KLS FINALE: Partizan šampion 13. put uzastopno!

21.06.2014. 20:06 23:17
Košarkaši Partizana sa malim peharom namenjenom šampionu KLS
Košarkaši Partizana sa malim peharom namenjenom šampionu KLS / Izvor: Foto: MN Press
Crno-beli su do svoje 21. titule stigli posle produžetka, uz još jednu neverovatnu partiju Bogdana Bogdanovića koji je postigao 36 poena.

Košarkaši Partizana osvojili su 21. titulu u klupskoj istoriji pošto su u četvrtom meču finala plej-ofa Košarkaške lige Srbije savladali Crvenu zvezdu rezultatom 95:87 posle produžetka.

Crno-beli su do 13. uzastopne titule u domaćem šampionatu stigli posle velike borbe, preokreta u psolednjoj četvrtini i boljoj igri u produžetku.

Partizan je do odlučujuće treće pobede u finalnoj seriji vodio neverovatni bek Bogdan Bogdanović koji je u ovom meču postigao čak 36 poena. Bek Partizana je u finalnoj seriji  beležio prosečno preko 30 poena po meču i najzaslužniji je za 21. "krunu" crno-belih u domaćem šampionatu.

U timu Partizana odličan je bio i kapiten Žofri Lovernj koji je postigao 15 poena i zabeležio 10 skokova. U timu Crvene zvezde Dženkins je zabeležio 16 poena dok su po 14 upisali Nelson i Lazić.

Meč je u prvih 20 minuta bio veoma izjednačen. Obe ekipe pružile su dobru partiju, a navijači u "Pioniru" konačno su imali priliku da uživaju u lepoj igri. Bogdan Bogdanović je obeležio prvo poluvreme sa čak 16 poena, dok je u redovima Crvene zvezde odličan bio tandem Dženkins - Mitrović sa 10, odnosno 9 poena.

U nastavku je viđena slična slika, ekipe su se smenjivale u vođstvu, da bi na startu poslednjeg perioda Zvezda stigla do maksimalne prednosti od 63:56, ali su crno-beli vođeni sjajnim Bogdanovićem uspeli da se vrate u igru, preokrenu rezultat da bi Blažič trojkom doneo crveno-belima produžetak, ali i propustio priliku da svom timu još jednom trojkom donese "majstoricu" u poslednjem napadu u regularnom delu.

Luka Mitrović u četvrtom meču finala plej-ofa KLS
Luka Mitrović u četvrtom meču finala plej-ofa KLS / Izvor: Tanjug

U produžetku je na parketu postojao samo jedan tim, crno-beli su sigurnom igrom došli do trijumfa i 13. trofeja u nizu u domaćem šampionatu.

TOK MEČA:

Produžetak

Tepić je otvorio produžetak trojkom, da bi potom Lovernj kompletirao seriju 8:2 posle minuta igre - 74:80. Nelson i Lazić održavaju zvezdu, ali u poslednja dva minuta crno-beli ulaze sa šest poena prednosti posle četiri vezana poena Bogdanovića. U poslednjih 45 sekundi Partizan ulazi bez svog najboljeg igrača koji je izašao iz igre zbog pet ličnih grešaka sa postignutih 36 poena. Ipak, Gagić pola minuta pre kraja zakucava, pa postiže dodatno bacanje za velikih 91:84.

Bogdan Bogdanović u četvrtom meču finala plej-ofa KLS
Bogdan Bogdanović u četvrtom meču finala plej-ofa KLS / Izvor: Beta

4. četvrtina - 72:72

Posle trojke Simonovića u trećem minutu poslednjeg perioda i dvojke katića minut kasnije, Zvezda stiže do maksimalnih sedam poena prednosti - 63:56. Pavlović trojkom čuva priključak, da bi potom Katić izašao iz igre zbog pet ličnih grešaka.

Blažić pet minuta pre kraja pogađa prvi put na meču za 67:60, a Tepić sa četiri pogođena bacanja i Pavlović dvojkom (promašio dodatno bacanje) vraćaju Partizan u igru (67:66), da bi Bogdanović dva i po minuta pre kraja ponovo doveo Partizan u vođstvo - 67:68. Nelson promašuje na ulasku u poslednji minut, a Lovernj vodi Partizan na "plus 3" (67:70). Dženkins je u sjajnom ulazu poentirao, ali potom Bogdanović prolazi celu odbranu Zvezde i sjajno poentira (69:72), da bi Blažič trojkom sa devet metara doneo izjednačenje. Bogdanović se okliznuo u poslednjem napadu crno-belih, a Blažič promašio trojku za pobedu.

3. četvrtina - 52:51

Zvezda počinje drugo poluvreme sa četiri vezana poena Dženkinsa, kojeg "prate" Bertans i Lovernj, da bi potom i Marjanović vezao dva pogotka iz igre, a Bogdanović za egal sedinom trećeg perioda (43:43). Dragićević dobija tehničku zbog simuliranja faula, ali crno-beli to ne koriste da se odlepe. Egal igra nastavljena je do kraja trećeg perioda, a posle trojke Lazića, najbolji igrač crno-belih pogađa jedno od dva bacanja za minimalnu prednost Zvezde uoči poslednjih deset minuta - 52:51.

Čarls Dženkins u prodoru tokom četvrtog meča finala plej-ofa KLS
Čarls Dženkins u prodoru tokom četvrtog meča finala plej-ofa KLS / Izvor: Foto: MN Press

2. četvrtina - 35:36

Drugi period počinje prilično nepovezano na obe strane, pa je posle dva i po minuta viđen samo po jedan koš na obe strane. Mnogo grešaka i promašenih šuteva, da bi u 15. minutu Aleksandar Pavlović posle nešto dužeg vremena ponovo doveo Partizan u prednost (26:27).

Dragićević i Dženkins poentirali su na jednoj, a Gagić dva puta za redom na drugoj za novo vođstvo Partizana (31:33). Bogdanović je u 18. minutu pogodio za novu najveću prednost crno-belih od 36:31, da bi u završnici Nelson dva puta za redom asistirao Dženkinsu i Marjanoviću za minimalni zaostatak posle prvog dela igre - 35:36!

Bogdan Bogdanović prolazi pored Branka Lazića u drugom meču finala plej-ofa KLS igranom 16. juna / Izvor: Foto: MN Press

1. četvrtina - 22:21

Partizan je nešto bolje "otvorio" meč, a crveno-beli su brzo ušli u probleme sa penalima, a Bogdanović je već posle pet minuta igre upisao šest poena za vođstvo od 10:6. Posle prvog tajm-auta Dženkins i Mitrović uzvraćaju, pa u sedmom minutu crveno-beli stižu do prvog vođstva (13:12).

Lazić postiže prvu trojku za Zvezdu, na koju uzvraća Bogdanović koji je već posle osam i po minuta imao 11 poena. U tim momentima Mitrović i Bogdanović nadmetali su se ko će više poena postići, pa je bek crno-belih prvi period završio sa 13 koševa, a krilni centar Zvezde sa devet.