SP U17: Amerikanci ipak prejaki za "orliće"

15.08.2014. 18:42
Kadeti Srbije U16 u meču protiv Nemačke u hali "Pionir" marta 2013. godine
Kadeti Srbije U16 u meču protiv Nemačke u hali "Pionir" marta 2013. godine / Izvor: MN Press
Uprkos sjajnom otporu u prvom poluvremenu, kadeti Srbije nisu uspeli da iznenade vršnjake iz SAD, pa će u subotu igrati u meču za treće mesto na planetarnom šampionatu u Dubaiju.

Kadetska košarkaška reprezentacija Srbije poražena je od selekcije Sjedinjenih Američkih Država rezultatom 89:68 (24:16, 15:20, 20:12, 30:20) u polufinalu Svetskog prvenstva za igrače do 17 godina koje se održava u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Američki mladići opravdali su ulogu favorita u duelu sa "orlićima" i izborili plasman u finale u kojem će se sastati sa pobednikom drugog polufinala između Australije i Španije.

Najbolji u redovima Srbije bili su Nikola Rakićević sa 19 koševa i pet skokova, odnosno, Stefan Peno sa 18 koševa i četiri asistencije. U pobedničkoj ekipi Malik Njuman je postigao 15 poena, Kejleb Svenigen je zabeležio 11 (8sk), a Heri Gil 10 koševa (12 sk).

Izabranici selektora Vanje Guše imali su nekoliko padova u igri koji su doprineli da, uprkos odličnom otporu vršnjaka iz SAD-a, san o zlatnoj medalji završe u polufinalu. Amerikanci su u prvoj četvrtini imali prednost od deset poena prednosti (7:17 i 14:24), ali su naši mladi momci uspeli potpuno da se vrate u igru i povedu tri i po minuta pre poluvremena (31:29), da bi do velikog odmora favorizovani američki košarkaši ipak stigli do prednosti - 36:39.

U nastavku meča protivnik se potpuno razigrao, dok su "orlići" upali u njihov sistem igre, "trči i pucaj", u kojem nisu uspeli da se snađu, pa su SAD na 4:22 minuta do poslednjeg odmora imale 13 poena prednosti (40:53), dok je posle 30 minuta rezultat bio 48:59.

U poslednjem periodu Amerikanci su već posle dva i po minuta stigli do 16 poena "viška", pa je pobednik praktično već tada bio odlučen. Iako su se kadeti Srbije borili do samog kraja, prednost više nije padala ispod dvocifrene, a mladi američki košarkaši do kraja su uspeli dodatno da uvećaju prednost za rezultatski ubedljivih 89:68 na kraju.