SEĆANJE KOJE NE BLEDI: Pre 25 godina je Piksi sa dve majstorije doveo Špance do očaja (VIDEO)

26.06.2015. 08:41
Dragan Stojković
Dragan Stojković / Izvor: Profimedia
Te 1990. godine Jugoslavija je u osmini finala Svetskog prvenstva bila bolja od "furije“.

Mnogi ljubitelji fudbala rado se prisete Svetskog fudbalskog prvenstva koje je 1990. održano u Italiji. Svima njima je u glavi osmina finala kada su se sastali Jugoslavija i Španija, a bilo je to baš na današnji dan. Mi smo bili drugi u Grupi D iza Zapadne Nemačke, dok su Španci bili najbolji u E Grupi ostavivši iza sebe Belgiju, Urugvaj i Južnu Koreju.

Golova nije bilo sve do 78. minuta, a onda je usledila majstorija Dragana Stojkovića Piksija koja se i danas prepričava. Akciju je započeo Brnović, koji je po levoj strani uposlio Zlatka Vujovića. Ovaj je ubacio loptu ped gol, a tamo ju je Srećko Katanec glavom poslao do Stojkovića. Piksi je tada uradio nešto što je obeležilo njegovu karijeru. Na maestralan način je fintirao Martina Vaskeza i savladao Andonija Zubizaretu.

Ipak, radost nije dugo trajala jer je u 83. minutu Hulio Salinas izjednačio na 1:1 i odveo meč u produžetke. U drugom minutu produžetka je usledila još jedna Piksijeva majstorija, ovoga puta iz slobodnog udarca, što je bilo dovoljno za konačnih 2:1 i plasman u četvrtfinale.

Tamo je protivnik bio tadašnji svetski prvak Argentina, koja se po mnogima „provukla“ i na penale slavila 3:2.

Kakav je motivacioni govor održao Veljko Paunović pred finale Svetskog prvenstva na Novom Zelandu pogledajte OVDE.