109.3752

SP: Zlato nedosanjan san, Srbija vicešampion sveta

14.09.2014. 20:45 09:26
Košarkaši Srbije na pobedničkom postolju posle poraza u finalu SP protiv SAD
Košarkaši Srbije na pobedničkom postolju posle poraza u finalu SP protiv SAD / Izvor: Tanjug
Reprezentacija SAD je u finalnom meču u Madridu savladala selekciju Srbije sa 129:92.

Reprezentacija SAD savladala je selekciju Srbije rezultatom 129:92 (35:21, 32:20, 38:26, 24:25) u finalu Svetskog kupa u Španiji.

Amerikanci nisu dozvolili iznenađenje u finalnom meču planetarnog šampionata i uprkos velikoj želji našeg tima zabeležili su još jedan ubedljiv trijumf na Mundobasketu, kojim su se domogli pete titule svetskog šampiona, izjednačivši se sa selekcijom Jugoslavije, koja je takođe pet puta bila na "krovu sveta".

"Drim tim" je do titule najbolje košarkaške selekcije na planeti stigla sa devet ubedljivih pobeda, od kojih nijedna nije bila ispod 20 poena razlike, čime su potvrdili epitet apsolutno najbolje selekcije na šampionatu u Španiji.

Reprezentativci SAD na pobedničkom postolju na SP u Španiji
Reprezentativci SAD na pobedničkom postolju na SP u Španiji / Izvor: Tanjug

Ipak, naša selekcija nema za čim da žali posle finala u Madridu. Naš tim zaigrao je hrabro od prvog minuta, pokazala da plasman u finale nije bio iznenađenje, ali protiv veoma raspoloženih Amerikanaca se ovog puta zaista nije moglo. Selektor Đorđević je selekciju koju su pre puta u Granadu svi otpisali, uspeo da dovede do samog finala i megdana protiv najmoćnije svetske košarkaške sile.

Ipak, sjajna atmosfera koja je krasila našu selekciju tokom celog takmičenja viđena je i na pobedničkom postolju. Naši reprezentativci pokazali su da su veliki i u porazu, ali i da su svesni da je naša zemlja ipak korak iza "drim tima". I pored ubedljivog poraza, nije silazio osmeh sa lica "orlova" koji su takmičenje završili kao najbolja evropska selekcija na Mundobasketu u Španiji.

Reprezentativci Srbije na pobedničkom postolju na SP u Španiji
Reprezentativci Srbije na pobedničkom postolju na SP u Španiji / Izvor: Tanjug

Najefikasniji u finalnom susretu bio je Kajri Irving sa 26 poena i četiri dodavanja. Imao je odličnu pratnju u Džejmsu Hardenu koji je ubacio 23. Amerikanci su opradali svoj prosek na ovom šampionatu i ovog puta imali osam dvocifrenih igrača. Tompson i Farid su postigli po 12, dok su Gej i Kazins imali 11.

U srpskom timu fantastičan je bio Nemanja Bjelica sa 18 poena, tri skoka i četiri asistencije. Nikola Kalinić je takođe postigao 18, uz nepogrešiv šut za 2 poena 7/7. Bogdanović je ubacio 15, uz veoma loš šut iz igre (5/17). Kandidat za MVP turnira Miloš Teodosić ubacio je 10 i imao 7 uspešnih dodavanja.

Nemanja Bjelica poentira u meču finala SP u Španiji protiv SAD
Nemanja Bjelica poentira u meču finala SP u Španiji protiv SAD / Izvor: Tanjug

Srbija je pored velike želje, izgorela u finalu. Istina, Amerikanci su pogađali sve što su šutnuli, ali čini se da nismo „igrali opušteno“. Posle početnog vođstva od 15:7, Amerikanci su serijom 15:0 i poenima Hardena i Irvinga van linije 6.75 preokrenuli na 22:15. Do kraja četvrtine ubacili su nam čak 35 poena, a u istom ritmu nastavili su u narednoj deonici.

