SEĆANJA: Dan kad je Partizanu izmakao trofej KEŠ

11.05.2014. 13:20
FK-Partizan-1966
FK-Partizan-1966 / Izvor: Foto: fkpartizan.rs
Pre tačno 48 godina, čuvena generacija crno-belih imala je priliku da se okiti najvećim znamenjem od svih, ali je Fortuna htela drugačije.

Svaki navijač Partizana pamti 11. maj 1966. godine kao dan za najveći ponos i najveći žal.

Tog prolećnog dana, generacija "Partizanovih beba" igrala je finale Kupa evropskih šampiona (KEŠ) sa madridskim Realom. Uprkos vođstvu, crno-beli nisu uspeli da dokrajče tada petostrukog prvaka Starog kontinenta. Štaviše, "kraljevići" su preokrenuli rezultat i otišli u prestonici Španije sa šestim peharom.

Pre nego što se posvetimo samom finalu, podsetićemo vas na put ekipe iz Humske do završnice.

Abdulah-Gegić-i-Mane-Bajić
Abdulah-Gegić-i-Mane-Bajić / Izvor: Foto: fkpartizan.rs

Tim koji je tri godine za redom osvajao prvenstvo Jugoslavije, počeo je takmičenje u evropskoj eliti sudarom sa francuskim Nantom. Prvi meč na "Stadionu JNA" pripao je domaćinu golovima Milana Galića i Mustafe Hasanagića. U uzvratnoj utakmici, Partizan je odigrao 2:2 i prošao dalje.

U osmini finala, šampion Jugoslavije susreo se sa nemačkim Verderom. Opet je Partizan bio domaćin u prvoj utakmici i opet je pobedio bez primljenog gola. Pogotke za ekipu Abdulaha Gegića zabeležili su Fahrudin Jusufi, Josip Pirmajer i Mustafa Hasanagić, sva tri u završnih 20 minuta duela. Nemci su ostvarili Pirovu pobedu u Bremenu (1:0) i crno-beli su zakazali novi dvomeč na putu kroz Evropu.

Prva četvrtfinalna utakmica nije igrana u Beogradu i Partizan je prošao poražavajuće. Praška Sparta ubedljivo pobedila sa 4:1 i činilo se da je to bio kraj pohoda jugoslovenskog tima. Ipak, čudo se dogodilo. Kao dve decenije kasnije, kad su crno-beli nadoknadili prednost Kvins park rendžersa, tako su uspeli da zgrome najbolji tim Češke. Bez primljenog gola po treći put na "JNA", mrežu golmana Kramerijus zatresli su Vladica Kovačević i Mustafa Hasanagić po dva puta i jednom Velibor Vasović.

A, onda - spektakl! Šampion Jugoslavije, koga su u Evropi cenili zbog lepršave igre, dobio je najvećeg mogućeg protivnika, slavni Mančester junajted.

Partizan-Mančester-junajted-1966
Partizan-Mančester-junajted-1966 / Izvor: Foto: fkpartizan.rs

U redovima "đavola" igrala su svetski poznata imena poput Stajlsa, Loua i Čarltona, dok je naveća zvezda među njima, Džordž Best, bio nazivan "petim Bitlsom" zbog popularnosti i slave koje su ga pratile.

Partizan nije poklekao pred velikim rivalom. Spektakl na "JNA" posmatralo je 50.000 gledalaca, a crno-beli su  i četvrti put trijumfovli kod kuće bez primljenog gola. Mustafa Hasanagić i Radoslav Bečejac doneli su veliku pobedu, najveću u dotadašnjoj istoriji kluba sa Topčiderskog brda.

Revanš na "Old trafordu" protekao je u potpunoj dominaciji domaćih, ali je postavka trenera Gegića izdržala nalete Engleza kojima je nedostajao povređeni Best. Gol Stajlsa nije bio dovoljan Mančesteru i Partizan je dobio priliku koju ranije nije imao nijedan klub iz tzv. Istočne Evrope. Finale KEŠ bilo je pred crno-belima.

Početak-finala-KEŠ-1966
Početak-finala-KEŠ-1966 / Izvor: Foto: fkpartizan.rs

Završni meč Kupa evropskih šampiona igran je 11. maja 1966. godine na briselskom "Hejselu" pred 62.500 ljubitelja najvažnije sporedne stvari na svetu.

Partizan je nastupio u sastavu: Šoškić, Jusufi, Mihajlović, Bečejac, Rašović, Vasović, Bajić, Kovačević, Hasanagić, Galić i Pirmajer.
Za Real Madrid su igrali: Arakvistan, Pačin, Sančiz, Piri, De Filipe, Zoko, Serena, Amansio, Groso Velaskez i Gento.

Crno-bele "bebe" su dominirale u prvih petnaest minuta oba poluvremena, ali nisu umele da pretoče šanse u golove. Poluvreme je završeno bez pogodaka, a u nastavku je Partizan konačno uspeo da savlada Arakvistana. Velibor Vasović je u 55. minutu postigao gol i činilo se da je pehar na dohvat ruke. Šanse Galića, Pirjmajera, Hasanagića i Bajića nisu bile iskorišćene i usledila je kazna. Iskusni "kraljevići, sa dve prilike preokrenuli su rezultati i po šesti put odneli "generalisimu" Franku trofej na dar. Amansio i Serena su u 72. i u 75. minutu srušili nade Gegićevih pulena, ali i većeg dela publike koja je bila naklonjena Jugoslovenima.

Kraj meča značio je i kraj šampionskog Partizana. Većina igrača je iz Humske otišla u inostranstvo, iako su pokazali želju da ostanu u klubu. Navijači crno-belih, tada samo partizanovci, čekaće titulu prvaka države punih jedanaest godina, kada će Bjeković u Ljubljani doneti titulu u "ludoj" završnici. Ipak, to ostaje za neku drugu priči i neki drugi tekst.

Pogledajte video snimak finala od 11. maja 1966. godine.