dva minuta pre kraja (71:60) i okončao sve dileme oko pobednika.

Najbolji u redovima Partizana bili su Nikola Milutinov sa "dabl-dabl" učinkom od 18 poena i 10 skokova, odnosno, Edo Murić sa 14 koševa, sedam skokova i šest ukradenih lopti. U redovima gostiju bolji od ostalih bili su Blesingem, Rozić i Ilievski sa po 14 koševa.

Minut ćutanja pred početak meča Partizan - Cibona
Minut ćutanja pred početak meča Partizan - Cibona / Izvor: MN Press

Partizan je zabeležio peti trijumf u regionalnom šampionatu i prvi put od starta sezone stigao do pozitivnog skora (5-4). Sa druge strane, "cibosi" su posle serije nešto boljih igara od onih sa starta sezone, zabeležili šesti poraz.

Cedevita - Crvena zvezda (20:30)

TABELA: Budućnost 8-1, Crvena zvezda 8-0, Cedevita 6-2, Krka 5-4, Olimpija 5-4, Partizan 5-4, Mega Vizura 5-4, Solnok 5-4, Metalac 4-5, Cibona 3-6, MZT 3-6, Igokea 2-7, Zadar 2-7, Levski 1-8.

PARTIZAN: Tepić 10 (5sk, 3as), Murić 14 (7sk, 4as, 6ul, 7il), Marinković 8, Dalo, Milutinov 18 (10sk, 2as), Mačvan 10 (8sk, 4as), Gagić 6 (3sk), Andrić, Milutinović 1, Bezbradica, Bogdanović 6, Šalić. Trener: Duško Vujošević.

CIBONA: Markota 5 (4sk), Kus, Krušlin, Blesingem 14 (5as), Rozić 14 (7sk), Jagodić Kuridža 5 (3sk), Lalić 4, Mavra, Siriščević, Žižić 5 (4sk), Gabrić 3, Ilievski 14 (3sk, 3as). Trener: Slaven Rimac.

Najinteresantnije detalje meča Partizan - Cibona mogli ste da pratite na sajtu Srbije Danas.

TOK MEČA:

4. četvrtina - 73:64 (12:14)

Poslednji period počeo je prilično nervozno, pošto su po tehničku grešku dobili Siriščević na jednoj, odnosno Mačvan na drugoj strani, ali bitnije promene u rezultatu nije bilo. Crno-beli su do nove značajnije prednosti stigli posle pet poena u nizu sjajnog Milutinova (67:53).

Ipak, gosti se nisu predavali, pa su serijom 7-1 koju je poenima uz faul "zaključio" Blesingem, spustili razliku na osam poena 68:60. Ipak, Mačvan je trojkom tri minuta pre kraja ponovo "smirio" protivnika (71:60). Poslednji trzaj "cibosi" su napravili nešto više od minut pre kraja kada je Blesingem pogodio sa penala, ali je Bogdanović na ulazu u poslednji minut stavio tačku na pobedu Partizana postavivši konačnih 73:64.

3. četvrtina - 61:50 (16:20)

I treći period Partizan odlično počinje, pa je posle tehničke greške Rimcu zbog protesta, domaći tim stigao do ogromnih "plus 18" (50:32). Tek u 28. minutu, poenima Žižića sa penala i trojkom Gabrića, Cibona uspeva da spusti zaostatak na 13 poena (55:42), što je nateralo Vujoševića da zatraži minut odmora.

Slab period u igri Partizana viđen je u završnici trećeg perioda, Žižić, Ilievski i Rozić vezali su ukupno šest poena u nizu i spustili razliku na samo devet poena, ali je Gagić pogodio uz zvuk sirene za relativno mirnih "plus 11" - 61:50.

Duel Belsingema i Tepića u meču Partizan - Cibona
Duel Belsingema i Tepića u meču Partizan - Cibona / Izvor: MN Press

Posle prvih dvadeset minuta najbolji u redovima crno-belih najbolji su bili Edo Murič sa 12 i Nikola Milutinov sa 11 poena i sedam skokova. U redovima gostiju Rozić je zabeležio 8 koševa, dok je Blesingem zabeležio 7.

2. četvrtina - 45:30 (21:14)

U sličnom ritmu Partizan počinje i drugi period i posle dva minuta igre stiže do nove maksimalne prednosti od 13 poena, posle trojke Marinkovića i zakucavanja Murića koje je nateralo "cibose" na novi tajm-aut (31:18).

Tek posle još jednog sjajnog zakucavanja Murića u kontri za prednost od 35:20, gosti su uspeli da smanje na "minus 11" trojkom Ilievskog (39:28). Taj nalet Zagrebčana kratko je trajao, pošto je dobrom odbranom do poluvremena Partizan ponovo vratio relaksirajuću razliku do "velikog odmora", zakucavanjem Milutinova i pogotkom Mačvana sa penala za 45:30 na poluvremenu.

Milenko Tepić u meču ABA lige između Partizana i Cibone
Milenko Tepić u meču ABA lige između Partizana i Cibone / Izvor: MN Press

1. četvrtina - 24:16

Izjednačen početak meča, Tepić je predvodio crno-bele sa pet poena, dok su gosti počeli sa dve trojke Blesingema i Markote. Posle tog pogotka van 6,75 usledila je serija crno-belih 7-0 posle koje je Rimac bio prinuđen da zatraži tajm-aut (14:8).

Ni tajm-aut gostima nije doneo mnogo, pošto je posle poena Rozića sa penala, dobrom odbranom Partizan novom mini-serijom 5-0 podigao prednost na 19:10. Trojkom Murića dva minuta pre isteka prve četvrtine crno-beli prvi put stižu do dvocifrene prednosti (22:12).

Meču je prethodio minut ćutanja zbog smrti navijača večitih rivala Crvene zvezde i Partizana, Marka Ivkovića i Nemanje Antića, koji su tragično izgubili živote ove nedelje.