EVROLIGA: Krstić za još jedan trijumf Efesa, Ljulj brži od sirene (VIDEO)

24.10.2014. 19:52 14:38
Nenad Krstić u dresu Anadolu Efesa
Nenad Krstić u dresu Anadolu Efesa / Izvor: Profimedia
Kapiten reprezentacije Srbije drugo kolo uzastopno najbolji strelac turskog tima, ovog puta u pobedi nad Sasarijem u gostima. Olimpijakos ostao jedini neporažen tim u grupi u kojoj je i naša Crvena zvezda, pošto je u Pireju bio bolji od Kuće Laboral. Vicešampion Evrope Real Madrid stigao do trijumfa košem Serhija Ljulja sekund pre kraja meča.

Košarkaši Reala iz Madrida savladali su u Kazanju domaći Uniks rezultatom 76:75 (19:16, 16:15, 20:25, 21:19) u meču drugog A grupe kola Evrolige.

"Kraljevski klub" vodio je tokom većeg dela meča. Sredinom druge četvrtine imao je jedanaest poena prednosti (21:31), ali je ruski tim uspeo u potpunosti da se vrati u meč u nastavku susreta, zatim i preokrene, da bi tri minuta i dvadeset sekundi pre kraja trojkom Lengforda poveo sa pet poena prednosti (68:63). Tu prednost čuvao je sve do stotinak sekundi pre kraja susreta (72:67), da bi u samoj završnici bila viđena prava drama.

Serhio Ljulj doveo je sa linije penala Madriđane u novo vođstvo (72:74), da bi samo pet sekundi pre poslednje sirene Džejms Vajt trojkom doveo domaćina na prag pobede. Ipak, Ljulj je samo sekund pre kraja susreta pogodio sa distance i doneo radost vicešampionu Evrope.

Reprezentativac Španije nije odigrao košgetersku partiju za pamćenje, upisao je samo sedam poena. Jedan od ključeva pobede Madriđana bio je u ujednačenoj partiji cele ekipe, pošto su najefikasniji na susretu bili Rudi Fernandez i Gustavo Ajon sa samo 10 koševa, dok je čak devet igrača postiglo šest ili više poena. Sa druge strane, izvanrednu partiju pružio je pomenuti Kit Lengford sa 23 poena, ali ga je pratio samo još Vajt sa 13.

Žalgiris je u Kaunasu ponizio Nižnji Novgorod, pošto je zabeležio ubedljiv trijumf rezultatom 97:63. Domaći su za dva poena šutirali izvanrednih 73 odsto (35/48) i bez ikakvih problema stigli do prve pobede u sezoni, a ključnu prednost stekli su u drugoj četvrtini koju su dobili sa 25:7.

Dušan Ivković
Dušan Ivković / Izvor: Foto: MN Press

U poslednjem meču ove grupe Efes je zabeležio drugi trijumf protiv Dinamo Sasarija rezultatom 82:75. U pobedi turske ekipe najistaknutiji je još jednom bio kapiten reprezentacije Srbije Nenad Krstić sa 15 poena, tri skoka i četiri asistencije. Domaćina je predvodio Džeroum Dajson sa 21 košem, ali to nije bilo dovoljno da se savlada tim Dušana Ivkovića koji je tokom celog meča kontrolisao rezultat.

Francuski Limož je slavio sigurnu pobedu u meču grupe B, nadigravši zagrebačku Cedevitu rezultatom 71:60. Domaćin je protiv ABA ligaša do osetnije prednosti stigao već posle prvog perioda igre, da bi sredinom trećeg perioda stekao 17 poena prednosti (51:34) i rešio pitanje pobednika. Nobel Bungu-Kolo predvodio je francusku ekipu do prve pobede u Evroligi sa 17 poena, dok je kod gostiju Luka Babić upisao 14 koševa.

Berlinska Alba još jednog srpskog stručnjaka Saše Obradovića bila je blizu trijumfa protiv Unikahe u gostima, ali je ekipa iz Malage ipak slavila rezultatom 87:84. U vrlo izjednačenoj igri, gosti su stigli do prednosti osam minuta pre kraja, koju su čuvali sve do poslednjeg minuta. Drugi trijumf domaćem timu doneo je Kostas Vasileiadis trojkom u poslednjoj sekundi.

U poslednjem meču grupe D u kojoj igra i naš predstavnik Crvena zvezda, grčki Olimpijakos je savladao Kuću Laboral rezultatom 63:57.

Gosti su posle startnog vođstva samo još jednom uspeli da povedu krajem trećeg perioda. Ipak, ekipa iz Pireja koja je ispustila prednost od 12 poena iz prvog poluvremena, u završnici je vratila prednost i sigurno ga sačuvala za drugi trijumf i tako ostala jedina neporažena ekipa u grupi D. U prilično neefikasnom meču Metju Lodžeski predvodio je domaćina sa 15 poena, dok je kod gostiju najbolji bio Fernando San Emeterio sa 14.

EVROLIGA, 2. kolo

Grupa A

Uniks - Real 75:76

Žalgiris - Nižnji 97:63

Dinamo Sasari - Anadolu Efes 75:82

Tabela:
Efes 2-0, Real Madrid 2-0, Žalgiris 1-1, Nižnji Novgorod 1-1, Dinamo Sasari 0-2, Uniks Kazanj 0-2.

Grupa B

Limož - Cedevita 71:60

Unikaha - Alba 87:84

Četvrtak:

CSKA - Makabi 99:80

Tabela:
CSKA 2-0, Unikaha 2-0, Makabi 1-1, Limož 1-1, Alba 0-2, Cedevita 0-2.

Grupa C

Četvrtak:

Bajern - Panatinaikos 81:75

Turov - Fenerbahče 76:91

Armani - Barselona 63:78

Tabela: Fenerbahče 2-0, Barselona 2-0, Bajern 1-1, Panatinaikos 1-1, Turov 0-2, Armani 0-2.

Grupa D

Olimpijakos - Laboral Kuća 63:57

Četvrtak:

Neptunas - C. zvezda Telekom 83:81

Galatasaraj - Valensija 71:64

Tabela:
Olimpijakos 2-0, Laboral Kuća 1-1, Crvena zvezda 1-1, Neptunas 1-1, Galatasaraj 1-1, Valensija 0-2.