JEDAN JE STANKOVIĆ DEJAN: Zvezda bolja od Udinezea na oproštaju kapitena!

15.11.2014. 16:57 19:24
Dejan Stanković pred Zvezdinim Severom obeležava kraj igračke karijere
Dejan Stanković pred Zvezdinim Severom obeležava kraj igračke karijere / Izvor: MN Press
Dejan Stanković ušao je u igru u 38. minutu prijateljskog meča između beogradskog i kluba iz Udina na stadionu "Marakana", odigrao osam minuta i poslednji put sa kapitenskom trakom oko ruke pozdravio navijače crveno-belih.

Stanković Dejan, jedan je Stanković Dejan! Fudbaleri Crvene zvezde i Udinezea na beogradskoj "Marakani" odigrali su revijalni meč na oproštaju Dejana Stankovića od dresa svog nekadašnjeg kluba iz kojeg je 1998. godine otišao u rimski Lacio i započeo uspešnu internacionalnu karijeru. Srpski šampion slavio je pobedu od 1:0, golom Bogdana Planića u 7. minutu, i na pravi način obeležio završetak karijere igrača koji je u crveno-belom dresu ostavio neizbrisiv trag.

Legendarni fudbaler Crvene zvezde ispunio je svoju i želju navijača kluba iz Ljutice Bogdana i poslednji, 115. put u karijeri zaigrao u crveno-belom dresu, stavivši tako krunu na jednu izvanrednu karijeru. Stanković je u 38. minutu susreta ušao u igru, uz ovacije "Marakane", odigrao desetak minuta, a onda sa poslednjim sudijskim zviždukom u prvom poluvremenu rekao zbogom majici sa voljenim bojama i kapitenskoj traci koju je sa uspehom nosio tokom devedesetih godina prošlog veka.

Dejan Stanković pred Zvezdinim Severom obeležava kraj igračke karijere / Izvor: Tanjug

Stanković je ovog leta kao pomoćnik Andrei Stramaćoniju seo na klupu kluba iz Udina i tako posle uspešne igračke započeo trenersku karijeru. Prošlog oktobra okončao je reprezentativnu karijeru prijateljskom utakmicom protiv Japana u Beogradu, a tada je ostao "dužan" navijačima Crvene zvezde oproštajni meč u dresu kluba u kojem je stekao fudbalsko ime i nagovestio veliku karijeru.

Dred Crvene zvezde u kojem će se Dejan Stanković oprostiti od Zvezdinih navijača / Izvor: Foto: FK Crvena zvezda

Dejan Stanković je tokom dvadesetogodišnje karijere igrao za Crvenu zvezdu, Lacio i Inter i u svakom od ovih klubova ostavio veliki trag. Osvoajao je titule nacionalnog šampiona sa sva tri kluba (ukupno sedam), deset nacionalnih kupova, šest Superkupova Italije, Ligu šampiona, Kup pobednika kupova, UEFA Superkup, Svetsko klupsko prvenstvo. U dresovima reprezentacija Jugoslavije i Srbije odigrao je 103 meča po čemu je rekorder domaćeg fudbala (uz Sava Miloševića).

Dejan Stanković sa igračima i rukovodstvom Crvene zvezde na prijateljskoj utakmici između Crvene zvezde i Udinezea / Izvor: Tanjug

CRVENA ZVEZDA: Kahriman, Lazić, Planić, Jovanović, Antić, Grujić, Ristić, Savićević, Gavrić, Lazović, Jović. Trener: Nenad Lalatović

UDINEZE: Kelava, Alhasan, Domici, Zapata, Belmonte, Bubnjić, Dos Santos, Halberg, Alveš, Muriel, Pinci. Trener: Andrea Stramaćoni

Najzanimljivije detalje prijateljskog meča Crvena zvezda - Udineze mogli ste da pratite na sajtu Srbije Danas.

TOK MEČA:

90+4. minut - KRAJ MEČA!!! Završen je spektakl u Beogradu! Crvena zvezda je slavila, ali je oproštaj Dejana Stankovića bacio u senku sva ostala dešavanja na terenu.

90+3. minut - Jankto šutira snažno sa dvadesetak metara, ali lopta odlazi  preko gola.

90. minut - Sjajna šansa za Lazovića da reši pitanje pobednika. Izašao je potpuno sam pred Kelave, ali je očajno šutirao i poslao loptu daleko pored gola.

