ZVEZDA OD 5 DO 10: Ovako se osvaja KOMPETIŠN, ali… Svemoćni Borjan neće doveka moći da vadi fleke, Katai = umetnost igre

06.11.2020. 08:55
Srbija Danas/ N. R.
Dejan Stanković
Dejan Stanković / Izvor: Srbija Danas / Saša Džambić
Ocene fudbalera crveno-belih za pobedu nad Gentom (2:1) u trećem kolu Lige Evrope..

Milan Borjan: Kad je teško – kapiten! Ponovo je golman Crvene zvezde vadio kestenje iz vatre kao nebrojeno puta u evropskim utakmicama. Zicer Genta koji je skinuo u poslednjim trenucima meča su svi videli u golu, ali ne i vođa ove generacije. Tokom meča bio nesiguran prilikom isucavanja lopte, ali ko sme nešto da mu prigovori posle još jedne panterske bravure vredne tri boda u Ligi Evrope. Ocena: 8.

OVO SE NE PAMTI NA MARAKANI U 21. VEKU: Zvezda je protiv Genta ispisala ISTORIJU!

DEKI SKAČE, LUDUJE NA TRIBINI: Pa, gde se to popeo!? Stanković napravio ŠOU posle Kataijeve lepotice (VIDEO)

DELIJE OČIMA NE VERUJU: Potez igrača Genta ostavio je sve u ČUDU, jurio je Zvezdinog junaka... (VIDEO)

SOLSKJER JE VEĆ BIVŠI: Junajted dovodi trenera kojeg su zapamtili navijači Zvezde

Milan Gajić: Trudio se, priključivao napadu crveno-belih po desnom boku, često ostajao u situaciji “jedan na jedan”, ali nije uspevao da probije. Ovoga puta mnogo opterećeniji je bio odbrambeni blok Zvezde sa leve strane, a Gajić je na svojoj polovini korektno odradio posao. Ocena; 6,5.

Miloš Degenek: Nije imao sreće kod prvog gola gostiju, pošto ga je lopta zakačila, prevarila Borjana i završila u mreži crveno-belih. Imao je mnogo posla, u finišu kada je ušla voda u uši mirnožom poptuno opravdao kvalitet. Ocena: 7.

Nemanja Milunović: Partija za zaborav. Nesiguran u dodavanjima kao na jednom od prethodnih večitih derbija kada je kidao živce navijačima Crvene zvezde. Tako ne sme da se igra u takmičenju kao što je Liga Evrope. Popravio utisak u finišu kada se odbrana domaćina povijala kao klasje pred Bajernom, pardon Gentom. Ocena: 5.

Marko Gobeljić: Duvala je promaja po levom boku u prvom poluvremenu, ali za to je najmanje kriv Gobeljić. Zvezdin univerzalac ponovo je došao na mesto koje mu ne pripada po fudbalskim parametrima, pošto Milan Rodić četvrtu godinu zaredom nema dostojnu alternativu na poziciji levog beka. Mnogi će pamtiti veliki promašaj i pogođenu stativu pri rezultatu 2:1 kada je mogao da reši utakmicu, a dobronamerni kako je presekao akciju gostiju, onda i asistirao za gol Kange. Ocena: 6,5.

Marko Gobeljić i Nebojša Milošević
Marko Gobeljić i Nebojša Milošević / Izvor: MN Press

Seku Sanogo: U duelu sa šampionom Belgije ogoljene su slabosti snažnog defanzivnog veziste. Kasnio je u duelima, ostajao u međuprostoru, u drugom poluvrmeneu nije ga bilo nigde da stane na loptu u začetku akcija, kako bi crveno-beli povezali tri krštena pasa. Hodajuća opasnost po rivale, ali i svoj tim. Zaradio već treći žuti karton, neće ga biti u narednoj rundi u Gentu. Ocena: 5,5.

Gelor Kanga: Podsetio je Gabonac na svoje minijature u mečevim sa Spartom i Krasnodarom pre tri sezone. Hladnokrvna realizacija u 13. minutu odškrinula je vrata trijumfa srpskom timu. Izborio je prekršaj iz kojeg je Katai postigao pobedonosni gol, ali je vremenom počeo da “zaostaje” u defanzivnim zadacima, verovatno kao posledica pauze zbog korona virusa. Ocena: 7,5.