Klej Tompson je trojkom iz kornera povisio na +17, pa se u tim trenucima činilo da smo ušli u njihovu „mašinu“. Farid je potom nešto slično kao protiv Litvanije zakucao, što je dalo dodatnu snagu momcima Majka Križevskog. Kalinić je poenima u poslednjim sekundama prvog poluvremena pogodio za tri, što je dalo kakvu, takvu nadu našim košarkašima, iako je prednost i dalje bila ogromna (67:41).

Krenuli su „orlovi“ na sve ili ništa u trećem periodu, ali „drim tim“ nije popuštao. Prednost je u jednom trenutku rasla i do +31 (85:54). Neverovatni Kajri Irving, član Klivlenda, nastavio je sa „terorisanjem“ van linije 6.75 i u jednom trenutku imao je neverovatnih 6/6.

Kenet Farid zakucava u meču finala Svetskog kupa između SAD i Srbije
Kenet Farid zakucava u meču finala Svetskog kupa između SAD i Srbije / Izvor: Tanjug

Do kraja utakmice igralo se za publiku, Kalinić i Bogdanović su se razigrali i sa nekoliko prelepih poteza digli publiku na noge. Đorđević je dao priliku svim igračima, a pri izlasku Teodosića, sa trbinina se čulo „MVP, MVP“.

SRBIJA: Miloš Teodosić 10 (7as, 4/7 iz igre), Marko Simonović, Stefan Jović 6, Bogdan Bogdanović 15 (1/9 za tri), Nemanja Bjelica 18 (3sk, 4as), Stefan Marković 3 (6sk), Nikola Kalinić 18 (3sk), Stefan Birčević, Nenad Krstić 4, Miroslav Raduljica 9 (3sk), Raško Katić 2, Vladimir Štimac 7. Selektor: Aleksandar Đorđević.

SAD: Stefon Kari 10 (2/7 za tri), Klej Tompson 12, Derik Rouz, Kenet Farid 12 (7sk, 5/12 iz igre), Rudi Gej 11, Demar Derozan 10, Kajri Irving 26 (4as, 10/13 iz igre, 6/6 za tri), Mejson Plamli 1, Demarkus Kazins 11 (9sk), Džejms Harden 23 (8/11 iz igre, 3/5 za tri, 4/4 penali), Entoni Dejvis 7, Andre Dramond 6. Selektor: Majk Križevski.

Finalni meč SRBIJA - SAD mogli ste da pratite u tekstualnom prenosu na sajtu Srbija Danas.

TOK MEČA:

40. minut - KRAJ MEČA! Ubedljiv trijumf dominantnog "drim tima" koji je na ovom šampionatu u potpunosti opravdao svoj nadimak - 129:92.

39. minut - Katić pogađa, ali Kari uzvraća trojkom.

38. minut - Divan alej-up Jovića za Štimca! Dramond pogađa.

Vladimir Štimac zakucava u meču finala SP u Španiji protiv SAD
Vladimir Štimac zakucava u meču finala SP u Španiji protiv SAD / Izvor: Tanjug

37. minut - Krstić lepim polaganjem okončava odličan napad našeg tima. Amerikanci još jednom ne koriste napad, a Štimac pogađa uz dodatno bacanje.

Bjelica je zabeležio 18 poena i tri skoka.

36. minut - Bjelica završava meč zbog pet penala. Plamli pogađa sa penala. Teodosić daje sjajan alej-up Kaliniću. Divna akcija! (120:83).

35. minut - Posle pogotka Kalinića, Gej lagano prolazi kroz naš reket i polaže za 119:79.

34. minut - Štimac poentira, ali Derozan uzvraća. Sledi pogodak Jovića, ali Tompson ne da smanjenje rezultata (117:77).

33. minut - Bogdanović poentira, ali Tompson uzvraća.

Klupa reprezentacije Srbije u meču finala SP protiv selekcije SAD
Klupa reprezentacije Srbije u meču finala SP protiv selekcije SAD / Izvor: Tanjug

32. minut - Tompson pogađa lagano i vraća prednost na +40. Bogdanović poentira, a Jović sjajnom rampom (ipak, uz faul) zaustavlja Farida koji koristi samo jedno bacanje.

