SP: Medalja se vraća u zemlju košarke, Srbija u finalu

12.09.2014. 21:42 09:28
Košarkaši Srbije
Košarkaši Srbije / Izvor: Beta/AP
U polufinalu Srbija je pobedila Francusku 90:85 (21:15, 25:17, 15:14, 29:39). U nedelju protiv SAD za zlatnu medalju.

Srbija u finalu, kako to lepo zvuči! Ono što je najlepše ovo je istina! U polufinalu Svetskog prvenstva Srbija je u Madridu pobedila evropskog prvaka Francusku 90:85 (21:15, 25:17, 15:14, 29:39). To znači da će se „orlovi“ u Madridu u nedelju boriti protiv SAD za zlatnu medalju. Podsetimo, dan ranije su Amerikanci savladali Litvaniju 96:68.

Posle 12 godina naša reprezentacija će igrati u finalu Svetskog prvenstva. Tada je Jugoslavija u Indijanapolisu postala svetski prvak, a sada će to pokušati Srbija. Uoči takmičenjima davane su male šanse izabranicima Aleksandra Đorđevića da osvoje medalju. Ipak, išlo se korak po korak, igra je iz utakmice u utakmicu bila sve bolja i sada je medalja u džepu. Još samo da se utvrdi kakvog će biti sjaja. Ono što je bitno, napravljen je pomak u odnosu na rezultat od pre četiri godine, kada je Srbija bila četvrta u Turskoj.

Boris Dijao i Miloš Teodosić
Boris Dijao i Miloš Teodosić / Izvor: Profimedia

Nije Srbiju pokolebalo to što je Francuska evropski prvak, ni to što je u grupi pobedila 74:73, a ni činjenica da je u četvrtfinalu ubedljivo savladala domaćina Španiju koju su svi videli u finalu, a neki i sa zlatom oko vrata. Krenuli su momci u crvenim dresovima hrabro od prvog minuta. Predvodio ih je odlični Miloš Teodosić, koji je podsetio na 2009. i 2010. godinu kada je bio nerešiva enigma za protivnike. Prednost je rasla, a „galski petlovi“ nisu uspevali da uhvate korak. Pred kraj drugog perioda ona je iznosila i neverovatnih 18 razlike (43:25).

Međutim, Francuzi su pokazali da nisu slučajno vladari Evrope niti da su zalutali u polufinale. Krenuo ih je šut, a posebno za tri poena. Prednost se topila, a 17 sekundi pre kraja ona je iznosila samo dva poena (84:82). Potom je Kalinić dao oba slobodna bacanja, a u narednom napadu Urtel nije iskoristio napad. Loptu je uhvatio Bjelica, koji je fauliran i iskoristio je oba slobodna bacanja. Batum je uzvratio trojkom, ali su ostale samo dve sekunde do kraja, što je bilo premalo za potpuni preokret.

Francuska je odlično šutirala za tri poena (15-33), ali je i Srbija bila odlična (8-15). Srbija je imala odličan šut sa slobodnih bacanja (18-25), ali je protivnik bio fenomenalan (12:14).

DVORANA: Gradska arena u Madridu.

SUDIJE: Čiti (Argentina), Manjano (Brazil), Hristodulu (Grčka).

SRBIJA: Teodosić 24 (4-5 za dva, 5-7 za tri), Simonović 2, Jović, Bogdanović 13 (2-2 za dva, 2-3 za tri, 4 as), Bjelica 10 (7 sk, 5 as), Marković 11 (5 as), Kalinić 8, Birčević, Krstić 11 (3 sk), Raduljica 11 (4 sk), Katić, Štimac.

FRANCUSKA: Urtel 12 (6 as), Batum 35 (8-12 za tri), Dio 2, Lovernj 4, Kahudi, Džekson 3, Furnije 10, Pijetrus, Gober 4, Dijao 13 (10 sk, 5 as), Tili, Želabal 2.

Prenos uživo mogli ste da pratite na Srbijadanas.com:

4. četvrtina - 29:39

40. minut: Razigrao se Krstić, ali su se i Francuzi raspucali i to sa linije slobodnih bacanja. Rezultat je 84:81. Kalinić je dao oba slobodna bacanja za 86:82. Francuska nije iskoristila napad, a loptu je uhvatio Bjelica koji je fauliran. Nemanja je dao oba bacanja, a Batum je pogodio trojku za 88:85.

38. minut: Teodosić je postigao trojku, a onda je Batum uzvratio istom merom za 77:71.

37. minut: Prvo je Batum postigao trojku, a onda su naredna dva pokušaja Francuza bila neprecizna. U međuvremenu je Bogadnović postigao dva poena. Stefan Marković je napravio peti prekršaj i neće više ulaziti u igru.

36. minut: Bogdanović je postigao trojku za 68:61.

35. minut: Furnije postiže trojku iz ugla za 65:61. Đorđević traži tajm aut.

34. minut: Dijao pogađa za tri poena i smanjuje na 63:54. Potom i Batum daje tri poena 63:57. Raduljica je iz odbitka postigao 65 koš za Srbiju.

33. minut: Marković je pogodio za 63:51 i francuski selektor je zatražio tajm aut. Odlična asistencija Bjelice.

32. minut: Francuzi igraju agresivno u odbrani i već su napravili tri timska faula u ovom periodu.

31. minut: U prvom napadu je Furnije pogodio za tri poena. Potom je Batun postigao dva poena i Đorđević je zatražio tajm aut 61:51 za Srbiju.

3. četvrtina - 15:14

29. minut: Kalinić je promašio dva slobodna bacanja, ali i dalje vodi Srbija 57:43.

28. minut: Krstić je postigao četiri poena, a Želabal je promašio trojku.

25. minut: Dijao i Želabal su promašili trojke.

21. minut: Kao i drugu četvrtinu, i treću je Teodosić počeo sa trojkom, ali je istom merom uzvratio Batum.

2. četvrtina - 25:17

19. minut: Džekson je postigao trojku, a onda je Batum dao oba slobodna bacanja. Ipak, Bogdanović je sve to poništio trojkom.

17. minut: Teodosić je pogodio trojku, a onda asistirao Bjelici za dva poena 41:25.

15. minut: Marković je postigao dva poena uz faul. Nije iskoristio slobodno bacanje 32:21.

14. minut: Lovernj i Želabal postižu poene za Francusku i kod rezultata 30:19 Đorđević traži tajm aut.

13. minut: Raduljica je oba puta bio precizan sa linije za slobodna bacanja, a potom je atraktivno zakucao za vođstvo Srbije 30:15. Francuska traži tajm aut.

11. minut: Drugi period je odlično počeo za Srbiju. Teodosić je postigao trojku, a potom dva poena.

1. četvrtina  - 21:15

10. minut: Batum je postigao trojku za konačnih 21:15 u prvoj četvrtini.

8. minut: Stefan Marković je pogodio trojku iz ugla. Vodi Srbija 17:10. Teodosić je pogodio jedno slobodno bacanje, za vođstvo 18:10.

6. minut: Razigrao se Teodosić i Srbija vodi 14:10.

3. minut: Od početka je povela Srbija, a Francuzi su postigli jednu trojku.