KLS PLEJ-OF: Zvezdina stotka za finale

11.06.2014. 19:54 22:10
Mega Vizura - Crvena zvezda
Mega Vizura - Crvena zvezda / Izvor: Foto: MN Press
Mega Vizura – Crvena zvezda 95:101. Prvi meč finala protiv Partizana igra se u subotu (14. juna).

Košarkaši Crvene zvezde drugu godinu uzastopno plasirali su se u finale košarkaške lige Srbije. Izabranici Dejana Radonjića pobedili su i u drugom meču Mega Vizuru 101:95 (26:25, 22:26, 25:15, 28:29). Rezultat u prvom meču je bio 81:70. Protivnik u borbi za titulu biće, kao i prošle godine, Partizan koji je dan ranije bio bolji od Radničkog. Prvi meč finala igra se već u subotu (14. juna), a naredna dva duela su 16. i 19. juna. Ukoliko bude potrebe četvrti i peti meč će se igrati 21. i 24. juna.

Počeli su gosti odlučnije i poveli 8:2 i 11:6, ali je Mega Vizura koševima Varde i Veličkovića prišla na samo poen zaostatka (11:10). Usledila je serija od tri trojke, dve su postigli košarkaši Crvene zvezde (Nelson i Lazić), a za domaće je bio precizan Micić. Klupa Mege je dobila tehnički grešku, pa je Dženkins pogodio dva slobodna bacanja i povećao prednost na 20:15. U poslednjoj sekundi je Jokić sa pola terena pogodio trojku i smanjio na 26:25.

Najbolji u pobedničkoj ekipi bio je Raško Katić sa 26 poena, Nelson je postigao 22, Dženkins 21, a Blažić 13. Kod Mega Vizure su najefikasniji bili Novica Veličković sa 23 poena, Ratko Varda sa 20 i Nemanja Dangubić sa 19.

Na početku druge četvrtine trojkom Varde, Mega je prvi put stekla prednost (33:31), pa je trener crveo-belih Dejan Radonjić zatražio tajm-aut. Odmah potom je Dženkins pogodio trojku i preokrenuo rezultat, ali mu se odmah revanširao Varda. Sredinom tog perioda Veličković je pogodio novu trojku i svom timu doneo prvu osetniju prednost (41:38). U narednom napadu je Dangubić zakucao i povećao na 43:38, pa je Radonjić opet morao da zatraži predah.

Da stvar bude još gora po crveno-bele Blažić je napravio faul u napadu, a potom je i treneru Radonjiću dosuđena tehnička greška. Domaći su to iskoristili i poveli 49:40. Gosti su napravili seriju 8:0 i prišli na samo poen zaostatka. Na samom kraju je Miljenović pogodio oba slobodna bacanja i na odmor se otišlo sa rezultatom 51:48.

Trojkom Jake Blažiča na startu trećeg perioda rezultat je ponovo izjednačen (51:51), a ubrzo je Katić doveo crveno-bele u vođstvo (55:53). Zvezdin centar je sa linije slobodnih bacanja povećao na 59:55. Prednost je rasla, pa je u 27. minutu ona iznosila devet poena razlike (69:60). Domaći nisu znali kako da zaustave razigranog Raška Katića. Zbog toga je trener Dejan Milojević morao da zatraži tajm-aut. Varda i Dangubić su potom smanjili na 69:65 i primorali Radonjića da uzme minut odmora.

U trećem minutu poslednjeg perioda trojku su pogodili Dangubić i Veličković, pa je zaostatak smanjen na samo poen (77:76). Usledio je period kada su domaći jurili prednost Zvezde, a u 37. minutu su izjednačili (84:84) i to poenima Veličkovića. U narednom napadu je Nelson postigao trojku, ali je istom merom uzvratio Micić. Dva minuta pre kraja su Katić i Nelson doneli novu prednost za Zvezdu (91:87). Dangubić je tada promašio oba slobodna bacanja, a onda je i Veličković napravio korake. To su gosti iskoristili i povećali na 93:87. Ušlo se u penal završnicu u kojoj su se gosti bolje snašli i drugu godinu uzastopno plasirali u finale.