US OPEN: Sjajni Nišikori priredio senzaciju i eliminisao Đokovića

06.09.2014. 17:57 23:26
Novak Đoković i Kei Nišikori po završetku polufinala US Opena
Novak Đoković i Kei Nišikori po završetku polufinala US Opena / Izvor: Tanjug
Japanski teniser potpuno zasluženo stigao do svog najvećeg uspeha u karijeri trijumfom nad najboljim igračem planete i postao prvi japanski teniser koji je stigao do finala poslednjeg gren slema sezone.

Najbolji svetski teniser Novak Đoković poražen je u polufinalu Otvorenog prvenstva SAD od Japanca Keija Nišikorija rezultatom 3:1 (6:4, 1:6, 7:6, 6:4).

Nišikori je do uspeha karijere stigao potpuno zasluženo, mnogo boljom igrom od srpskog tenisera, koji u većem delu meča nije ličio na sebe. Iako je uspeo da nadoknadi set zaostatka za japanskim teniserom, Đoković je umesto potpunog preokreta dozvolio Nišikoriju da ga potpuno nadigra u nastavku meča i postane prvi azijski igrač koji je izborio plasman u finale nekog gren slema.

Ovim porazom Đoković nije uspeo da se izbori za svoje peto uzastopno finale na US Openu, a šesto ukupno na poslednjem gren slemu sezone. Srpski teniser u dosadašnjih devet nastupa u polufinalima turnira u Njujorku samo dva puta nije izborio plasman u finale, a oba puta bolji od njega bio je Rodžer Federer, koji se u drugom polufinalu sastaje sa hrvatskim teniserom Marinom Čilićem.

Kei Nišikori posle pobede u meču polufinala US Opena protiv Novaka Đokovića
Kei Nišikori posle pobede u meču polufinala US Opena protiv Novaka Đokovića / Izvor: Tanjug

Japanski teniser od starta meča pokazao je da nije došao da položi oružje pred najboljim teniserom sveta i da će učiniti sve da dođe do svog prvog finala jednog gren slema. Nišikori je snažnim forhendima dva puta stizao do brejka u uvodnoj fazi seta, Đoković je jednom uspeo da nadoknadi izgubljeni servis, ali ne i drugi put, pa je deseti nosilac stigao do iznenađujućeg vođstva – 4:6.

Konsolidovao se najbolji svetski teniser vrlo brzo, zaigrao mnogo bolje i agresivnije, i zabeležio mnogo više direktnih poena od protivnika (10-3) i nakon uvodnih 1:1, sa dva brejka nanizao ukupno pet gemova i bez većih problema stigao do izjednačenja – 6:1.

Novak Đoković i Kei Nišikori u polufinalu US Opena
Novak Đoković i Kei Nišikori u polufinalu US Opena / Izvor: Tanjug

U trećem setu japanski teniser značajno podiže nivo igre, iako nije bilo brejka u prvih sedam gemova. Đoković je imao četiri brejk šanse u trećem gemu, ali se Nišikori izvukao, da bi u osmom gemu iznenadio našeg tenisera i stigao do prilike da servira za drugi set. Ipak, greškama u odsudnim momentima praktično prepušta Đokoviću svoj servis i vraća ga u igru (4:5). Pobednika ovog dela igre morao je da odredi taj-brejk u kojem je viđeno čak osam mini-brejkova, a nešto sigurniji servis imao je Nišikori i stigao do novog velikog u setovima – 6:7 (4:7).

Svoj sjajan dan po izuzetno teškom, vrelom i sparnom vremenu u Njujorku sjajni Japanac je potvrdio u četvrom setu. već na startu je napravio četvrti brejk u meču, koji je čuvao bez većih problema do same završnice i devetog gema u kojem još jednom oduzima servis našem igraču i apsolutno zasluženo stiže do finala - 3:6.

Meč Đoković - Nišikori mogli ste da pratite u tekstualnom prenosu na sajtu Srbije Danas.

TOK MEČA:

Četvrti set - 3:6

Veliki problemi sa servisom Đokovića nastavili su se i u četvrtom delu igre. Nišikori odmah pravi brejk i vodi - 0:1. Đoković ima tri vezane prilike da odmah uzvrati, ali Nišikori osvaja pet poena u nizu i duplira vođstvo. Posle dosta muke, naš igrač ipak kreće "sa nule" u trećem gemu četvrtog seta i ostaje u igri - 1:2. Iako mučnog izraza na licu još od sredine drugog seta, Nišikori "pleše" po terenu i čuva vođstvo (1:3).

Đoković relativno sigurno stiže do smanjenja rezultata, ali Nišikori i dalje ne dâ svoj servis - 2:4. Nije mnogo truda ulagao na servis našeg tenisera, pa je Đoković i dalje ostajao u igri. Svoje servise je nekako i čuvao, ali protivničkim nije mogao ništa ni u osmom gemu - 3:5. U devetom gemu Nišikori je prekratio muke najboljem svetskom teniseru iskoristivši drugu meč loptu na servis Đokovića i tako napravio najveći uspeh u istoriji azijskog tenisa plasiravši se u finale jednog gren slema - 3:6.

Treći set - 6:7 (4:7)

Japanski teniser prvi put servira na početku jednog od setova i dobija uvodni gem. Slično je bilo i u narednom  gemu koji bez većih problema osvaja Srbin - 1:1. Novu priliku za brejk Đoković ima u trećem gemu. Imao je naš igrač dve vezane šanse, prvu je Japanac osujetio dobrom igrom na mreži i lepim volejom, a drugu sjajnom bekhend paralelom. U najdužem gemu meča imao je najbolji svetski teniser još dve prilike da rani servis Nišikorija, ali nije uspeo da stigne do brejka u gemu koji je trajao čak 11 minuta - 1:2.

