04.09.2014. 04:12 11:45
S. K.
Novak Đoković
Novak Đoković / Izvor: Beta/AP
Tri sata i 36 minuta je bilo potrebno Đokoviću da savlada velikog prijatelja i rivala Endija Mareja sa 3:1 u setovima (7:6, 6:7, 6:2, 6:4).

Nakon velike borbe u četiri seta Novak Đoković je uspeo da pobedi Endija Mareja i plasira se u polufinale US Opena. Marej je bio poslovično "dosadan" i uporan u defanzivi i ubojit u kontrama. Pogotovo onim sa forhend strane! Ali je Novak uspeo da ga slomi konstantnim pritiskom i rizikovanjem. Na kraju 3:1 (7:6, 6:7, 6:2, 6:4), tri sata i 36 minuta igre.

Gledali smo dobar tenis i pravu borbu na centralnom terenu Otvorenog prvenstva SAD-a "Artur Eš". Od početka se videlo da se teniseri dobro poznaju te je izostalo početno ispitivanje snaga. Nije bilo uvoda - odmah se prešlo na razradu!

Prvi gem je ujedno bio i prvi brejk - za Britanca. Odmah je istom merom uzvratio Srbin. Ukupno 13 minuta za prva dva gema. Novak je potom ušao u ritam, videli smo nekoliko dobrih poena, a na semaforu je pisalo 4:1. Marej uz veliku borbu i dosta trčanja stiže do 4:4. Od tad teniseri čuvaju svoj servis i set odlazi u taj brejk. Novak je bio superioran - pobedio je sa 7:1.

Drugi set bio je sličan prvom - samo sa suprotnim ishodom. Ponovo taj brejk, ponovo 7:1 u tajbrejku, ali ovoga puta za Mareja. Đoković je dva puta imao brejk prednosti, ali je Endi ekspresno izjednačavao. Novak je imao malih problema sa prvim servisom i na kraju 7:6 za Britanca. A već se ušlo u treći sat igre.

Prvi teniser sveta dodao je gas u trećem setu, ali to ne znači da ga je lako dobio kao što to nagoveštava rezultat - 6:2 za srpskog asa. Dva brejka uzeo je Mareju - prvi za 3:1, a drugi za pobedu u setu.

Četvrti set počeo je uzbudljivo. Pritiskao je Marej Đokovića, imao i brejk šansu u prvom gemu, ali je Srbin ipak poveo sa 1:0 - i to asom. Od tog poena Novak lakše osvaja svoje gemove, ali nikako da izvrši dovoljan pritisak i zaradi brejk loptu. Posle rezultata 3:2 za Đokovića slede gemovi koje teniseri na svoj servis dobijaju ili sa "nulom" ili sa jednim izgubljenim poenom. Tako do 5:4 za Srbina.

Britanac nije izdržao pritisak serviranja za opstanak u duelu i Novak Đoković je uspeo da osvoji četvrti set sa 6:4, odnosno meč sa 3:1 u setovima.

Ako pogledamo statistiku meča, videćemo da su teniseri bili poprilično izjednačeni (otuda skoro 4 sata igre). Britanac je imao jedan više as (9:8), ali i jednu više duplu servis grešku (4:3). I u ostalim parametrima su uglavnom izjednačeni, a značajnija razlika je u procentu ubačenog prvog servisa - Novak je kako je tekao meč bio sve sigurniji i stigao do 63 odsto, naspram Marejevih 56. Najveća razlika zapravo je bila u broju iskorišćenih brejk prilika - Endi Marej ih je imao čak 16, a iskoristio je samo 4. Srbin je tu bio "surov" - u 10 prilika, uspeo je sedam puta da oduzme servis protivniku.

Đoković će u polufinalu US Opena igrati sa Japancem Kei Nišikorijem, desetim nosiocem turnira koji je u četvrtfinalu savladao trećeg favorita, Švajcarca Stanislasa Vavrinku u pet setova - 3:6, 7:5, 7:6, 6:7, 6:4.

TOK MEČA:

Sve je gotovo, Novak je u polufinalu - još jedan brejk za 6:4 u 4. setu.

Novak mu je vratio gotovo istom merom - izgubio je jedan poen i stigao do 5:4. Marej servira za opstanak u meču nakon tri sata i 40 minuta!

