SEĆANJE, I TO KAKVO: Ovim golovima se Zvezda pre 24 godine popela na "krov" sveta (VIDEO)

07.12.2015. 22:11
Crvena zvezda - Kolo Kolo
Crvena zvezda - Kolo Kolo / Izvor: Foto: Youtube Printscreen/Шваки ДС89
U Tokiju, pre 24 godine, crveno-beli golovima Jugovića i Pančeva pobedili Kolo Kolo sa 3:0.

Pre 24 godine, 8. decembra 1991, fudbaleri Crvene zvezde osvojili su titulu nezvaničnog svetskog klupskog prvaka sveta. Crveno-beli su u u finalu Interkontinentalnog kupa, u Tokiju, na "Nacionalnom stadionu" pobedili prvaka Južne Amerike, čileanski Kolo Kolo, sa 3:0. Tadašnju generaciju Zvezde predvodio je Vladica Popović, a golove su dali Vladimir Jugović (dva) i Darko Pančev.

Posle osvajanja Kupa Evropskih šampiona, Zvezdu su napustili pojedini igrači (Dragiša Binić, Slobodan Marović, Robert Prosinečki, Refik Šabanadžović i Stevan Stojanović), kao i trener Ljupko Petrović, ali su ostali asovi kao što su Dejan Savićević, Pančev, Jugović...

Već u 19. minutu vodeći gol dao je Jugović, a nešto kasnije, u 43. minutu isključen je Savićević. To nije zasmetalo Zvezdi da novim golom Jugovića (59. minut) i pogotkom Pančeva u 72. minutu potvrdi najveći uspeh srpskog (jugoslovenskog) fudbala.

Zvezda je istorijsku utakmicu 8. decembra 1991. godine odigrala u sledećem sastavu: Milojević, Radinović, Najdoski, Stošić, Vasilijević, Jugović, Belodedić, Ratković, Pančev, Mihajlović i Savićević. Ekipu iz Čilea tada je vodio Mirko Jozić, koji je četiri godine ranije sa omladinskom reprezentacijom SFR Jugoslavije osvojio titulu prvaka sveta.

Za igrača utakmice proglašen je Jugović, koji je bio i učesnik akcije kod trećeg gola.