72. minut - Tražili su gosti penal, posle gužve u kaznenom prostoru Crvene zvezde, ali je sudija samo odmahnuo rukom.

70. minut - Jankto je prošao po levoj strani, oštro centrirao, Trkulja se nije najbolje snašao, ali je Đorđević otklonio opasnost.

Dejan Stanković na klupi Udinezea na oproštaju od navijača Crvene zvezde
Dejan Stanković na klupi Udinezea na oproštaju od navijača Crvene zvezde / Izvor: Tanjug

Udineze napada, ali nema prave prilike.

55. minut - Kahriman teško hoda, sa vidno bolnim izrazom na licu. On ne može da nastavi igru, pa u prekidu odlazi u tunel, dok na gol Zvezde staje mladi Marko Trkulja. U ekipi Udinezea trostruka izmena.

50. minut - Dobra šansa za Zapatu, ali Kahriman još jednom sjajno brani. Ipak, tom prilikom na njega je naleteo mladi Jovanović i povredio svog čuvara mreže.

46. minut - Početak drugog dela igre. Stefan Đorđević je u poluvremenu zamenio Antića.

Svetozar Mijailović uručuje poklon Dejanu Stankoviću
Svetozar Mijailović uručuje poklon Dejanu Stankoviću / Izvor: Tanjug

Stankoviću su po završetku prvog dela igre čelnici stručnog štaba predali dres sa brojem 9 i prezimenom Gorana Drulića, bivšem fudbaleru Zvezde koji je povređen u teškoj saobraćajnoj nesreći pre nekoliko dana, koji je on obukao, a zatim se pozdravio sa igračima iz generacije u kojoj je nastupao devedesetih godina, a zatim pozdravio navijače i zahvalio im se na spektaklu koji su mu priredili.

Oproštaj Dejana Stankovića od navijača Zvezde
Oproštaj Dejana Stankovića od navijača Zvezde / Izvor: Srbija Danas

45. minut - Stanković je na terenu proveo tek nekoliko minuta, pa je po završetku prvog dela poslednji put u dresu crveno-belih pozdravio navijače voljenog kluba.

Dejan Satnković
Dejan Satnković / Izvor: Tanjug

38. minut - STANKOVIĆ ULAZI U IGRU!!! Zvezdin kapiten ulazi u igru umesto Vukana Savićevića uz bakljadu Zvezdinog "severa"! Prelepa slika na stadionu Crvene zvezde! Stankoviću je kapitensku traku predao Darko Lazović.

35. minut - Dejan Stanković polako priprema opremu na klupi Udinezea i uskoro bi trebalo da uđe u igru.

Dejan Satnković / Izvor: Srbija Danas

26. minut - Nova greška odbrane Udinezea i nova šansa za Luku Jovića. Odlično je prevario Bubnjića, izborio se za udarac, ali je Kelava odbio loptu u korner. Izvanredna šansa za 17-godišnjeg napadača.

13. minut - Murijel je pobegao Zvezdinoj odbrani, izašao sâm pred Kahrimana, ali je šutirao pored gola.

11. minut - Uzvraća Udineze, koji preko Bubnjića, posle kornera preti glavom, ali Kahriman brani.

Transparent navijača Crvene zvezde na oproštaju Dejana Stankovića
Transparent navijača Crvene zvezde na oproštaju Dejana Stankovića / Izvor: MN Press

9. minut - Jović se iznenada našao u šansi, obišao je golmana gostiju, a onda bio nesebičan, dodao Savićeviću koji umesto u praznu mrežu šutira "nebu pod oblake"!

7. minut - GOOOOOL!!! 1:0! Zvezda vodi već na startu meča. Ristić je sjajno sentrirao iz kornera, a Planić je odlično naleteo na loptu glavom, iz drugog plana. Prava najava spektakla na "Marakani"!

Dejan Stanković meč je započeo na klupi Udinezea, odmah uz trenera Stramaćonija. Dok je izlazio na teren sa tribina se orilo "Stanković Dejan! Jedan je Stanković Dejan!"

Iako je u pitanju jedinstven spektakl, tribine stadiona Crvene zvezde su veoma slabo popunjene. Navijači crveno-belih pristižu i po početku meča, ali je utisak da je poseta vrlo slaba.