Surov je Marej bio u narednom gemu - bez izgubljenog poena do 4:4.

Zadržali su obojica svoje servise - 4:3 za Novaka Đokovića. Servira Marej.

Mali pogled na statistiku dosadašnjeg meča: Marej ima dva više asa (9:7), ali i jednu više duplu servis grešku (4:3). Đoković je popravio procenat ubačenog prvog servisa (64%) i tu je bolji od Britanca (56%). Procenat ubačenog drugog servisa im je približno isti - nešto ispod 50 odsto. I većina ostalih parametara je približna, a ono što odvaja Novaka od Endija je iskorišćavanje brejk prilika - Britanac ih je imao čak 16, a iskoristio je samo 4, dok je Srbin efikasniji - 6 od 9 je pretvorio u brejk.

Lako je Đoković došao do 40:0 (uz 6. as), ali je Marej izjednačio. Bolje funkcioniše servis Đokovića i uz još jedan as stiže do prednosti u 4. setu od 3:2.

Opet je Novak pretio, ali se Britanac ponovo izvukao. Trenutno je na 9 asova, a Srbin ima 5. Rezultat izjdnačen 2:2.

Suprotno prethodnom gemu, Novak je lako zadržao servis. Peti as za 2:1.

Pretio je Novak u narednom gemu, ali nikad dovoljno da zaradi brejk priliku. Posle nekoliko izjednačenja Marej je osvojio gem - 1:1.

ČETVRTI SET: Uzbudljiv je početak i u četvrtom setu. Imao je Marej brejk šansu, ali je Novak uspeo da se izvuče i da osvoji prvi poen - i to asom. 1:0 vodi srpski teniser.

ĐOKOVIĆ JE POVEO 2:1 U SETOVIMA - Drugi brejk u setu iz 3 brejk prilike!

Đoković je imao brejk šansu na 30:40, ali je Marej uzvratio sigurnim volejom. Novak je bio uporan, odmah je obezbedio i drugu set loptu koju je iskoristio za 6:2 i 2:1 u setovima.  Kraći set u odnosu na prva dva, 2 sata 49 minuta igre ukupno.

Igra se više od 2 sata i 40 minuta, Novak zadržava brejk prednosti i primorava Mareja da servira za opstanak u trećem setu - 5:2.

Ne predaje se ni Britanac tako lako, smanjuje na 4:2.

Kakva borba - i u njoj pobeđuje Srbin. Spasao je dve brejk prilike, konačno osvojio jedan dugačak poen i povećao vođstvo na 4:1!

To se samo činilo - Đoković uzima prvi brejk u trećem setu za vođstvo od 3:1.

Teniseri ljubomorno čuvaju svoj servis. Sada je 2:1 z Đokovića. Čini se da Marej za nijansu lakše osvaja poene.

TREĆI SET: Uz manje probleme, Novak je uspeo da sačuva servis i da otvori set vođstvom 1:0.

IZJEDNAČENJE U SETOVIMA 1:1, Marej se vratio u igru.

Drugi taj brejk kao preslikan prvi - samo u ogledalu. 7:1 za Endi Mareja i poravnanje u setovima 1:1. Prva dva servisa je Đoković izgubio za vođstvo Mareja od 3:0. U naredna dva servisa, Britanac je bio polovičan i Đoković je ostao na brejk-zaostatka - 4:1. Ali to je bilo sve od Srbina u tom setu. Interesantan je podatak da je tri najduža poena na meču osvojio Endi.

Imao je Marej set loptu, ali je onda Novak pojačao ritam i preokrenuo za 6:6. Očekuje nas drugi taj brejk na meču, ušli smo u treći sat igre.

Istom merom uzvraća Marej. Dobija gem s "nulom" i vodi 5:6 u drugomm setu! Da li ćemo gledati još jedan taj brejk?

Konačno smo videli još jedan Đokovićev as - treći ukupno. Kratak gem za izjednačenje i prebacivanje pritiska na Britanca - 5:5.

Nakon sat i 51minut igre, Novak Đoković će prvi put servirati za opstanak u setu. Marej je zadržao servis i sada on vodi - 4:5.

Velika borba u osmom gemu, odlični poeni, tri brejk šanse. Treću je iskoristio Marej, za ekspresni ribrejk i 4:4. Teniseri su ponovo egal u drugom setu.

