VIMBLDON: Đoković kralj Engleske!

06.07.2014. 14:47 20:21
Novak Đoković
Novak Đoković / Izvor: Tanjug
Prvi nosilac turnira nadigrao je Federera u izuzetno uzbudljivom meču na Centralnom terenu.

Srpski teniser Novak Đoković osvojio je titulu na ovogodišnjem Vimbldonu, pošto je u finalu savladao Rodžera Federera sa 3:2 (6:7, 6:4, 7:6, 5:7,6:4) posle tri sata i 55 minuta igre. Ovo je Novaku druga titula na turniru u Londonu, a ukupno sedmi gren slem u karijeri.

Ovim trijumfom Ðoković je ponovo preuzeo vođstvo na svetskoj ATP rang listi i tako nakon nešto više od devet meseci svrgnuo sa prvog mesta Španca Rafaela Nadala. Srpskom teniseru je ovo 45. trofej u karijeri i 17. pobeda u međusobnim duelima sa Švajcarcem.

Mogao je Novak da reši duel još u četvrtom setu, kada je imao vođstvo od 5:2, ali je Federer preokrenuo na 7:5 i okončao taj period igre u svoju korist. Novak je i pored izgubljenog seta, ostao psihički jak i staložen, a preciznijom igrom u završnici došao je do velikog uspeha. Gem za spektakularnu pobedu osvojio je na protivnički servis i tako potpuno zasluženo stigao do trofeja u glavnom gradu Engleske.

Novak Đoković / Izvor: Beta/AP

Posle ovog susreta, u finalu miks dubla Nenad Zimonjić će u paru sa Samantom Stosur, ukrstiti rekete protiv Maksa Mirnjeg i Hao-Čing Čan.

Tekstualni prenos meča mogli ste da pratite na Srbijadanas.com:

5. set:

Đoković-Federer 6:4.

Veoma važan gem osvojio je Novak na startu petog seta i to mu je dalo određenu sigurnost u igri. Imao je Đoković dve brejk prilike kod rezultata 4:3, ali ih nije realizovao. međutim, deseti gem bio je presudan za konačan trijumf srpskog tenisera. Federer je pogodio dno mreže posle sjajnog napada Đokovića i tako doneo veliko slavlje Srbinu, koji je ovom pobedom vratio na vrh ATP liste.

Đoković je uspeo da prekine seriju Federera od pet uzastopno osvojenih gemova. Pri vođstvu od 2:1, Novak je zatražio medicinski tajm-aut.

Đoković je 11. neodbranjivim servisom stekao prednost od 3:2. Imao je Novak dve brejk prilike u osmom gemu, ali nije uspeo da stigne do brejka, 4:4. Drama se nastavlja. Deveti gem je lako osvojio naš teniser i tako zadržao pritisak na strani Švajcarca. Fantastičnim ritern udarcima, Novak je stigao do dve meč lopte. Federer je pogodio mrežu iz njegovog omiljenog udarca bekhenda i tako je označio drugi trijumf Novaka Đokovića na Vimbldonu.

4. set:

Đoković-Federer 5:7.

Novak je bio na korak od druge titule u Londonu, imao prednost od 5:2, ali je tada usledila strahovita serija Federera. Švajcarac je osvojio pet gemova uzastopce i tako od praktično izgubljenog meča, uspeo da poravna na 2:2 u setovima. Četvrti set trajao je identično kao i treći, 49 minuta.

Četvrtu brejk šansu Đoković je iskoristio u četvrtom gemu i tako poveo sa 3:1. Švajcarac se zainatio i napravio ribrejk, ali je Novak ponovo napravio brejk i tako poveo sa 4:2.

Švajcarac je osvojio tri naredna gema i izjednačio na 5:5. Imao je Novak meč loptu u 12. gemu kod 40:30, ali je Federer uspeo da preokrene rezultat u svoju korist. Petim brejkom u ovom setu, sedmostruki osvajač turnira u Londonu, je dobio priliku da servira za 2:2 u setovima, koju je iskoristio i tako posle 192 minuta uveo meč u peti set.

Rodžer Federer
Rodžer Federer / Izvor: Tanjug

3. set:

Đoković-Federer 7:6 (7:4).

