ĐOKOVIĆ OSTAJE KRALJ VIMBLDONA!!!

12.07.2015. 14:47 21:21
Novak Đoković slavi titulu na Vimbldonu 2015. godine
Novak Đoković slavi titulu na Vimbldonu 2015. godine / Izvor: Tanjug
Dvestotom pobedom na gren slem turnirima, prvi reket sveta treći put u karijeri osvojio je najvredniji teniski turnir, odbranivši trofej osvojen 2014. pobedom u finalu nad Rodžerom Federerom.

Novak Đoković ostaje kralj Vimbldona! Najbolji svetski teniser treći put u karijeri, a drugi uzastopno osvojio je treći gren slem u sezoni pobedom u finalu nad Rodžerom Federerom rezultatom 3:1 - 7:6 (7:1), 6:7 (10:12), 6:4,  6:3.

Prvi reket svetskog tenisa odbranio je titulu osvojenu 2014. godine, takođe pobedom nad Švajcarcem u finalu, čime je potvrdio da je trenutno ipak neprikosnoveni vladar londonske trave. Svojom 200. gren slem pobedom u karijeri Đoković je došao do svoje devete titule na najvećim turnirima (ima pet titula na Australijan Openu i jednu na US Openu), postavši prvi čovek koji je posle osam godina uspeo da odbrani trofej na terenima Sveengleskog teniskog i kriket kluba, a poslednji je pre njega to učinio upravo Federer.

Takođe, trijumfom u finalu, naš as je po drugi put zaredom onemogućio Federera da postane "usamljen" na čelu večne liste šampiona Vimbldona, jer ni drugu godinu uzastopno nije uspeo da pretekne Pita Samprasa, sa kojim će makar još godinu dana deliti čelo sa sedam osvojenih titula.

Nije fraza reći da su ljubitelji tenisa imali priliku da prisustvuju još jednom istinski sjajnom finalu Vimbldona. Dvojica tenisera su pokazala zašto trenutno drže prve dve pozicije na ATP rang listi. Prva dva seta protekla su u izvanrednoj igri, potpuno izjednačenoj na obe strane. Federer je imao izvanrednu priliku da dođe do vođstva, imao brejk sredinom prvog dela igre, ali je Đoković odmah uzvratio. U nastavku su obojica čuvali servise, pa je odluku doneo taj-brejk, a u njemu je Đoković bio dominatan i bez problema stigao do vođstva - 7:6 (7:1).

Drugi set je bio još izjednačeniji. Čuvali su svoje servise sve do završnice, kada je u 10. gemu propustio set loptu na Federerov servis, nije je iskoristio, ali to nije bilo ništa naspram onoga što se desilo u novom taj-brejku. Đoković je propustio još šset set lopti za veliko vođstvo, što je Federer iskoristio i došao do itjednačenja - 7:6 (10:12).

Novak Đoković i Rodžer Federer po završetku finala Vimbldona 2015.
Novak Đoković i Rodžer Federer po završetku finala Vimbldona 2015. / Izvor: Tanjug

Ipak, nije klonuo Đoković, zaigrao je mnogo bolje i agresivnije, i već u trećem gemu stigao do brejka, koji je sačuvao do kraja ne dozvolivši protivniku ni brejk priliku - 6:4. Nije Đokovića omela ni kiša početkom četvrtog seta kada je Srbin već stigao do novog brejka. Posle gotovo polučasovne pauze, Đoković je nastavio u istom stilu, sačuvao svoje servise do kraja i treći put u karijeri poneo naslov najboljeg na najcenjenijem teniskom turniru na svetu, izjednačivši se na taj način spo broju titula a svojim trenerom Borisom Bekerom.

Meč Đoković - Federer mogli ste da pratite u tekstualnom prenosu na sajtu SrbijaDanas.com.

TOK MEČA:

4. set - 6:3

Obojica ulaze u četvrti set čuvajući servise. Naš teniser imao je problema u svom prvom servis gemu, ali nije dozvolio više od dva poena Švajcarcu. Već u drugom Srbin je bio mnogo sigurniji i dobio ga "sa nulom" (2:2). A onda je usledila prilika koju nije ispustio, došao je do brejk lopte i odmah je iskoristio za brejk i vođstvo od 3:2.