Kad je već postalo zanimljivo, zašto da Novak ponovo ne krena da igra dobro. Napravio je veliki pritisak na Britanca i iskoristio prvu od dve vezane brejk šanse. Đoković još jednom u drugom setu ima brejk prednosti - 4:3 za Srbina!

Ne može Novak bez drame danas (a ne samo danas). Tri vezana poena u šestom gemu za tri vezane brejk šanse Mareja. Iskoristio je drugu - i ponovo kao da smo na početku seta, 3:3.

Brzo se igra u drugom servisu - i Endi Marej je ekspresno osvojio gem isto uz jedan izgubljen poen. Sada je 3:2, ali i dalje brejk prednosti za Novaka koji servira.

Ko je rekao da nema brejka? Novak oduzima servis Endiju za 2:1 - takođe lako kao i prethodni gem. To potvrđuje sigurnim servisima u narednom za vođstvo od 3:1 uz samo jedan izgubljen poen.

DRUGI SET: I u drugom delu igre prvi poen osvaja Britanac, ali ovoga puta na svoj servis - 1:0 za Mareja. Za razliku od prvog seta, nema brejka - Đoković lako i brzo stiže do 1:1.

ĐOKOVIĆ VODI U SETOVIMA 1:0 posle srčane borbe koja je trajala sat i 14 minuta.

U taj brejku prvi servira Novak - siguran je. I prvi minibrejk, ali i drugi osvaja Srbin - odmah 3:0! U naredna dva poena Novak je bio polovično uspešan za 4:1. Ipak, kao da je Marej uzalud smanjio na jedan mini-brejk zaostatka - u sledećem poenu je zicer poslao malo izvan terena. Izgubio je i sledeći, a Novak odmah, na svoj servis, koristi set loptu za 7:1 u taj brejku.

Možda je i najpoštenije - ulazimo u taj brejk. Marej je izjednačio na 6:6 - i to četvrtim asom.

Lepršav tenis, dosta trčanja i razmena. Nakon 61 minut igre, Đoković je ponovo naterao protivnika da misli o opstanu u prvom setu - 6:5.

Kao da nije osećao nikakav pritisak, Endi Marej je odlično servirao i uz samo jedan izgubljen poen stigao do 5:5!

Đoković kuburi sa prvim servisom, procenat je samo oko 60 odsto. Marej je "dosadan" u defanzivi i ne odustaje ni od jedne lopte i tako je zaradio brejk šansu. Ipak, agresivnom i riskantnom igrom (uz jedan as) Novak uspeva da zadrži servis i da natera Endija da se u narednom gemu bori za opstanak u prvom setu - 5:4 vodi Srbin.

Britanac se rastrčao kao što ume, stiže gotovo sve u osmom gemu, ali ni Novak ne posustaje te gledamo kvalitetan tenis. Dva odlična servisa Mareja bila su dovoljna da se Britanac potpuno vrati u prvi set - 4:4!

Marej je u šestom gemu konačno zadržao svoj servis za 4:2. To kao da mu je dalo krila pa je u narednom vratio brejk zaostatka iz prve prilike. 4:3, Marej servira.

Kao da je početni brejk Britanca trgnuo Novaka koji je u četvrtom gemu vezao tri uzastopna poena za 3:1. Vidi se da se Đoković razigrao i da je posle početnih poteškoća ušao u ritam. To je i dokazao u narednom gemu gde je rutinski zadržao servis za 4:1.

U trećem gemu smo videli nekoliko odličnih poena za vođstvo Đokovića od 2:1 posle 18 minuta igre.

Prvi je u prvom setu servirao Đoković i odmah smo videli brejk - dve prilike Britanac je imao pri rezultatu 15:40, a zatim još jednu nakon dva vezana poena Srbina. Treću je i iskoristio, tačnije Đoković je napravio neiznuđnu grešku. U narednom gemu Novak je odmah vratio brejk i to iz treće šanse. Ukupno 13 minuta za prva dva gema.

Najbolji svetski teniser Novak Đoković počeo je svoj četvrtfinalni meč na centralnom terenu Otvorenog prvenstva SAD-a "Artur Eš" protiv svog velikog prijatelja, Britanca Endija Mareja. Od početka se videlo da se teniseri dobro poznaju te je izostalo početno ispitivanje snaga. Nema uvoda - odmah razrada!