109.3752

SP: Brazil ugasio "vatrene", Nejmar tvorac preokreta

12.06.2014. 20:02 14:46
Nejmar slavi svoj drugi gol na meču protiv Hrvatske na otvaranju SP
Nejmar slavi svoj drugi gol na meču protiv Hrvatske na otvaranju SP / Izvor: Tanjug
Sjajni Brazilac vratio svoj tim iz ponora, iako je pobedi domaćina doprineo i japanski sudija Nišimura.

Na otvaranju 20. Svetskog prvenstva u fudbalu domaća reprezentacija Brazila savladala je selekciju Hrvatske rezultatom 3:1 (1:1).

Ulogu favorita na uvodnom meču šampionata "karioke" su opravdale najviše zahvaljujući svom najboljem igraču, napadaču Barselone Nejmaru, ali i japanskom sudiji Nišimuri koji je, čini se, pogurao domaću selekciju u samoj završnici meča.

Start susreta nije protekao prema očekivanju domaćih navijača na stadionu Korintijansa u Sao Paulu. "Vatreni" su šokirali domaći tim u 11. minutu autogolom Marsela, nakon centaršuta Ivice Olića i nesrećne reakcije defanzivca "karioka" koji je savladao svog golmana Žulija Cezara, pošto je prethodno lopti pravac promenio Nikica Jelavić. Ipak, izjednačenje je stiglo u 29. minutu kada je Nejmar sa dvadesetak metara preciznim udarcem savladao Pletikosu i doneo radost svom timu.

Nejmar postiže izjednačujući gol za Brazil protiv Hrvatske na otvaranju SP
Nejmar postiže izjednačujući gol za Brazil protiv Hrvatske na otvaranju SP / Izvor: Tanjug

Brazil je do potpunog preokreta stigao posle sporne odluke japanskog sudije, koji je u 71. minutu dosudio penal za Brazil posle navodnog faula Lovrena nad Fredom, a siguran izvođač najstrože kazne ponovo je bio Nejmar. Hrvatski reprezentativci pokušali su da uzvrate, nekoliko puta su ozbiljno pripretili golmanu Cezaru, ali je četvrti gol na meču viđen u njihovoj mreži, nakon što se Oskar u jednoj polukontri oslobodio Ćorluke i iznenadnim šutem savladao Pletikosu na startu nadoknadnog vremena.

Brazilci su nastavili tradiciju domaćina na uvodnim mečevima šampionata, pošto ni na 20. Mundijalu domaćin nije poražen u prvom meču na turniru. Na 21 meču (2002. bila su dva domaćina), domaći timovi zabeležili su 15 pobeda i šest nerešenih rezultata.
Grupa A: BRAZIL - HRVATSKA 3:1 (1:1)

Stadion: Korintijans arena, Sao Paulo.

Sudija: Juiči Nišimura (Japan).

Strelci: Nejmar 29, 71p, Oskar 90+1. - Marselo 11ag.

BRAZIL: Sezar, Alves, Luiz, Silva, Marselo, Luiz Gustavo, Paulinjo (Hernanes 63), Oskar, Hulk (Bernard 68), Fred, Nejmar (Ramires 88). Selektor: Luis Felipe Skolari.

HRVATSKA: Pletikosa, Srna, Ćorluka, Lovren, Vrsaljko, Kovačić (Brozović 61), Modrić, Perišić, Rakitić, Jelavić (Rebić 78), Olić. Selektor: Niko Kovač.

Meč Brazil - Hrvatska mogli ste da pratite uživo u tekstualnom prenosu na sajtu "Srbija Danas".

TOK MEČA:

90+4. minut - KRAJ!!! Pobeda domaćina koji je opravdao ulogu favorita i slavio pobedu od 3:1!

Fudbaleri Brazila slave pogodak Oskara na meču protiv Hrvatske na otvaranju SP
Fudbaleri Brazila slave pogodak Oskara na meču protiv Hrvatske na otvaranju SP / Izvor: Tanjug

90+1. minut - GOOOOOL!!! 3:1! Oskar je pobegao Ćorluki i udarcem spoljnim delom desnog stopala iznenadio Pletikosu i savladao ga za vođstvo Brazila od dva gola i pobedu na uvodnom meču šampionata.

90. minut - Perišić šutira iz daljine, ali neugodan udarac brani Cezar.

88. minut - Najbolji pojedinac meča Nejmar izlazi iz igre uz ovacije sa tribina, a menja ga Ramires. Ćorluka je šutirao glavom posle centaršuta, ali je lopta otišla pored gola.

86. minut - Modrić odlično šutira iz daljine u donji desni ugao, ali Cezar je u pripravnosti i odbija loptu u polje.

