Načelno, svi su za električne automobile jer oni podrazumevaju mnogo manju zagađenost vazduha. U praksi, nisu svi spremni da plate cenu čistije okoline.

Glavni krivac za otklon prema vozilima "na struju" je mala autonomija hoda. Nekoliko desetina kilometara u vrh glave i to je to. Drugi problem jeste mizeran broj stanica za dopunu. Šta bi neki vozač radio da se nađe na auto-putu sa praznim elektromotorom, a da je najbliža stanica udaljena nekoliko desetina, ako ne i stotina kilometara?

E, čini se da smo na korak od rešenja ove tegobe. Phinergy, proizvođač baterija, i Alcoa, treći svetski proizvođač aluminijuma, zajedno su stvorili modifikovanu bateriju za kola koja omogućava prelazak 1600 km bez dopune. Akumulator se sastoji od dve baterije, jedna je litijum-ionska, a druga aluminijum-vazdušna.

- Kada kupujete auto, želite da kupite i slobodu (kretanja). Auto sa malim dosegom vam tu slobodu ograničava - rekao je Aviv Cidon, izvršni direktor Phinergyja.

Sistem je koncipiran tako da početni pogon obavezno daje litijum-ionska pogonska ćelija, a kada se ona iscrpi, na scenu stupa potonja. Aluminijumska baterija pokret proizvodi tako što vodi, koju vozač dosipa sa vemena na vreme unutra, pridružuje vazduh usisan spolja i proizvodi aluminijum-hidroksid koji dalje stvara električnu struju.

Životni vek aluminijumske baterije je 20 do 30 godina i ona se ne dopunjuje kao litijum-ionska. Jedino što se od vlasnika očekuje da svakih mesec, dva dospe vodu u ćeliju.