clear sky
3°C
20.04.2024.
Beograd
eur
117.1474
usd
110.1009
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Beograd
  • Dečani
  • Jagodina
  • Kragujevac
  • Kruševac
  • Niš
  • Novi Sad
  • Orahovac
  • Pančevo
  • Pirot
  • Priština
  • Prizren
  • Sombor
  • Subotica
  • Štrpce
  • Užice
  • Vranje
  • Vršac
  • Zrenjanin
  • Zvečan
Podešavanja Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Beograd
  • Dečani
  • Jagodina
  • Kragujevac
  • Kruševac
  • Niš
  • Novi Sad
  • Orahovac
  • Pančevo
  • Pirot
  • Priština
  • Prizren
  • Sombor
  • Subotica
  • Štrpce
  • Užice
  • Vranje
  • Vršac
  • Zrenjanin
  • Zvečan

NAROD PODRŽAO VUČIĆA I REFORME: Za SNS glasalo sto hiljada više građana nego 2014.

26.04.2016. 09:42
Piše:
Srbija Danas
Aleksandar Vučić
Aleksandar Vučić / Izvor: Reuters
Teške reforme koje je Vlada na čelu sa SNS sprovela birači koji su joj poklonili poverenje 2014. godine prepoznali su, i odobrili i na tek održanim izborima, sudeći po broju glasova koje je lista "Srbija pobeđuje" dobila.

Iako se očekuju konačni rezultati iz RIK, prema obrađenih 98 odsto biračkog tela, lista oko SNS dobila je 1.778.586 glasova građana Srbije, što je 100.000 više nego pre dve godine.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je ranije da je njegova odluka da Srbija ide na vanredne parlamentarne izbore, što je u sali Madlenijanuma, gde se održavala sednica GO SNS, izazvalo višeminutni aplauz potkrepljena time da je Vladi potrebna puna stabilnost i pun četvorogodišnji mandat, nakon kojeg "više neće biti povratka" na staro. Sudeći po izborima iza nas - dobio je zeleno svetlo od građana.

PIK SAOPŠTIO REZULTATE! Obrađeno preko polovine biračkih mesta, evo koliko mandata su uzele stranke! (FOTO)

Šta je aktuelna Vlada postigla?

 Kada je srpska politička scena na “skeneru” dominantna ličnost u njoj bio je sigurno premijer Srbije Aleksandar Vučić, čovek u kome su kancelarka Nemačke Angela Merkel, predsednik Rusije Vladimir Putin, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg i mnogi drugi lideri sveta prepoznali lidera i faktora stabilnosti na Balkanu i tako ga više puta tokom svojih sastanaka oslovljavali. Evo šta je sve Vlada Srbije na čelu sa liderom SNS-a uradila.

MMF dao zeleno svetlo

Da je Srbija na dobrom putu i da je Vlada Srbije na čelu sa Aleksandrom Vučićem vodi u dobrom pravcu potvrdio je i sam MMF, koji predviđa stopu privrednog rasta od 0,8 procenata, a prema najavama premijera taj procenat će ići i na preko jedan, a prema najavama Vučića taj rast za 2016. godinu projektovan je da ide i na 2 odsto.

Prema zvaničnim podacima deficit Srbije je na “istorijskom minimumu” i Srbija posle dužeg vremena nema nikakvih problema sa likvidnošću.

ZAVRŠENO BROJANJE: Stigli konačni rezultati iz svih beogradskih opština!

Logo Međunarodnog monetarnog fonda
Logo Međunarodnog monetarnog fonda / Izvor: Profimedia/ilustracija

Prvi put posle više decenija - BEZ REBALANSA BUDŽETA

Prvi put posle više decenija Srbija je doživela da nema rebalansa budžeta i da je onaj donešen za 2015. godinu u potpunosti ostvaren. Mnogi ekonomisti su ovu stvar nazvali pravim ekonomskim čudom, i to govori o ozbiljnosti Vlade da sprovede zacrtane ciljeve u 2015. godini, što je bilo izuzetno teško.

Privredni rast Srbije će 2016. ubrzati na 1,8 odsto zahvaljujući jačanju ekonomija EU i rastu domaćih investicija. Ipak, visok nivo nenaplativih zajmova po svoj prilici će biti rešavan postepeno, a obim kreditiranja ostaće skroman, navodi EBRD.

