8°C
25.04.2024.
117.1643
109.4482

TRI MINUTA DOVOLJNA ZA ISTORIJU: Na današnji dan pre 16 godina Junajted je podigao pehar Lige šampiona

26.05.2015. 18:35
Fudbaleri Mančestera sa peharom.
Fudbaleri Mančestera sa peharom. / Izvor: Profimedia
Mančester pobedio u jednom od najzanimljivijih finala u istoriji.

Sezona 1998/1999 je za Mančester junajted bila najuspešnija u istoriji kluba. Nakon triler završnice sezone i neverovatne borbe za titulu sa Arsenalom u poslednjem kolu 16. maja je osvojen naslov prvaka Engleske. Samo šest dana posle Njukasl je savladan u finalu FA Kupa rezultatom 2:0 golovima Tedija Šeringema i Pola Skolsa.

Na putu do rekordna tri trofeja im je stajao Bavarski gigant Bajern iz Minhena u Finalu Lige šampiona. Već su se ova dva kluba sastala u grupnoj fazi takmičenja i obe utakmice su završene nerešeno. Mančester je grupu prošao kao drugoplasirana ekipa iza Bajerna, a Barselona je takmičenje završila ranije pošto je zauzela tek treće mesto u grupi.

Igrači Mančester junajteda pred finalni meč Lige šampiona protiv Bajerna.
Igrači Mančester junajteda pred finalni meč Lige šampiona protiv Bajerna. / Izvor: Profimedia

Finale je odigrano 26. maja 1999. godine, a pravdu je delio simpatični "ćelavko" iz Italije, Pjerluiđi Kolina. Već u šestoj minuti utakmice Karsten Janker je oboren ispred kaznenog prostora "crvenih đavola". Mario Basler je uzeo loptu i veoma preciznim udarcem smestio u dalji ugao Danca Pitera Šmajhela. Utakmica je nakon tog gola prešla u stanje rovovske bitke, a više interesa za odbranom sopstvenog gola je imala ekipa iz Bavarske. Dva klučna momenta su se odigrala u 67. i 81. minutu kada je trener Mančester junajteda Aleks Ferguson na teren poslao Tedija Šeringema i Ole Gunara Solskera, a u pravcu neba molitvu da se dogodi čudo. I ono se dogodilo. Nakon kornera koji je u prvoj minuti nadoknade izveo Dejvid Bekam, loptu odbijaju odbrambeni igrači Bajerna na vrh kaznenog prostora gde se nalazio Rajan Gigs koji je uputio nezgodan volej udarac u pravcu gola Olivera Kana, a na pravom mestu se našao vremešni Tedi Šeringem koji je promenio putanju lopte u sproveo je u mrežu. Haos na tribinama ali i na terenu.

Igrači Mančester junajteda u preokretu.
Igrači Mančester junajteda u preokretu. / Izvor: Profimedia

Sa mnogo više entuzijazma su krenuli da igraju "Fergusonove Bebe". Nije mnogo slavio strateg "crvenih đavola", i sigurno je krenuo da smišlja taktiku za produžetke, ali je prvo morao da isprati novi korner svoje ekipe koji je iznudio Solsker u trećoj minuti nadoknade nakon prelepog prodora po levom krilu. Opet je istrčao Bekam do leve korner zastavice i desnom nogom uputio oštar centaršut ka Tediju Šeringemu koji je loptu glavom poslao pravo na nogu Solskera. Norvežanin je više instinktivno postavio nogu i usmerio loptu u nebranjeni deo mreže. Dva prema jedan. Kakav preokret! Glave vedeta Bajerna su u šakama, oni u neverici posmatraju slavlje igrača Mančester junajteda. Pehar im je bukvalno izmakao iz ruke, a ekipa sa severa Engleske je osigurala mesto u istoriji.