I pored 83 odsto poena koje je osvojio na prvi servis,pet vinera više i 13 as udaraca, Federer nije uspeo da osvoji set. Novak je odličnim servisima u taj-brejku došao do prednosti od 2:1 u setovima.

U prvih pet gemova, oba tenisera izgubila su samo dva poena na prvi servis, Đoković (5/6), Federer (10/11). Rezultat je 3:2 za Švajcarca, bez brejka. Đoković je 102. poenom na meču izjednačio na 4:4. Federer je 16. as neodbranjivim servisom doveo Novaka u situaciju da servira za ostanak u trećem setu, 5:4.

Vimbldon
Vimbldon / Izvor: Beta/AP

Ovo je 12. susret između Đokovića i Federera na gren slem turnirima, ali tek drugi u finalima. Švajcarac trenutno vodi sa 6:5.

Pobednik trećeg seta biće odlučen posle taj-brejka. U 13. gemu srpski teniser je odličnim servisima naterao Federera da napravi dve greške iz bekhenda i tako došao vođstva u setovima od 2:1, posle 143 minuta igre.

2. set:

Srpski teniser je ranim brejkom u trećem gemu, stigao kapitalnu prednost za osvajanje drugog dela igre. Do kraja seta nije bilo previše uzbuđenja, pa je naš igrač stigao do izjednačenja u setovima posle 43 minuta igre. Sedam vinera više (17-11) i dve neiznuđenje greške (6:4) manje bile su ključ trijumfa Đokovića u drugom setu.

Đoković je imao dve brejk šanse na servis Federera, međutim nije uspeo da ih iskoristi. Novak konačno stiže do brejka u trećem gemu, 2:1. Prvi nosilac turnira je posle nezgodnog pada zatražio pomoć lekara, ali na svu sreću nije bilo ozbiljnijih poslednica.

Posle mnogo muke u četvrtom gemu, prednosti od 40:0 i nekoliko izjednačenja, Đoković je poveo sa 3:1 i tako uspeo da materijalizuje osvojeni brejk u prethodnom gemu. Odličnim kik servisom, Đoković je poveo sa 5:3.

Vimbldon

U prethodna četiri gema nije bilo previše uzbuđenja, teniseri su držali svoj servis. Novak je greškom iz forhenda dopustio Federeru da stigne do prve brejk šanse u drugom setu. Ipak, osvajač turnira 2011. godine je sa dva odlična servisa i jednim volejom na mreži, uspeo da izjednači rezultat u setovima na 1:1, posle 43 minuta igre.

1. set:

Đoković-Federer 6:7 (7:9).

Veoma ujednačena igra oba tenisera u prvom setu, a pobednik je odlučen posle taj-brejka, u kom je Đoković imao set loptu, ali je Švajcarac uspeo da preokrene rezultat i okonča prvi deo igre posle 51. minuta u svoju korist, 7:6.

Posle tri odigrana gema u prvom setu, nije bilo brejk prilika, Novak vodi sa 2:1. Švajcarski teniser ima za sada šest neiznuđenih grešaka, a napravio ih je uglavnom iz bekhenda. Nakon 11 minuta igre, na semaforu je rezultat 2:2. Novak je osvojio još jedan gem bez izgubljenog poena, što mu donosi prednost od 3:2.

Novak je na svoj prvi servis osvojio svih devet poena, što mu za sada donosi prednost od 4:3. Federer je imao malih problema u narednom gemu, međutim sa dva sjajna servisa je poravnao na 4:4. Četvrtim as udarcem srpski teniser je poveo sa 5:4. Imao je Novak priliku na 30:30 da dođe do set lopte, ali se mreža isprečila i prilika je nažalost propala. U narednom gemu, najduži poen na meču viđen je kod rezultata 40:40, čak 19 prebacivanja. Federer je ipak poravnao na 5:5. U taj-brejku Švajcarac se bolje snašao i tako poveo sa 1:0 u setovima posle 51. minuta igre.

Žensko finale ovogodišnjeg Vimbldona između Kvitove i Bušar trajalo je 57 minuta, samo šest više nego prvi set između Đokovića i Federera.

Rodžer Federer / Izvor: Beta/AP

Košarkaš Dalas Maveriksa Dirk Novicki nije siguran koji teniser će da odnese pobedu u finalu.
Podrška Novaku na jednoj od zgrada u Beogradu.