TOP 10: Najbolji golovi u finalima Svetskih prvenstava! (VIDEO)

Ronaldo
Ronaldo / Izvor: Profimedia
Od Zidana i Tardelija preko Ronalda do Pelea, sve same fudbalske majstorije zauzele su mesto na ovoj listi.

10. Zinedin Zidan, Italija-Francuska (2006).

Legendarni francuski fudbaler postigao je jedan od najlepših golova sa bele tačke u istoriji i to je uspeo da učini protiv jednog od najboljih čuvara mreže na planeti. Prava majstorija.

9. Marko Tardeli, Italija-Zapadna Nemačka (1982).

Drugi gol Tardelija u finalu, kojim je povisio vođstvo svoje reprezentacije na 2:0, ostao je u specijalnom sećanju za „azure“. Igrač sredine terena oduševio je sve navijače na „Santjago Bernabeu“, a Italijani su na kraju slavili sa 3:1 i tako osigurali treću titulu prvaka sveta.

8. Helmut Ran, Zapadna Nemačka-Mađarska (1954).

Nemci su posle samo osam minuta igre golovima Puškaša i Cibora gubili sa 0:2, ali su preko Morloka i Rana otišli na poluvreme sa zadovoljavajućih 2:2. Veliku radost „pancerima“ doneo je Ran golom u 84. minutu, a njegov gol je kasnije označen kao „Čudo u Bernu“.

7. Ronaldo, Nemačka-Brazil (2002).

Jedan od najboljih napadača kojeg je planeta imala prilike da gleda, Ronaldo, postigao je dva pogotka protiv Nemačke u Jokohami u 67. i 79. minutu i praktično sam doneo petu titulu privaka „kariokama“.

6. Mario Kempes, Argentina-Holandija (1978).

Posle regularnih 90 minuta igre rezultat je bio 1:1. Napadač „gaučosa“ Mario Kempes je sjajnim solo prodorom prošao čitavu odbranu Holanđana i smestio loptu iza leđa Jongbloda. „Monumental“ je eksplodirao, a do kraja meča Bertoni je samo potvrdio pobedu Argentine.

5. Emanuel Peti, Brazil-Francuska (1998).

Tadašnji član Arsenala je golom koji je postigao u trećem minutu nadoknade „overio“ prvu titulu prvaka sveta za „petlove“.

4. Horhe Buručaga, Argentina-Zapadna Nemačka (1986).

Jedno od najzanimljvijih finala na Mudijalima odigrano je na u Meksiko Sitiju pred 115.000 navijača. Nemci su posle 56 minuta zaostajali dva gola, ali su zahvaljujući Rumenigeu i Feleru stigli do 2:2. Buručaga je dodavanje Maradone izašao sam pre Šumahera i samo „ćušnuo“ loptu u gol.

3. Žerson Nunez, Brazil-Italija (1970).

Vezni igrač Brazila postigao je gol za pamćenje u 66. minutu italijanskom golmanu Albertoziju. Bio je to meč tadašnjih dvostrukih prvaka planete, Italija (1934, 1938) i Brazil (1958, 1962). "Karioke" su na kraju slavile sa 4:1, što im je donelo treću titulu na Svetskim prvenstvima.

2. Pele, Brazil-Švedska (1958).

Jedan od najboljih igrača svih vremena, Pele, bio je dvostruki strelac u pobedi svog tima nad Švedskom na njihovom tlu. Pele je golovima u 55. i 90. minutu, tada kao 17-godišnjak, najavio blistavu karijeru.

1. Karlos Alberto, Brazil-Italija (1970).

I došli smo do samog kraja ove liste. U već pomenutom susretu u finalu na šampionatu u Meksiku, četvrti gol Brazilaca na meču delo je Karlos Alberta, kojim je tako „zapečatio“ sudbinu Italije, potpuno je zaslužio svoje mesto na samom vrhu.

Finale 20. Svetskog prvenstva u Brazilu zakazano je za 13. jul na "Marakani" u Rio de Žaneiru, a sastaće se Nemačka i Argentina. Nadamo se dobroj igri uz dosta prelepih poteza i golova.