Loža Novaka Đokovića u finalu Vimbldona 2015.
Loža Novaka Đokovića u finalu Vimbldona 2015. / Izvor: Tanjug

Đkoković je brzo stigao do 40:15, a potom uz malo muke potvrdio brejk. Đoković u sedmom gemu ima priliku da duplira brejk, ali Federer dva puta spašava brejk lopte, vredne kao meč lopte, a potom smanjuje na 4:3. Novak je bio u ozbiljnom problemu, jer je Federer imao 0:30 na narednom njegovom servisu, ali je sačuvao koncentraciju i ipak se izvukao dobrim servisima i naterao Federera da servira za opstanak u meču (5:3).

Ipak, Đoković je bio u transu, i naredni odigrao je izvanredno, stigao do dve meč lopte i odmah iskoristio prvu - 6:3. NOVAK ĐOKOVIĆ JE TREĆI PUT OSVOJIO VIMBLDON!!!

3. set - 6:4

Već u prvom gemu trećeg seta Đoković stiže do brejk prilike, ali se Federer još jednom spašava stvar. Gotovo ista slika i u narednom gemu, ali ovog puta Đoković sprečava brejk (1:1). Već u trećem gemu Đoković stiže do brejka, vezavši tri poena na Federerovu gem loptu, a zatim potvrđuje brejk (3:1).

Međutim, ono što su svi nadali da se neće desiti, stiglo je posle petog gema. Kiša je počela da pada koji minut pre njegovog završetka, pa je usledio prekid. Posle nekih 25 minuta pauze, meč je nastavljen u istim uslovima kao i do tada, odnosno bez krova nad centralnim terenom.

Centralni teren Vimbldona prekriven zbog kiše tokom finala
Centralni teren Vimbldona prekriven zbog kiše tokom finala / Izvor: Tanjug

Đoković uspeva da se izvuče iz neugodnih 15:30 na startu nastavka (4:2). Federer odmah lagano uzvraća bez izgubljenog poena, ali prvi teniser sveta uzvraća na identičan način, da bi Švajcarac isto ponovio i u drugom uzastopnom servis gemu i opstaje u setu (5:4). Ipak, Đoković je u narednom gemu servirao za novo vođstvo, bez većih problema stigao do tri set lopte i iskorostio već prvu - 6:4.

STATISTIKA DRUGOG SETA...

2. set - 6:7 (10:12)

Đoković sigurno dolazi do prvog gema u drugom setu, ali i Federer uzvraća bez izgubljenog poena (1:1). Prvi reket sveta lagano stiže do novog vođstva i preti Federeru u narednom gemu, ali ne uspeva da  mu oduzme više od dva poena (2:2). Đoković je imao 40:15 u trećem gemu, ali je sa nekoliko vezanih grešaka dozvolio Švajcarcu da dođe do brejk lopte, ali ju je sjajnom forhend dijagonalom spasio pogodivši samu liniju. Ipak, agresivnom igrom Federer dolazi do nove, ali je Đoković spašava, a zatim izvanrednom forhend paralelom pogađa ugao terena i čuva vođstvo (3:2).

Novak Đoković u finalu Vimbldona 2015.
Novak Đoković u finalu Vimbldona 2015. / Izvor: Tanjug

Nije ni Federer bez problema sačuvao svoj treći servis, ali je uspeo u tome i poravnao rezultat. U naredna dva gema potpuno suprotna slika - obojica su bez većih problema, odličnim početnim udarcima lagano završavali servis gemove (4:4). Slično je bilo i u narednom servis gemu Đokovića, da bi u desetom Federer napravio duplu servis grešku na 30:30 i poklonio našem asu set loptu. Ipak, posle kraće razmene, Đoković izbacuje loptu u aut, zatim sjajnim štop volejom dolazi do prednosti, a onda servisom opstao u setu (5:5).