FK Crvena zvezda
FK Crvena zvezda / Izvor: MN Press

Mirko Ivanić: Još jedna potvrda dobre forme nije krunisana pogotkom. Ponovo je nekadašnji vezista BATE Borisova bio nadahnut u napadačkim akcijama u prvom poluvremenu, ali je u 63. minutu prepustio mesto na terenu Njegošu Ptroviću. Možda i prerano, jer Zvezda posle njegovog izlaska nije mogla da izađe iz mišije rupe u koju je uvukao Gent. Ocena: 7,5.

Aleksandar Katai: Po tri, čak i četiri igrača pratila su Zvezdinog virtouza, nije mogao sam ni na čaj na poluvremenu. Opalio je po prečki u poslednjim sekundama prvog poluvremena. Ako granata nije pogodila cilj, jeste “kiflica sa džemom” u 59. minutu. Slobodan udarac dostojan slavnih prethodnika u dresu kluba iz Ljutice Bogdana. Aplaudiralu su mu na golu sigurno i Dragan-Piksi Stojković i Robert Prosinečki. I da ne zaboravimo, u drugom poluvremenu značajno popravio igru u defanzivi, grizao i uklizavao kao da je štoper. Ocena: 8,5.

El Fardu Ben: Nije ga bilo u napadima po desnom boku, ali je vredno pomagao Gajiću u defanzivi. Ipak, od njega se očekivalo više u meču u kojem je svakog časa mogla da se dogodi detonacija koja bi razorila evropske ambicije crveno-belih. Ocena: 6.

Dijego Falćineli: Pravi italijanski napadač, zadržavao loptu i rvao se i sa po dvojicom defanzivaca Genta. Nije tip igrača koji posle primljene lopte može da pobegne čuvaru u kontranapadu kao što je bilo situacijau drugom poluvremenu, ali je kao vrabac skupljao svaku mrvicu bačenu od strane saigrača, koji su disali kao na škrge u poslednjih 20-ak minuta. Ocena: 7.

Aleksandar Katai
Aleksandar Katai / Izvor: MN Press

REZERVE

Njegoš Petrović (od 63. minuta): Trebalo je da unese mirnoću u veznom redu, da u paru sa Sanogom utiša osice iz gostujućeg tabora. Nije uspeo u svom zadatku, ali daleko od toga da je on odgovoran što domaćin u finišu utakmice nije imao “i” od igre. Ocena: 6.

Radovan Pankov (od 83. minuta): Ušao u trenutku kada je Zvezda tonula u živo blato, ali je doprineo da mreža čudesnog Borjana ostane netaknuta u drugom poluvremenu. Bez ocene.

Veljko Nikolić i Srđan Spiridonovoć (od 90. minuta). Malo vremena da bi se analizirao njihov učinak. Bez ocene.

CRVENA ZVEZDA: Kada je Dejan Stanković posle loše igre i pobede nad Proleterom izjavio u Novom Sadu da se “ovako osvaja kompetišn” (čitaj: prvenstvo) zlonamerrni su mu se podsmevali na društvenim mrežama. E, baš ovako kao protiv Genta, se prezimljava u Evropi.

Imaće mladi strateg crveno-belih pune ruke posla da lepom za oko ofanzivnom fudbalu dogradi crtu korektne defanzive u italijanskom stilu. Crveno-beli su imali sreće da su se namerili na Gent, a ne na jačeg rivala. Crne rupe viđene u duelu sa Araratom ponovo su se pojavile, ovoga puta na terenu stadiona “Rajko Mitić” i drugi put nisu kažnjene.

Prvak Srbije je delovao za nijansu pribranije od trenutka kada je u igru ušao treći štoper. Možda je to, ipak, prava Zvezdina zvezda vodilja za bitke na evropskoj sceni. Uz obavezna dva-tri vrlo kvalitetna pojačanja – na poziciji štopera, rezervnog levog beka i zadnjeg veznog. Zbog pobede OCENA 7.