3°C
20.04.2024.
117.1474
110.1009

PET DECENIJA KASNIJE: Partizanovce i dalje BOLI OGROMAN USPEH i finale Lige šampiona (VIDEO)

11.05.2016. 09:14
Detalj s meča Partizan - Real iz 11. maja 1966. godine
Detalj s meča Partizan - Real iz 11. maja 1966. godine / Izvor: Foto: printscreen/partizan.rs
11. maja 1966. godine crno-beli su u Briselu, na stadionu "Hejsel", igrali protiv madridskog Reala...

Pet decenija, 50 godina, pola veka, a leka nema! Nema ni anestetika... Ničega što, pre svega, u glavama fudbalera koji su 11. maja 1966. godine istrčali na travu „Hejsela“, može da ublaži žal, bol, nespokoj... Partizan je pre tačno 50 godina igrao finale Kupa šampiona. Finale protiv madridskog Reala. Igrao i nesrećno izgubio 1:2.

– Meni je to i sad sve pred očima. Ne da slabi, nego izaziva sve jači žal. Tako smo bili blizu. Imali smo sjajne igrače. Zvali su nas “bebe” a po iskustvu, veštini i znanju bili smo zreli. Top tim. Izgubili smo ne od tima Reala nego od kluba zvanog Real! Bili su daleko organizaciono jači, znali su svoj cilj – kaže za ekspres.net Milutin Šoškić, golman crno-belih, koji je postao vicešampion Evrope.

Osim njega u Briselu su igrali još Jusufi, Mihajlović, Bečejac, Rašović, Vasović, Bajić, Kovačević, Hasanagić, Galić i Pirmajer.

Put do Brisela bio je impresivan. Izabranici trenera Abdulaha Gegića eliminisali su Nant, Verder (Bremen), Spartu (Prag) i u polufinalu Mančester junajted

– Imali smo praktično dva finala do Brisela. Ne potcenjujem ni Nant ni Verder, ali Sparta je bila odlična ekipa. U Pragu nas je dobila 4:1, ali smo u jednom fenomelanom meču Bogradu slavili 5:0.  A tek Mančester junajted! Jači i opasniji od Reala.

Tog 11. maja 1966. godine Velibor Vasović je doveo crno-bele na 35 minuta do trofeja, ali su snove "Partizanovih beba" srušili Amanicia i Serene, i tako Real Madridu doneli šestu titulu evropskog šampiona. Pet decenija kasnije plasman crno-belih u finale Kupa šampiona smatra se najvećim uspehom kluba iz Humske, ali i, tada, jugoslovenskog fudbala, bez obzira na činjenicu da je zagrebački Dinama osvojio Kup sajamskih gradova, takmičenje koje je, ako bismo pravili paralele, najsličnije nekadašnjem Inter TOTO kupu.