A onda problem. Imao je Đoković 30:15, ali je Federer ponovo krenuo agresivnije i posle sjajnog "insajd aut" forhenda došao do brejk lopte. Imao je Švajcarac inicijativu, dugo su razmenjivali udarce, ali je Federerova koncentracija popustila. Usledila su još tri izjednačenja, ali je posle gotovo deset minuta igre, Đoković došao do novog vođstva, pa je Federer ponovo morao da servira za opstanak u setu (6:5). Imao je odličnu priliku Đoković da pri 30:30 stigne do set lopte. Federer nije odigrao dobar prilazni udarac, ali je slabo odigrao lob, a zatim je Federer izborio novi taj brejk (6:6).

Čudan početak 13. gema. Federer odmah pravi mini brejk, ali Đoković uzvraća sa dva vezana na servis Švajcarca. Prvi je naš as sačuvao jedan svoj servis, a zatim su usledila još dva vezana mini brejka, po jedan na obe strane (4:2). Konačno su vezali dva poena u kojima su sačuvali svoj početan udarac, a posle trećeg Đoković je došao do tri set lopte. Federer servis vinerom spašava prvu, imao je odličnu šansu u dugoj razmeni kod druge, ali je posle 26 udaraca naredni izbacio u aut, a zatim se Federer neverovatno izvukao iako je Đoković na svoj servis imao potpunu inicijativu u poenu koju nije uspeo da realizuje (6:6).

Posle greške iz bekhenda Švajcarca Đoković ima i četvrtu set loptu u taj-brejku, ukupno petu u drugom setu, ali Federer na drugi servis igra servis-volej, a zatim stiže i on do set lopte (7:8). I Đoković dobro servira i stiže do nove, šeste prilike za vođstvo od 2-0 u setovima, ali Federer spašava dobrom kombinacijom servisa i forhend dijagonale. Đoković stiže do još jedne set lopte, konačno na svoj servis, ali je potom dva puta pogrešio i dao protivniku istu priliku, koju ovaj koristi - 6:7 (10:12).

STATISTIKA PRVOG SETA...

1. set - 7:6 (7:1)

Siguran servis gem Federera za početno vođstvo bez izgubljenog poena. Uz malo muke Đoković uzvraća (1:1). Naš teniser pripretio je u trećem gemu, imao 15:30, ali se Federer ipak lagano uzvratio i sačuvao servis. Slično je bilo i u narednom gemu, da bi naredni servis Federer rešio sjajnim servisima u samo četiri poena (3:2).

U šestom gemu Đoković je prvi put u ozbiljnom problemu. Federer lagano stiž do tri brejk lopte i koristi već prvu za vođstvo od 4:2. Ipak, Đoković momentalno uzvraća, dolazi do brejk šanse i prolazi Švajcarca na mreži (3:4). Odmah potom naš as potvrđuje servis sigurnim servisima, ali Federer čuva prednost. Đoković prvi put servira za opstanak u prvom setu i lagano to čini (5:5). Đoković ponovo preti, ali se Federer izvlači posle neugodnih 30:40, pa je Đoković ponovo morao da servira za produžetak prvog seta.

Na 30:15 Đoković pravi dvostruku servis grešku, a zatim pogađa mrežu iz bekhenda i daje Federeru set loptu, koju spašava dobrim kik-servisom, ali Federer posle odličnog riterna izlazi na mrežu i volejom dolazi do nove. Međutim, Đoković snažnim asom beži iz neugodne situacije, a potom vezuje još dva poena i stiže do taj-brejka (6:6).

Rodžer Federer u finalu Vimbldona 2015.
Rodžer Federer u finalu Vimbldona 2015. / Izvor: Tanjug

Naš as sjajno počinje taj-brejk i divnim poenom na mreži odmah dolazi do mini brejka koji dobrim servisima pretvara u vođstvo od 3:0, da bi vrlo brzo posle duge razmene stigao do novog. Sigurnim servisom stiže do 5:1 na prvoj promeni strana. Usledio je još jedan siguran servis za pet set lopti. Već prvu koristi naš as duplom servis greškom protivnika za vođstvo u velikom finalu - 7:6 (7:1).

Sve je spremno za početak velikog finala. Uprkos najavama o kiši, nad centralnim terenom vimbldonskog kompleksa nema krova, iako je mestimično oblačno, pa nije isključeno da će do kiše ipak doći.