31. minut - Naši ne koriste prvi napad u poslednjem periodu, a Farid poentira. Na drugoj strani, Kalinić beleži ofanzivni skok i poentira iz odbojke (107:69).

30. minut - Kalinić zakucava u kontranapadu, a Dejvis poentira jednom sa penala u poslednjoj sekundi (105:67).

29. minut - Dejvis zakucava posle alej-upa Tompsona, a zatim i Derozan pogađa bacanja posle još jednog neiskorišćenog napada naših. I Dejvis je siguran sa penala (104:65).

28. minut - Derozan pogađa posle ulaza, uz nepotreban faul Bjelice, a potom i krade loptu i poentira za "plus 35" (98:63). Jović pogađa na isteku 28. minuta igre.

27. minut - Nova trojka neverovatnog Irvinga. Đorđević traži minut odmora - 91:59. Dug napad naših presečen je sa dva faula Amerikanaca, pa će na liniju bacanja Bjelica. Pogađa oba puta, ali Gej zakucava posle promašaja Tompsona - 93:61.

Nikola Kalinić zakucava u meču finala SP u Španiji protiv selekcije SAD
Nikola Kalinić zakucava u meču finala SP u Španiji protiv selekcije SAD / Izvor: Tanjug

26. minut - Bogdanović se konačno probudio trojkom, ali Irving uzvraća istom merom. Bogdanović još jednom poentira - 88:59.

25. minut - Katić ne dozvoljava lake poene Hardenu, ali je on nepogrešiv i sa linije bacanja (83:52). Krstić pogađa sa distance, a Kari ne pogađa za tri posle prelska naših na zonu u odbrani. Ipak, Dejvis pogađa.

Posle manje od četiri minuta iskoristili smo bonus.

24. minut - Harden još jednom pogađa (šut iz igre 8/11), ali Teodosić uzvraća brzim košem. Kazins pogađa bacanja posle faula Markovića. Teodosić sjajno upošljava Bjelicu za 81:52.

23. minut - Još jednom ne koristimo napad, a Raduljica dobija tehničku grešku, posle koje Kari dovodi svoj tim na plus 30, a zatim i Farid zakucava za 77:45. Bjelica pogađa trojku (77:48).

22. Minut Kalinić poentira uz faul, ali ne pogađa dodatno bacanje. Posle namerne lične Raduljice, Kazins pogađa dva bacanja, apotom i Harden polaže.

21. minut - Bjelica zakucava, sok na drugoj strani Irving nastavlja gde je stao u drugoj četvrtini (69:43).

Ubedljivo vođstvo američkog tima na poluvremenu. Irving je postigao 18 poena uz šut iz igre 7/9, dok je Harden je zabeležio 17 poena. U našem timu nešto bolji od ostatka bledih "orlova" bili su Bjelica sa 9 poena, dok su Kalinić i Teodosić zabeležili po osam koševa. Naš plejmejker ima četiri asistencije.

20. minut - Kari pogađa dva bacanja, a potom slede dva napada bez poena na obe strane. Bogdanović pogađa dva bacanja, a posle promašaja HardenaKalinić pogađa u poslednjoj sekundi za minus 26 na poluvremenu - 67:41.

19. minut - Kari pogađa novu trojku za "plus 27" (62:35). Bjelica posle faula Geja promašuje oba bacanja, a Harden još jednom pogađa za tri. Kalinić pogađa samo jedno bacanje - 65:36.

18. minut - Kalinić polaže, da bi nešto kasnije Harden još jednom pogodio. Promašaj Kalinića - 59:35.

17. minut - I Harden još jedan pogađa za tri za ogromnih 26 razlike i tajm-aut Đorđevića (56:30). Bjelica pogađa za tri, a potom je usledila dobra odbrana našeg tima. Međutim, i naš tim gubi loptu, pa je Bjelica napravio ličnu grešku da spreči kontru. Kazins pogađa jedno bacanje.

16. minut - Teodosić ne pogađa trojku, a Marković pogađa jedno bacanje. Irving još jednom ne promašuje za tri - 53:30.

