ABA LIGA: Već viđeno, Zvezdi malo 11 poena viška, Cedevita pobedila u "Pioniru"

04.01.2016. 19:54 23:13
Vladimir Štimac
Vladimir Štimac / Izvor: MN Press
U derbiju 18. kola Cedevita je slavila u Beogradu 80:79.

U pravom derbiju ABA lige, prvom od nekoliko koje ćemo do kraja sezone gledati između Crvene zvezde i Cedevite, svedočili smo zanimljivoj utakmici koja je pružila sve što može. Posle skromnog šuterskog početka domaćih, crveno-beli su uspeli da poprave taj segment i da iz dobre odbrane naprave skor za pobedu, ali tako nisu mislili Džejkob Pulen i Miro Bilan! Zvezda je opet prosula 11 viška u poslednjoj deonici - Zvezda - Cedevita 79:80 (16:22, 21:12, 26:18, 16:28).

Bez Maika Cirbesa u prvih 20-tak minuta, pošto je brzo napravio tri lične, ali uz debi minute Tarensa Kinzija i najbolju partiju Kvinsija Milera u ABA ligi Zvezda je uspela da se izbori s Mirom Bilanom, ali i svim zagonetkama koje su gosti iz Zagreba postavili. Ali samo 38 minuta! Kao i pre nekoliko dana u Istanbulu, protiv Anadolu Efesa, crveno-beli su od gotovog napravili... Ovakav poraz se mora analizirati. Dobro. Da ne pređe u naviku...

Tarens Kinzi
Tarens Kinzi / Izvor: MN Press

Rekosmo, Zvezda je šuterski slabo odigrala prvu deonicu, a kada je šut krenuo, krenula je i „igra“. Cedevita je vodila i sedam razlike, a dobra pik saradnja unosila je dosta problema Beograđanima. U napadu Zvezda nije imala baš realna rešenja za, pre svega, zonu 1-2-2, ali i ostale varijacije iste. Štimac je borbenošću i napadačkim skokovima svojoj ekipi omogućavao, ponekad i tri napada, a trojke Simonovića, Kinzija, pa i Milera plus vraćaju na stranu izabranika Dejana Radonjića.

Jović nije bio u „elementu“, ali za to „krivica“ ide i na stranu gostiju, koji su skupljajući u reketu zatvarali sve prolaze za asistencije Jovića. Ipak, boljim šutem u drugoj deonici Zvezda je preokrenula skor, a u jednom momentu je imala 32:26.

U drugom delu se takođe vodila žestoka borba, a kada je tehničku grešku dobio Miro Bilana mnogi su pomislili da je Zvezdinim mukama došao kraj. Ubedljivo najbolji igrač Cedevite je TG dobio u 24. minutu, a tada mu je upisana i četvrta lična... Tada se izgubila ideja gostiju u napadu, a i u odbrani je počelo da im škripi. Vladimir Štimac je odigrao veoma dobro, Maik Cirbes je stigao do svog proseka, Kvinsi Miler je odigrao najbolji meč u ABA ligi, dok je Tarens Kinzi u Beograd stigao spreman.

Međutim, Džejkob Pulen je "razbio" sve u poslednjih deset minuta. Dao je 15 poena i penal na pet sekundi pre kraja, pri rezultatu 79:79. Kinzi je probao sam da završi, da pobedi... Sve ostalo na pokušaju. Cedevita i Zvezda će igrati još najmanje dve utakmice, u Evroligi, dok će u plej-ofu, ako se ništa ne promeni do kraja još minimum dve, a maksimum tri meča.

Miler je sa 23 poena bio najefikasniji. Usput, upisao je i 11 skokova i tri "banane". Štimac je stao na 14 poena (8sk), Kinzi je u prvom meču u dresu Zvezde dao deset, dok je Cirbes (17) "prebacio normu" u drugom delu. Da, Vasa Micić je imao asistenciju više od Stefana Jovića, koji je imao šest.

Sutjeska – Partizan 82:71

TABELA: Budućnost 16-2, Cedevita 15-3, Crvena zvezda 13-5, Mega Leks 12-6, MZT 8-10, Cibona 8-10, Krka 8-10, Olimpija 7-11, Tajfun 7-11, Metalac 7-11, Zadar 7-11, Partizan 6-12, Igokea 6-12, Sutjeska 6-12.