Kurs dinara stabilan

Koliko je vlast bila stabilna o tome najbolje govori kretanje kursa dinara. U junu 2012. godine kurs je bio 115, a na početku 2016. iznosio je 121, dok je za vreme vladavine prošle vlasti i pod palicom Mirka Cvetkovića izgledalo ovako: u junu 2008. godine kurs je bio 78, a juna 2012. godine iznosio je 115. Što znači da je za vreme vladavine aktuelne vlasti dinar varirao samo 5 odsto, dok je prethodna vlast uspela da dinar učini nestabilnim sa varijacijom od čak 47,44 odsto!

GLASOVI U MANDATIMA: Evo kako će izgledati novi Parlament! (INFOGRAFIK)

dinar
dinar / Izvor: Profimedia

Beograd na vodi - arhitektonsko čudo

Postavljeni su temelji za izgradnju Beograda na vodi. Profit od prodaje stanova izgrađenih u prvoj fazi biće uložen za gradnju novih projekata u "Beogradu na vodi". Od 3,5 milijardi evra ukupnih investicija Srbija će uložiti 270 miliona. To je šansa za domaću građevinsku industriju, privredu i sve prateće industrije, a prioritet su nova radna mesta.

Kako se projekti budu završavali, krenuće izgradnja i ostalih zgrada, velike kule, tržnog centra, hotela i poslovne zgrade.

Beograd na vodi
Beograd na vodi / Izvor: Profimedia

Rezolucija o Srebrenici nije prošla

Koliko je ugled Vlade Srbije na čelu sa Aleksandrom Vučićem porastao u svetu najbolje govori “pobeda u SB UN” kada nije izglasana Rezolucija o Srebrenici, a kojoj se zvanični Beograd oštro protivio. Podsetimo tada su na stranu Srbije otvoreno stale dve najjače zemlje na svetu Kina i Rusija (koja je uložila veto).

Aleksandar Vučić u Srebrenici
Aleksandar Vučić u Srebrenici / Izvor: Srbija Danas

Kosovo nije ušlo u UNESKO

Još jedna od velikih pobeda Srbije i vlade na čelu s Vučićem je odbijanje zahteva da tzv. Republika Kosovo bude primljena u UNESKO, a tom prilikom premijer Srbije bio je angažovan 24 sata, kako bi ubedio svoje kolege u svetu da bi prijem Kosova u tu organizaciju bio veoma loš potez.

Naime, Generalna konferencija Uneska nije prihvatila članstvo Kosova u tu organizaciju, budući da je nije bilo potrebne dvotrećisnke većina da bi se izglasao prijem. Kosovu je falilo tri glasa za članstvo.

ISTORIJSKI REZULTAT SNS NA KOSOVU! Vučić osvojio 67,09 odsto glasova u južnoj srpskoj pokrajini!

Beograd centar diplomatskih aktivnosti

Beograd je za veoma kratak vremenski period postao centar diplomatske aktivnosti, a u njega redom su dolazili Angela Merkel, Vladimir Putin, Johanes Han, šeik Muhamed bin Zajed, premijer Kine Li Kećijang i mnogi drugi lideri, a u glavnom gradu Srbije održan je Samit Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope, dok je u Kombank Areni održan Samit OEBS-a, a prema rečima mnogih učesnika, ovo je najbolje organizovan skup ove organizacije u njenoj istoriji.

Srbija prema zvaničnim podacima EU među zemljama u regionu, nudi najbolje uslove investitorima, što jasno stoji u poslednjem Izveštaju EK, kao i podatak o 17 milijardi evra trgovinske razmene Srbije sa Evropskom unijom!

U Beograd je ove godine stigao i generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, a tokom ove istorijske posete ponovo je Srbiji “vraćeno nebo” u delu Kopnene zone bezbednosti koje je do tada kontrolisao KFOR.

Angela Merkel i Vladimir Putin
Angela Merkel i Vladimir Putin / Izvor: Profimedia

Bratska Rusija!