Naš tim primio je 50 poena za samo 15 minuta.

15. minut - Nemamo rešenja u odbrani. Gej zakucava, a Raduljica potom pravi faul u napadu, pa je Gej vezao i peti poen - 50:29.

14. minut - Raduljica pogađa dva bacanja posle faula Hardena. Konačno promašen šut za tri poena "drim tima", a Teodosić posle faula Dejvisa pogađa jedno bacanje (45:29).

Džejms Harden u duelu sa Raduljicom i Bjelicom u finalu SP u Španiji
Džejms Harden u duelu sa Raduljicom i Bjelicom u finalu SP u Španiji / Izvor: Tanjug

Naš tim ima velikih problema sa skokom, pa i ono malo šuteva koje Amerikanci promaše, lagano kupe pod oba obruča.

13. minut - Farid monstruozno zakucava u kontranapadu, a Birčević neshvatljivo pravi ličnu grešku za dodatni poen. Plus 19 za američki tim - 45:26.

12. minut - Farid je zakucao posle promašaja Irvinga, da bi naš tim još jednom propoustio napad. Kazins poentira, a Bogdanović konačno uzvraća (42:26).

11. minut - Tompson pogađa novu trojku za "plus 17" (38:21). Teodosić pogađa za tri i budi naš tim.

Posle prvih deset minuta Irving je zabeležio čak 15 poena uz šut iz igre 6/7. Naš tim za sada nema rešrenja za njegov i Hardenov šut sa distance. Amerikanci šutiraju 5/5 za tri poena.

10. minut - Gej pogađa polaganje, a naš tim još jednom ne uspeva da poentira. Irving sa druge strane još jednom pogađa za tri, a Jović u poslednjoj sekundi poentira iz odbojke posle promašene trojke Bogdanovića za 35:21 posle prvih deset minuta.

9. minut - Naš tim ne kosristi još jedan napad. Vrlo brzo i Tompson pogađa van 6,75 za velikih 30:19.

8. minut - Krstić zakucava i drži "orlove" u igri, ali Irving još jednom pogađa za tri poena.

7. minut - Irving još jednom pogađa posle novog naiskorišćenog napada našeg tima, pa je Đorđević prinuđen da zatraži minut odmora (22:15). Posle faula Geja, Bjelica pogađa slobodna bacanja (22:17). Kazins uzvraća na drugoj strani pogotkom sa distance.

Kajri Irving uz duelu sa Teodosićem u finalu SP u Španiji
Kajri Irving uz duelu sa Teodosićem u finalu SP u Španiji / Izvor: Tanjug

6. minut - Harden je u seriji. Pogađa trojku,a zatim i Kazins pogađa bacanja za izjednačenje (15:15). Irving pogađa dva puta za seriju 13-0 Amerikanaca (20:15).

5. minut - Raduljica poentira uz faul Kazinsa, a zatim i koristi dodatno slobodno bacanje. Isti učinak na drugoj strani imao je Harden psole faula Teodosića (10:15).

4. minut - Teodosić beži čuvaru i lagano polaže. Sjajan start našeg tima. Irving poentira na drugoj strani i prekida seriju 8-0 našeg tima (7:12).

SAD posle samo tri minuta i 14 sekundi izlazi iz bonusa. Križevski je prinuđen da zatraži tajm-aut.

3. minut - Četiri poena Bjelice u nizu, posle sjajnog zakucavanja, a zatim i odličnog ulaza za 5:12.

2. minut - Teodosić sjajnim prodorom donosi prvo vođstvo našem timu, ali posle koša Hardena uz faul Kalinića, Amerikanci ponovo vode. Uzvraća Raduljica posle dobre asistencije Markovića (5:6).

1. minut - Amerikanci počinju meč poenima Farida, ali Kalinić odgovara sjajnim zakucavanjem posle asistencije Teodosića.

Naš tim meč počinje u sastavu Teodosić, Bjelica, Marković, Kalinić, Raduljica. Amerikanci igraju u petorci Kari, Farid, Irving, Harden, Dejvis.