83. minut - "Vatreni" su ponovo protestvovali kada je posle jednog centaršuta Nišimura svirao faul Olića nad Žuliom Cezarom u petercu, ovog puta, čini se sasvim opravdano.

80. minut - Hrvatski reprezentativci pokušavaju da uzvrate, ali su očigledno bili pod velikim pritiskom posle primljenog pogotka.

78. minut - Rebić je zamenio Jelavića.

Nejmar postiže gol iz penala protiv Hrvatske na otvaranju SP
Nejmar postiže gol iz penala protiv Hrvatske na otvaranju SP / Izvor: Tanjug

71. minut - GOOOOOL!!! 2:1! Nejmar je izveo penal i postigao pogodak, iako je Pletikosa zakačio loptu.

70. minut - Sporni momenat! Lovren je pomalo bezazleno povukao Freda u kaznenom prostoru, a sudija Nišimura pokazao je na belu tačku. Hrvtaski reprezentativac zbog protesta je dobio žuti karton.

68. minut - Prvu izmenu pravi i Skolari. Bernard menja Hulka.

65. minut - Rakitić i Ćorluka su pogrešili na sredini terena, Nejmar je oduzeo loptu i poveo je ka golu Hrvatske, ali je opasnost faulom s leđa "otklonio" Ćorluka i zaradio žuti karton.

63. minut - Hernanes je zamenio Paulinja.

61. minut - Na isteku sat vremena igre, prva izmena na meču. Kovač izvodi Kovačića a uvodi Brozovića.

59. minut - Dobru igru iz prvog poluvremena Olić nastavlja i u drugom delu. Još jednom je dobro prošao po levoj strani, ali je njegov centaršut izbacio David Luiz.

50. minut - Nastavak je počeo inicijativom domaćih fudbalera, ali osim jednog slobodnog udarca i slabo ubačene lopte sa desne strane, opasnosti nije bilo.

46. minut - Bez promena u sastavima obe ekipe pred nastavak meča.

Najviše autogolova na jednom meču (2) postignuto je na SP u Japanu i Južnoj Koreji, na meču između SAD-a i Portugala (Džef Agos za SAD i Žorge Kosta za Portugal).

Jedini igrač koji je postigao golove za oba tima u jednom meču bio je Erni Brants (Holandija - Italija, SP 1978).

45+3. minut - POLUVREME! Na veliki odmor obe selekcije odlaze sa aktivnih 1:1.

45. minut - Nejmar je ušao u kazneni prostor, pokušao da šutira, ali ga je izblokirao Lovren. Lopta je stigla do Hulka koji šutira visoko preko gola.

42. minut - Prvi put u istoriji SP upotrebljen je sprej za određivanje udaljenosti živog zida od lopte. Nejmar je šutirao, ali je lopta pogodila nakog od brazilskih fudbalera u zidu.

38. minut - Period mirnije igre. Hrvatska je donekle preuzela inicijativu i pokušala da nametne svoj ritam, ali ozbiljnijih prilika nema.

29. minut - GOOOOOL!!! 1:1! Nejmar je prihvatio loptu na nekih 25 metara od gola "vatrenih", povukao je nekoliko metara i preciznim udarcem pogodio donji levi ugao gola Pletikose.

27. minut - BARSELONA vs. REAL: Nejmar je prvi igrač koji je dobio žuti karton na 20. Svetskom prvenstvu, pošto je laktom udario Luku Modrića.

Nejmar dobija prvi žuti karton na SP
Nejmar dobija prvi žuti karton na SP / Izvor: Tanjug

22. minut - Nejmar je prošao uz desnu gol-aut liniju, poslao loptu u peterac, ali je lopta izbačena. Samo do Oskara koji ješutirao odlično sa ivice šenaesterca, ali je Pletikosa sjajan.

21. minut - Paulinjo je imao dobru šansu, ušao u šesnaesterac iskosa sa desne strane, ali je šutirao pravo u Pletikosu.

18. minut - Brazil pokušava uzvrati što pre, ali ozbiljnijih uzbuđenja pred golom Pletikose nije bilo.

11. minut - GOOOOL!!! 0:1! Olić je prošao po levoj strani, centrirao loptu oštro po zemlji, Jelavić je nije najbolje zahvatio, ali se ona od njega odbila ka Marselu koji ju je nesrećno ubacio u sopstvenu mrežu.

7. minut - Prva ozbiljnija prilika bila je pred golom Brazila. Perišić je centrirao sa desne strane, a Ivica Olić šutirao je sa peterca glavom pored gola.

4. minut - Brazil je preuzeo kontrolu lopte od starta, ali su prvi u navalu krenuli hrvatski fudbaleri. Olić je centrirao, ali je lopta izbačena iz šesnaesterca domaćih.