ABA LIGA: Crno-beli revanš Metalcu, Aranitović vodio Partizan do pobede

13.12.2015. 20:50
Petar Aranitović u meču Partizan - Metalac
Petar Aranitović u meču Partizan - Metalac / Izvor: MN Press
Klub iz Humske zabeležio šesti trijumf u sezoni i "osvetio" se Valjevčanima za tesan poraz na startu sezone.

Košarkaši Partizana zabeležili su šestu pobedu u ABA ligi, pošto su u meču 14. kola savladali u Metalac rezultatom 81:70 (27:22, 20:21, 11:11, 23:16). Crno-beli su u srpkom derbiju regionalnog takmičenja imali kontrolu igre tokom najvećeg dela utakmice i predvođeni Petrom Aranitovićem (17 poena), Džamarom Vilsonom (15p, 5as) i kapitenom Vanjom Marinkovićem (13p) izborili važan trijumf u borbi za plej-of, posle kojeg su se prvi put ove sezone našli u gornjem delu tabele. S druge strane, gostima ni dabl-dabl Nikole Jevtovića (14p, 10sk, 3as), kao ni 13 poena Petra Rakićevića nisu pomogli da iz "Pionira" odnesu bodove u Valjevo.

Ovim trijumfom puleni Petra Božića revanširali su se gostima za poraz na startu sezone kada je u Valjevu u neizvesnoj završnici Metalac bio bolji rezultatom 67:64. Utakmicu je obeležio i povratak na parket Eda Muriča koji je odigrao 19 minuta u trijumfu kluba iz Humske.

Prvi period igre obeležila je izjednačena igra, ali i vrlo raspoložena partija Vanje Marinkovića koji je u prvih deset minuta pogodio dve trojke i već na prvom odmoru imao dvocifren učinak, pa je Partizan taj deo igre završio sa pet poena "viška" (27:22).

U nastavku je mladi Aranitović preuzeo ulogu kapitena Marinkovića. Ušao je u igru u 13. minutu i uz dve trojke dodao još četiri poena, pa je na poluvremenu dvojac crno-belih bekova imao po deset koševa na svom kontu. Na drugoj strani, Nikola Jevtović je takođe imao deset koševa u prvom poluvremenu, dok je Petar Rakićević imao osam poena, pa tandem gostujućih krila bio najzaslužniji što su gosti imali priključak na polovini utakmice (47:43).

Petar Rakićević i Vanja Marinković u duelu u meču Partizan - Metalac
Petar Rakićević i Vanja Marinković u duelu u meču Partizan - Metalac / Izvor: MN Press

Ekipa Vladimira Đokića je poenima Rakićevića sa linije bacanja stigla do izjednačenja početkom nastavka, ali je potom usledila serija domaćina od 7-0 kojom dolazi do 54:47. Ni jedni ni drugi nisu briljirali u tom periodu, viđeno je mnogo grešaka na obe strane, a Partizan je uspeo da realizatorski veoma slaboj trećoj četvrtini do poslednjeg dvominutnog odmora sačuva prednost koja je iznosila četiri poena (58:54).

Partizan mnogo bolje počinje poslednji period. Gosti su poentiurali samo jednom u prva četiri minuta i to srećnom trojkom Kutlešića u poslednjoj sekiundi napada Metalca, pa je Partizan serijom 11-0 stigao do velikih 71:57, pa je tek posle trećeg vezanog tajm-auta Vladimira Đokića gostujući tim uspeo da poentira, još jednom srećnom trojkom, ovog puta Gabrića. Taj podstrek bio je kratkog daha, jer je Vilson uzvratio takođe van linije 8,75 i tako stigao vratio crno-belima 14 poena prednosti (74:60).

Partizan je u završnici uspešno čuvao prednost koja protiv indisponiranih gostiju iz Valjeva nije padala ispod deset poena, pa su crno-beli uspeli da upišu važan trijumf u borbi za gornju polovinu tabele, posle kojeg tim Petra Božića može da počne ozbiljno da razmišlja o plej-ofu, naročito ukoliko u poslednjem meču 14. runde Crvena zvezda savlada Mega Leks u Sremskoj Mitrovici (ponedeljak, 21 čas).

PARTIZAN: Cvetković 0 (3as), Aranitović 17 (2sk, za tri 3/7), Džouns 8 (10sk), Murić 9 (2sk, 2as), Marinković 13 (3sk), Vitkovac 4 (3sk, 3as), Đumić 4, Magdevski, Milutinović 2 (3sk), Vrabac 9 (5sk), Vilson 15 (2sk, 5as), Anđušić. Trener: Petar Božić.

METALAC: Kočović 3, Malešević 7 (2sk, 2as), Badovinac, Čampara, Kutlešić 9 (iz igre 3/10), Janković 4, Jevtović 14 (10 sk, 3as), Jošilo 0 (4sk, 2as), Rakićević 13 (4sk, 2as), Bakić 5, Todorović 7 (3as), Gabrić 8 (3as). Trener: Vladimir Đokić.

Mega Leks - Crvena zvezda (21)

TABELA: Budućnost 12-2, Cedevita 11-3, Crvena zvezda 10-3, Mega Leks 9-4, Tajfun 7-7, Zadar 7-7, Krka 6-8, Partizan 6-8, MZT 5-9, Igokea 5-9, Olimpija 5-9, Cibona 5-9, Metalac 5-9, Sutjeska 4-10.