ABA LIGA: Zvezda u Zadru rutinski do petog trijumfa

26.10.2014. 19:42 21:02
Detalj sa meča petog kola ABA lige između Zadra i Crvene zvezde
Detalj sa meča petog kola ABA lige između Zadra i Crvene zvezde / Izvor: Foto: abaliga.com
Crveno-beli nastavili su seriju nepobedivosti u regionalnoj ligi i sa savršenih 5-0 na startu sezone sačuvali čelo tabele.

Košarkaši Crvene zvezde savladali su ekipu Zadra rezultatom 79:63 (15:10, 22:20, 28:18, 14:15) u pretposlednjem meču petog kola ABA lige.

Crveno-beli su na gostovanju u dvorani "Krešimir Ćosić" sigurno stigli do trijumfa nad Zadranima koji su samo u prvom poluvremenu imali rezultatski priključak sa ekipom koja je pokazala najdominantniju igru u dosadašnjem toku takmičenja.

Zvezdini košarkaši uspeli su da zaustave najvažniji šraf u igri domaćeg tima Džejmsa Brajana Florensa i odličnim partijama Markusa Vilijamsa i Čarlsa Dženkinsa u trećem periodu, u kojem su postigli po dve trojke, stigli do velikih 17 poena prednosti koje su u poslednjem preiodu rutinski sačuvali do samog kraja.

Sjajne partije u petoj pobedi Crvene zvezde u regionalnoj ligi pružili su kapiten Luka Mitrović koji je zabeležio 16 koševa i šest skokova, Nikola Kalinić sa 14 i već pomenuti Čarls Dženkins sa istim brojem koševa. Markus Vilijams završio je meč sa sedam poena (svi u trećem periodu) i osam asistencija, dok je Boban Marjanović uz sedam poena imao čak 13 skokova. Najbolji u redovima domaćina bio je Filip Kraljević sa 14 poena i devet uhvaćenih lopti, dok su Sobin i Florens upisali po 11.

Zvezda je ovim trijumfom zabeležila i peti trijumf na startu regionalne lige, koliko ima i podgorička Budućnost. Upravo u sledećem kolu u hali "Pionir" sastaće se jedine dve neporažene ekipe.

Cedevita – Igokea (20:30)

Tabela: Crvena zvezda 5-0, Budućnost 5-0, Krka 4-1, Mega vizura 3-2, Olimpija 3-2, Solnok 3-2, MZT 2-3, Zadar 2-3, Partizan 2-3, Cedevita 2-2, Cibona 1-4, Levski 1-4, Igokea 0-4, Metalac 0-5.

ZADAR: Bašić, Segarić, Ivanov 12 (6sk), Kraljević 14 (9sk), Vraneš 2, Šango, Sobin 11 (5sk), Širko, Bubalo, Ramljak 6, Bošnjak 7, Florens 11 (3/9 za tri). Trener: Ante Nazor.

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 7 (8as), Rebić, Dangubić 5, Mitrović 16 (6sk), Lazić 2, Blažič 4 (4sk), Kalinić 14 (4sk, 2as), Marjanović 7 (13sk, 2as), Tejić, Dženkins 14, Jović 5, Cirbes 5. Trener: Dejan Radonjić.

TOK MEČA:

4. četvrtina - 63:79 (15:14)

Dve vezane greške Dženkinsa na startu poslednjeg perioda domaći su imali priliku da se vrate rezultatski u meč. Kraljević i Sobin su prednost spustili na 12 poena zaostatka, da bi Zvezda tek trojkom Jovića nakon dva minuta igre prvi put poentirala. Domaći su pokušavali do kraja da uhvate priključak, ali su Zvezdini košarkaši, uprkos padu igre u poslednjoj deonici, rutinski odradili posao i sačuvali stečenu prednost - 63:79.

3. četvrtina - 48:65 (18:28)

Na startu drugog poluvremena Ramljak dobija tehničku grešku posle opravdanog protesta zbog nepostojeće lične greške nakon rampe nad Dangubićem. Dangubić i Viljams uvećavaju Zvezdino vođstvo, da bi trojkom tamnoputog pleja i poenima Blažiča ona narasla na 14 poena - 30:44. Domaći trener Nazor pokušao je da tajm-autom prekine nalet gostiju, ali ona nije padala ispod deset poena. Vilijams je odigrao odlično treću četvrtinu i novom trojkom vratio Zvezdu na "plus 13" (36:49). Domaći su još jednom stigli na deset poena zaostatka, ali su onda Mitrović, Kalinić i Dženkins za samo jedan minut nanizali novu seriju od 6-0 i doneli gostima novu najveću prednost - 57:41. Ivanov i Bošnjak su koliko-toliko čuvali priključak, ali su izvanrednu treću četbrtinu na pravi način završili Cirbes i Dženkins koji je uz trojkom uz zvuk sirene doneo najvećih "plus 17" - 48:65.

2. četvrtina - 30:37 (20:22)

Posle pogotka Ramljaka usledila je mini serija Zvezde od 6-0, zahvaljujući četiri poena Dženkinsa i dva Mitrovića, za novu najveću prednost od 12:21 u 15. minutu. Ipak, uzvraćaju domaći i brzo stižu na samo tri poena zaostatka - 20:23. Posle tajm-auta Dejana Radonjića Zvezda brzo uzvraća i stiže do nove opipljivije prednosti, sa drugom trojkom Mitrovića i poenima Marjanovića za prednost Zvezde od 30:22. Zvezda je odlično čuvala najopasnijeg igrača domaćih Florensa i do kraja prvog poluvremena sačuvala sedam poena prednosti - 30:37.

1. četvrtina - 10:15

Prva četvrtina protekla je u egal igri. Odbrane su bile jači deo tima u oba sastava, dok napadačke akcije nisu donosile nikakvu dobit jednima ili drugima. Prvi koš iz igre viđen je tek u četvrtom minutu susreta, Sobin je poentirao za Zadar, da bi Mitrović uzvratio sa pet vezanih poena. Posle trojke Kalinića u sedmom minutu Zvezda dolazi do "plus 7" (4:11). Ramljak i Sobin su čuvali priključak, da bi Kalinić okončao prvi deo igre prednošću crveno-belih od 15:10.