Kei Nišikori u meču polufinala US Opena protiv Novaka Đokovića
Kei Nišikori u meču polufinala US Opena protiv Novaka Đokovića / Izvor: Tanjug

Đoković je dosta lakše osvojio svoj servis gem i stigao do izjednačenja. Slično je bilo i na narednom servisu Nišikorija, pa je Japanac ponovo poveo, da bi još lakše, bez izgubljenog poena, svetski reket broj jedan ponovo poravnao rezultat - 3:3. Identična slika u narednom gemu, samo su uloge promenjene - Nišikori "sa nulom" stiže do novog vođstva.

U osmom gemu Japanac teškim bekhendom iz trka pogađa za brejk loptu, a zatim sjajnim riternom stiže do prilike da servira za treći set - 3:5. Međutim, lošim forhendom a zatim i dvostrukom servis greškom na 30:30, Nišikori dozvoljava Đokoviću da odmah uzvrati ribrejkom - 4:5.

Posle velike borbe i mnogo problema, Đoković uspeva da sačuva svoj servis i opstane u trećem setu, a pritisak prebaci na protivnika. Bez izgubljenog poena, ali uz duge razmene udaraca, Nišikori osigurava taj-brejk - 5:6. I naš igrač sa četiri sjajna servisa čini isto. Sledi taj-brejk.

Nišikori pravi dva vezana mini-brejka u uvodnoj fazi 13. gema i brzo stiže do 4:0. Ipak, Đoković tada vraća jedan izgubljeni servis, ali dvostrukom servis greškom "daje" Japancu 5:2 i dva servisa. Međutim, Đoković u dugoj razmeni vraća jedan servis, a zatim dvostrukom greškom 11. tenisera sveta i drugi, ali potom neiznuđenom greškom daje Nišikoriju dve set lopte. Đoković izbacuje forhend u aut i daje japancu novu prednost u setovima - 6:7 (4:7).

Drugi set - 6:1

Đoković još jednom otvara set servisom, prepušta protivniku samo jedan poen i dolazi do vođstva. Momak iz japanskog Šimanea ponovo je imao izvesnih problema u narednom gemu, ali nije bilo brejk šansi. Slično je bilo i na Đokovićev sledeći servis, ali i on je sačuvao vođstvo - 2:1.

U četvrtom gemu drugog seta naš igrač stiže do 0:30, zatim i 15:40, a potom i iskoristio prvu od dve šanse za brejk i stigao do obećavajućeg vođstva - 3:1. Izvesnih problema imao je da ga sačuva, ali Japanac ipak nije došao do prave šanse da uzvrati, pa je Đoković stigao do velikih 4:1.

Novak Đoković u meču polufinala US Opena protiv Keija Nišikorija
Novak Đoković u meču polufinala US Opena protiv Keija Nišikorija / Izvor: Tanjug

I u narednom gemu Đoković ima priliku za novi brejk, tačnije, dve prilike na 15:40, ali je Nišikori to spasio najpre još jednom snažnim forhendom, a zatim i dobrim servisom. Ipak, treću šansu naš teniser nije propustio i drugi servis Nišikorija dobrom igrom na mreži stigao do velikih 5:1. Sigurnim servisom Đoković stiže do tri set lopte, apotom i izjednačenja u setovima - 6:1.

Prvi set - 4:6

Lagani prvi servis gem za našeg tenisera i početno vođstvo. Japanac već u uvodnom servis gemu ima problema, ali nije dozvolio brejk našem igraču. Ipak, što nije pošlo za rukom Đokoviću, jeste japanskom igraču, koji je već u narednom gemu stigao do brejk šanse i veoma hrabrom igrom i snažnim forhendima stigao do vođstva - 1:2.

Međutim, već u narednom gemu naš igrač uzvraća i bez izgubljenog poena vraća izgubljeni servis i poravnava rezultat. Svoj sledeći servis gem naš teniser lagano je dobio i vratio prednost (3:2). Ponovo ima problema japanski teniser, ali Đoković nije došao do konkretne prilike za brejk, pa je jednim bekhendom pogodio mrežu za izjednačenje - 3:3.

Da nije izašao na teren "Artur Eš" samo reda radi, Japanac je potvrdio u sedmom gemu. Snažnim vinerima stigao je do tri vezane brejk šanse, iskoristio drugu i izborio novo vođstvo - 3:4. Nišikori potvrđuje brejk i tera najboljeg srpskog igrača da sevira za opstanak u prvom setu, što on i čini uprkos neugodnih 15:30 i sjajnoj igri protivnika koji ne pokazuje nimalo straha (4:5). Japanac još jednom pokazuje da će biti izuzetno težak rival, čuva stečeni brejk i dolazi do uvodnog seta - 4:6.

Đoković i Nišikori uoči početka polufinala US Opena
Đoković i Nišikori uoči početka polufinala US Opena / Izvor: Tanjug

Dvojica tenisera do sada su se susreta samo dva puta, a obojica su zabeležili po jedan trijumf. Đoković je na Rolan Garosu 2010. bio bolji maksimalnim rezultatom, dok je Nišikori slavio godinu dana kasnije u polufinalu Bazela. Polufinale ovogodišnjeg Mastersa u Majamiju između dvojice igrača nije odigrano, jer je Japanac zbog povrede predao meč bez borbe.