UNIVERZIJADA: Košarkaši u poslednjem napadu promašili pobedu protiv Amerikanaca

08.07.2015. 14:34
Studentska košarkaška reprezentacija Srbije
Studentska košarkaška reprezentacija Srbije / Izvor: Foto: Studentska reprezentacija Srbije
Poraz zabeležili i vaterpolisti. Vedran Samac u finalu.

Studentska košarkaška reprezentacija Srbije zabeležila je prvi poraz na Univerzijadi u Gvangžuu, pošto je u derbi meču četvrtog kola izgubila od selekcije Sjedinjenih Američkih Država rezultatom 66:65 (14:13, 12:11, 14:13, 26:28).

Srpski studenti su u samoj završnici ispustili priliku da ostanu neporaženi posle četiri kola, te su nakon tri ubedljiva trijumfa nad Švajcarskom (58:41), Čileom (69:43) i Turskom (61:43), upisali prvi poraz i sada se nalaze na deobi drugog mesta sa Brazilom, s kojim će u poslednjoj rundi Grupe D (četvrtak, 11 časova) odlučivati o drugom učesniku četvrtfinala (uz neporažene Amerikance).

U veoma izjednačenom meču izabranici Vanje Guše nisu uspeli da savladaju favorizovanog protivnika, iako su u poslednja dva minuta nadoknadili pet poena zaostatka (57:62) i trojkom Pešakovića stigli nadomak trijumfa (65:62), samo 42 sekunde pre kraja. Ipak, u samoj završnici nije bilo dovoljno koncentracije, Amerikanci su trojkom Seldena poravnali rezultat, da bi im isti igrač sa linije penala doneo minimalnu prednost 12 sekundi pre kraja. Naši košarkaši pokušali su šutevima za tri da stignu do pobede, ali nisu uspeli.

Najbolji među "orlovima" bili su Stefan Pot sa 14 poena, devet skokova i četiri asistencije, odnosno Milan Milovanović sa 12 koševa i devet uhvaćenih lopti. U selekciji SAD pomenuti Vejn Selden odigrao je "simultanku" sa 21 poenom i sedam skokova, dok je Hanter Mikelson zabeležio 14 koševa.

I VATERPOLISTI IZGUBILI OD SAD

Poraz od SAD zabeležili su i vaterpolisti koji su u meču 4. kola upisali drugi poraz rezultatom 7:6 (2:1,1:1, 2:4, 2:0). Još jednim tesnim porazom (ud rugom kolu poraženi 9:8 od Rusije) "delfini" su se udaljili od prve dve pozicije u grupi, pa će u narednoj fazi za protivnike imati jednu od dve najbolje plasirane ekipe iz grupe A, najverovatnije Mađarsku ili Australiju.

Izabranici Vladimira Vujasinovića su posle rezultatskog zaostatka na poluvremenu odličnom trećom četvrtinom stigli do preokreta, ali su u poslednjem periodu odigrali očajno u napadu, pa za osam minuta nisu postigli gol. Golove za naš nacionalni tim postigli su Draško Gogov (dva), Ognjen Stojanović, Đorđe Lazić, Mateja Asanović i Rade Joksimović. Srbija se u poslednjem kolu u petak sastaje sa Japanom.

SAMAC U FINALU

Srpski bacač koplja Vedran Samac plasirao se u finale, pošto je u svojoj kvalifikacionoj grupi zabeležio četvrti rezultat sa 75,51 metar, što je bilo ispod norme za plasman u završnu borbu (76 metara), ali ipak dovoljno za plasman u finale kao petoplasirani od 27 takmičara. Finale je na programu u petak.

Tamara Salaški je bila uspešna u kvalifikacijama na 400 metara. U svojoj kvalifikacionoj grupi bila je treća, u vremenu 53,81sekund. Polufinale je na programu u četvrtak.

RUKOMETAŠI PRODUŽILI NEPOBEDIVOST

Rukometaši su zabeležili siguran trijumf protiv Litvanije rezultatom 28:23 (12:9, 16:14). Tim Saše Markovića je zabeležio treći trijumf u Gvangžuu iz isto toliko mečeva, a posle dana pauze, u petak nastavlja takmičenje protiv takođe neporažene selekcije Rusije. Najbolji u pobedi nad Litvancima bio je Aleksandar Gugleta sa osam golova, dok je Vanja Ilić zabeležio pet.

Ivana Maksimović na Univerzijadi u Gvangžuu
Ivana Maksimović na Univerzijadi u Gvangžuu / Izvor: Foto: USS/Milan Rašić

STRELCI BEZ MEDALJA

Ženska reprezentacija Srbije u streljaštvu, u sastavu Katarina Biserčić, Dragana Todorović i Ivana Maksimović, zauzela je sedmo mesto u finalu discipline malokalibarska puška trostav 3x20 metaka, rezultatom 1717 krugova. Zlato je osvojila Kina sa 1744 krugova, srebro Iran (1740) a bronzu Južna Koreja (1726).

Bez medalje jefinala je ostala i selekcija u disciplini malokalibarski pištolj u sastavu Jasmina Grgić, Danica Rašeta i Aleksandra Ristović. One su takmičenje završile kao osme sa 1115 krugova. Zlato je pripalo Kini (1141 krug), srebro Tajlandu (1140), a bronza Rusiji sa 1131 krugom.

Kakvu su podršku srpski košarkaši dobili od korejskih volontera pogledajte OVDE.