109.4482

ATP TORONTO: Đoković uz mnogo muke "prelomio" Monfisa

06.08.2014. 19:20 22:54
Novak Đoković slavi pobedu protiv Gaela Monfisa u drugom kolu Rodžers kupa
Novak Đoković slavi pobedu protiv Gaela Monfisa u drugom kolu Rodžers kupa / Izvor: Tanjug
Svetski broj jedan mučio se protiv "žilavog" Francuza, bio i blizu eliminacije, ali je u odlučujućim momentima pokazao svoju najbolju igru i obezbedio nastavak takmičenja u pohodu na svoju četvrtu titulu na Rodžers kupu.

Najbolji svetski teniser Novak Đoković savladao je Francuza Gaela Monfisa u drugom kolu ATP turnira serije 1000 u Torontu rezultatom 2:1 (6:2, 6:7, 7:6).

Posle izjednačenog starta meča na kojem nije bilo brejka u prva četiri gema, srpski teniser rešio je četiri naredna u svoju korist i rezultatski lako, mada na terenu daleko od toga, dobio prvi set posle 35 minuta igre - 6:2. U nastavku nije bilo brejka, mada šanse nisu izostale. Ipak, pobednika je morao da odluči taj-brejk, a u njemu se bolje snašao francuski teniser i stigao do izjednačenja - 7:6 (7:4).

Slično je bilo i u odlučujućem setu, viđena je fenomenalna borba dvojice osličnih atleta, a iako je već u četvrtom gemu Monfis stigao do brejka, Đoković je odmah uzvratio, pa se i u trećem setu ušlo u neizvesnu završnicu u kojoj je još jednom viđen taj-brejk. U drugom pokušaju, najbolji svetski teniser nije dozvolio iznenađenje, brzo je stigao do 4:0, a potom i do četiri meč lopte od kojih je iskoristio već prvu i stigao do teškog, ali zasluženog plasmana u treće kolo.

Đoković će se u narednoj rundi sastati sa još jednim Francuzom, Žoom-Vilfredom Congom, koji je bio bolji od sunarodnika Žeremija Šardija rezultatom 2:0 (7:6, 6:4).

Srpski teniser na Rodžers kupu juri svoju četvrtu titulu, pošto je najbolji bio 2007, 2011. i 2012. godine, od kojih je prve dve osvojio u Montrealu u kojem se ovaj turnir igra neparnim godinama. Đoković je prošle sezone na Rodžers kupu igrao polufinale u kojem je poražen od potonjeg osvajača trofeja Rafaela Nadala. Ipak, Španac zbog povrede zgloba desne ruke propušta Masters u Torontu, pa će izgubiti svih 1000 bodova osvojenih lane, što će dodatno uvećati Đokovićevu prednost u odnosu na donedavnog svetskog broja 1, koja je uoči ovog turnira iznosila 460 bodova.

TOK MEČA:

3. set

Posle tri gema u trećem periodu nema brejka, ali je nakon trećeg Monfis zatražio pomoć lekara zbog povrede negde u predelu grudnog koša, uzrokovane jednim padom. U četvrtom gemu Monfis stiže do brejka posle nekoliko grešaka našeg tenisera - 1:3. Međutim, već u narednom gemu Đoković stiže do prilike za ribrejk i odmah ju je iskoristio, vratio brejk i potpunu rezultatsku neizvesnost - 2:3.

U nastavku meča nova neizvesnost, oba rivala čuvaju svoje servise u naredna četiri gema - 4:5. Uz dosta problema pri prvom servisu za opstanak u meču, Đoković je odbranio svoj servis - 5:5.

U maratonskom 11. gemu Đoković tri puta stiže do brejk prilike, ali je Monfis sva tri puta sačuvao svoj servis, dva puta minimalnim autima najboljeg svetskog tenisera, a jednom je fantastičnim forhendom prošao Đokovića na mreži, da bi potom servisom stigao do novog vođstva - 5:6. Srpski teniser sačuvao je svoj servis u narednom, pa je pobednika seta i meča odlučio novi taj-brejk.

U odlučujućem gemu trećeg seta ipak nije delovalo da će biti neizvesnosti kao u drugom selu igre. Đoković je poveo sa 4:0 uz dva mini-brejka, ali je jedan vrlo brzo vratio Monfisu greškom. Ipak, Francuz minimalnim autom donosi srpskom teniseru četiri meč-lopte, Đoković je iskoristio već prvu i stigao do teškog trijumfa - 7:6 (7:2).

2. set

Monfis je imao tri brejk lopte na startu drugog seta, ali je sa pet vezanih poena Đoković uspeo da se izvuče iz neugodne situacije. Već u sledećem gemu i srpski teniser imao je brejk priliku, ali ju je Monfis osujetio dobrim servisima.

Nije bilo brejka ni u nastavku, iako je u sedmom gemu blizu oduzimanja servisa bio Gael Monfis. Ipak, Đoković je i pored nekoliko sjajnih poteza Francuza u tom gemu uspeo da sačuva svoj servis i sačuva neizvesnost do kraja seta. Ni posle 12 odigranih gemova nije viđen brejk u drugom setu, pa je pobednika morao da odluči taj-brejk.

Gael Monfis u meču drugog kola Rodžers kupa u Torontu protiv Novaka Đokovića
Gael Monfis u meču drugog kola Rodžers kupa u Torontu protiv Novaka Đokovića / Izvor: Tanjug

U 13. gemu drugog seta isti scenario kao i od starta drugog dela, obojica su sigurno čuvali svoje servise, da bi do mini brejka prvi stigao Đoković i to dvostrukom servis greškom protivnika kojom je poveo sa 4:3, ali je, paradoskalno, srpski teniser uzvratio na isti način, da bi Francuz sjajnom paralelom vezao i drugi mini brejk za prednost pred samu završnicu. Monfis je iskoristio prvu od dve set lopte i stigao do izjednačenja.

1. set

U prvih pet gemova nije bilo brejka. Obojica su sigurno sačuvali početne servise, da bi već u narednim imali brejk prilike, ali su serveri to uspevali da neutrališu. Brejka nije bilo sve do šestog gema kada je Đoković dva puta stigao do brejk prilike duplim servis greškama Francuza, drugu je iskoristio i time stigao do vođstva od 4:2, da bi nešto kasnije još jednom oduzeo servis Monfisa i ubedljivo stigao do vođstva od 1:0 u setovima - 6:2.