Jedna od najvažnijih poseta Srbiji odigrala se 2014. godine kada je ruski predsednik Vladimir Putin bio počasni gost na Vojnoj paradi povodom sedam decenija od oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu. Pre same svečanosti koja je počela počasnom artiljerijskom paljbom i intoniranjem srpske himne, predsednik Rusije sastao se Aleksandrom Vučićem i predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem.

Paradu koja je održana u Srbiji posle 29 godina, u saradnji sa premijerom Srbije organizovali su Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije a komandant je, po naređenju ministra odbrane, bio načelnik Generalštaba Vojske Srbije, general Ljubiša Diković.

Vladimir Putin je tada rekao da je vojna parada u Beogradu povodom 70 godina od oslobođenja prilika da se izraze ponos i zahvalnost veteranima, ali i podsetnik da se uvek trudimo da budemo dostojni njihovih podviga i slave:

- Živela bratska Srbija! - rekao je ruski predsednik na kraju govora učesnicima parade i građanima Srbije.

Premijeri iz regiona šalju čestitke Vučiću

 

Premijer Kine u Srbiji nakon 28 godina

Jedna od važnijih poseta Srbiji bila je i poseta premijera Kine Li Kećijanga. To je bila prva poseta jednog kineskog premijera prestonici Srbije nakon 28 godina. Kečijang je tom prilikom učestvovao na Trećem Samitu Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope koji je održan u Beogradu.

Njega je tada na aerodromu dočekao premijer Aleksandar Vučić, kome je Kećijang u toku razgovora u VIP salonu aerodroma "Nikola Tesla", izrazio veliko zadovljstvo što se sa njim sreo samo četiri meseca posle Vučićevog boravka u Kini i zahvalio srpskoj vladi na gostoprimstvu i pažljivoj organizaciji.

 Pročitajte OVDE najbitnije posete Srbiji najvećih svetskih zvaničnika, od kojih neki nisu dolazili više od 20 godina, ali ih je predsednik Vlade Srbije doveo u našu zemlju.

Smanjena stopa nezaposlenosti

Stopa nezaposlenosti u Srbiji iznosi 16,7 odsto, a cilj je da se u naredne dve godine ta stopa smanji na ispod 15 odsto. Kada se osvrnemo na podatke iz 2012. godine, kada je stopa nezaposlenosti iznosila 25,5 odsto, rezultati sadašnje vlasti su više nego očigledni.

Svi autoputevi će biti završeni

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je da će Srbija posle 70 godina početkom 2017. godine zavšiti sve auto-puteve čiju je izgradnju započela i istakao da će to uticati na razvoj ekonomije.

Prema njegovim rečima, izgradnja auto-puta Beograd Priština veoma će značjano uticati na razvoj poslovne klime i na rast broja zaposlenih na jugu Srbije.

- To će dramatično povećati broj putnika u našoj zemlji i dovešće do rasta ekonomije - rekao je Vučić i istakao da smatra da je Srbija na dobrom putu.

sudar
sudar / Izvor: Profimedia

Rešeno je pitanje legalizacije

Usvojen je Zakon o ozakonjenju objekata, koji će omogućiti jeftiniju i jednostavniju legalizaciju nelegalno izgrađenih objekata, i koji će pre svega značiti ogroman priliv sredstava u budžet. Pri tom, građanima je omogućeno da legalizaciju plate višestruko više puta manje nego ranije.

Kaluđerica
Kaluđerica / Izvor: Profimedia

Žestok obračun mafije i Srbije

Žestoki udar na mafiju, koji je premijer Aleksandar Vučić najavio ranije, usledio je uoči novogodišnjih praznika. Tužilaštvo i policija prikupili su čvrste dokaze o milionskim pljačkama države, u koje su umešani i neki od najpoznatijih privrednika i političara u Srbiji.

Hvatanje lopova usledilo je u spektakularnoj akciji hapšenja širom zemlje poznatijoj kao akcija “Rezač”. Uhapšeno je 80 osumnjičenih za najteže malverzacije u oblasti finansijskog kriminala, nakon čega je usledilo njihovo saslušavanje.

Uhapšeni su osumnjičeni da su u periodu od 2004. godine oštetili budžet Srbije u ukupnom iznosu od 7,8 milijardi dinara, što je prema tadašnjem kursu iznosilo oko 100 miliona evra.

Piše:
Srbija Danas
26.04.2016. 09:42