EVROLIGA: Neptunas pobedio za Zvezdu, Olimpijakosu drama s Valensijom

20.11.2014. 20:05
Košarkaši Neptunasa
Košarkaši Neptunasa / Izvor: Profimedia
Litvanci dva puta "kockali" plus i od 18 poena, ali su na kraju isčupali pobedu nad Laboral kućom (80:79)

Malo ko je verovao da Neptunas iz Litvanije može da u debitantskoj sezoni Evrolige upiše tri pobede u šest kola. Sada više nije ni bitno, ali pobeda tima iz Klaipede nad Laboral Kućom od 80:79 ide i te kako na ruku košarkašima Crvene zvezde. Drama je viđena i u drugom meču D grupe, a Olimpijakos je na jedvite jade pobedio Valensiju 80:79.

Neptunas je u čudnoj utakmici dva puta „kockao“ prednost, jednom i 18 razlike (53:35), ali su na kraju ipak isčupali pobedu. Litvanci su očajnom selekcijom šuta, ali i slabom odbranom gubili prednost, a meč je u drugom poluvremenu igran na mahove! Španci su sa dve serije 17:2 i 14:2 stizali domaćina, da bi se sve rešilo u poslednjih desetak sekundi kada su gosti promašili nekoliko čistih prilika.

Tomas Ertel je ubacio 31 poen (8/10 za tri), ali je promašio trojku za, ko zna, možda i trijumf. U dresu domaćina Mustafa Šakur i Zavackas su ubacili po 16.

Vasilis Spanulis
Vasilis Spanulis / Izvor: Foto: MN Press

Olimpijakos je sačuvao niz nepobedivosti u D grupi Evrolige. Sačuvao, ali su se Spanulis i društvo pošteno oznojili pre nego su savladali Valensuju za koju je debitovao Nemanja Nedović. Olimpijakos je dobio 77:76.

Rasplet u prvom poluvremenu nije nagoveštavao dramatičan kraj, ali su košarkaši Valensije pokazali, kako to treneri vole da kažu, karakter i u trećoj deonici potpuno smirili domaće. U poslednjih deset minuta meča Valensija je vodila, a, recimo, 44 sekundi pre kraja, posle trojke Dubljevića 75:73. No, Spanulis je 25 sekundi pre kraja vratio trojku, da bi sa linije penala, 11 sekundi pre sirene i on i Ribas promašili po jedno bacanje. Nedović je imao loptu i probao je s prodorom... Ostao je kratak, a posle mrtve lopte Ribas se okliznuo i sekunda pre kraja ostao bez šuta.

Nemanja Nedović se u debiju nije proslavio. Za malo manje od 25 minuta koliko je igrao upisao je šest poena (3/7 za dva, 0/2 za tri, 2sk, 4as, 3iz). Deset poena više ubacio je Vladimir Lučić (3/3 za tri). Bojan Dubljević je sa 18 poena predvodio tim koji posle kola ima 1/5. Spanulis je upisao 15 (2/6 za tri, 3/5 za jedan, 7as, 4iz) od koji je osam došlo u poslednjih pet minuta meča.