KLS: Partizan posle produžetka do trijumfa u večitom derbiju

31.05.2014. 20:40 23:13
Aleksandar Pavlović i Boban Marjanović
Aleksandar Pavlović i Boban Marjanović / Izvor: Foto: MN Press
Aktuelni šampion posle mnogo preokreta zabeležio trijumf na "vrućem" gostovanju najvećem rivalu i obezbedio prvu poziciju pred plej-of.

Košarkaši Partizana savladali su večitog rivala Crvenu zvezdu posle produžetka rezultatom 82:78, u meču 12. kola Košarkaške lige Srbije.

TABELA: Partizan 11-1, Crvena zvezda 9-3, Mega vizura 8-4, Radnički 7-5, FMP,  Metalac 4-8, Crnokosa 3-9, Borac 2-10

Crno-beli bili su znatno bolji, imali su i 11 poena prednosti, ali je domaćin preko raspoloženog Blažiča u nastavku stigao do produžetka u kojem je aktuelni šampion ipak bio prisebniji i na kraju zasluženo slavio pobedu. Ovim trijumfom Partizan je dva kola pre kraja regularnog dela sezone obezbedio prvo mesto uoči starta plej-ofa, pošto ima dve pobede više i bolji međusobni skor od večitog rivala.

U redovima pobednika najbolji su bili Bogdan Bogdanović sa 24, odnosno Aleksandar Pavlović sa 20 poena, odnosno Žofri Lovernj sa 12 poena i čak 15 skokova. Sa druge strane, Jaka Blažič zabeležio je 22 koša, dok je i Boban Marjanović zabeležio "dabl-dabl" sa 13 poena i 10 skokova.

Ovo je prva pobeda Partizana nad Crvenom zvezdom ove sezone u svim takmičenjima, pošto je prethodno tri puta poražen.

Crvena zvezda je porazom upisala i treći uzastopni poraz nakon uvodnih devet pobeda u šampionatu, što govori o veoma lošoj formi u kojoj osvajači Kupa Radivoja Koraća dočekuju razigravanje.

1. četvrtina - 15:24

Počelo je napadački, praktično bez odbrane. Crno-beli su diktirali igru i rezultat, brzo stigli do 10:5, a potom i serijom 7-0 do "plus 9" (22:13). Raspoloženi košarkaši Partizana čuvaju rezultat i uvećavaju prednost do maksimalnih devet poena prednosti na prvom odmoru - 24:15.

Prve varnice viđene su već posle nešto više od dva minuta igre, a u verbalnom sukobu našli su se Jaka Blažič i Bogdan Bogdanović. Ipak, strasti su se brzo smirile.

2. četvrtina - 29:40

Musli u 12. minutu dovodi crno-bele do deset poena "viška", a Zvezda priključak hvata tek serijom 9-3 koju je inicirao Lazić za 28:31. Crno-beli, međutim, uzvraćaju i prave novu seriju od 9-1, pošto su odlično kontrolisali skok, prvenstveno zahvaljujući Lovernju. Zvezda do velikog odmora nije poentirala iz igre, pa je Partizan na poluvreme otišao sa velikih 40:29.

Bogdanović i Lazić
Bogdanović i Lazić / Izvor: Foto: MN Press

3. četvrtina - 46:49

Zvezda se u vrlo neefikasnoj igri sa obe strane, ipak bolje snašla i serijom 11-3 u dužem vremenskom periodu (pet minuta) prišla na samo tri poena minusa (40:43). Dženkins je u tom periodu postigao pet, a Blažič četiri poena, dok je na drugoj strani pogađao samo Pavlović (po jednom iz igre i sa penala).

Sa dva vezana poentiranja Bertansa crno-beli stižu do 47:40, međutim, Nelson i Radenović održavaju korak i Zvezdu na poslednji dvominutni odmor vode sa samo tri poena zaostatka - 46:49.

4. četvrtina - 70:70

Poslednji period počinje poenima Bogdanovića sa linije penala, ali na izmaku 33. minuta Nelson pogađa trojku, da bi Dragićević penalima doveo Zvezdu do prvog vođstva još od trojke Blažiča u prvom minutu (3:2). Pavlović je u tim momentima preuzeo odgovornost i sa šest vezanih poena, inicirani tehničkom greškom klupe Crvene zvezde doveo crno-bele do pet poena prednosti, za 59:54.

Nikola Milutinov, košarkaš Partizana
Nikola Milutinov, košarkaš Partizana / Izvor: Foto: MN Press

Pri rezultatu 61:57 Jaka Blažič poentira uz peti faul Pavlovića, klupa crno-belih bila je nezadovoljna posle čega je dobila tehničku grešku koju u poenima sa penala koristi Blažič, da bi zatim pogodio i trojku za svojih osam vezanih poena i novo vođstvo Zvezde - 65:63. Na trojku Dženkinsa istom merom uzvraća Bogdanović, na ulazu u poslednji minut (68:69). Posle polaganja Blažiča, Bogdanović ima priliku da sa penala donese trijumf crno-belima, ali pogađa samo jedno i meč odlazi u produžetak - 70:70.

Produžetak - 78:82

Posle igre "koš za koš" na startu dodatnog perioda Lovernj postiže "montruozno" zakucavanje iz odbitka, da bi u narednom napadu Bogdanović postiže trojku za velikih 79:74 za aktuelnog šampiona. Crno-beli su mogli da dokusure Zvezdu ali je Lipovij ukrao loptu Bogdanoviću i penalima vratio Zvezdu u igru. Ipak, Lovernj vraća prednost gostima, posle čega crveno-beli nisu uspeli da naprave novi preokret, pa je Partizan zasluženo slavio - 82:78!