UEFA SUPERKUP: Penali odlučili DRAMU u Istanbulu! Liverpul ODBRANIO krunu!

14.08.2019. 23:47 17:13
Liverpul
Liverpul / Izvor: Reuters
Istorijski meč odigrali pobednici Lige šampiona i Lige Evrope.

Fudbaleri Liverpula osvojili su UEFA Superkup, pošto su posle penala u izuzetno dramatičnom finalu bili bolji od Čelsija rezultatom 7:6 (2:2, 1:1). Na istom stadionu gde su 2005. godine podigli pehar Lige šampiona, istorijskom pobedom nad Milanom, izabranici Jirgena Klopa ponovo su se radovali.

Meč na „Vodafon parku“ imao je epitet epskog, pošto je prvi put u istoriji fudbala, pravdu u finalnom duelu sudila žena, Stefani Frapar iz Francuske i veoma uspešno obavila poveren zadatak.

LUCIDNI POTEZ ZVEZDE: Stiže VRHUNSKO POJAČANJE za Jang Bojs! Marin će imati veliku pomoć

OGLASIO SE I REAL: Madriđani PRESEKLI! Evo gde Luka Jović NASTAVLJA karijeru!

BEZ KALKULACIJA: Savo odredio 11 ratnika za revanš sa Malatijom

Na prvu šansu čekalo se do 16. minuta. Mo Salah se našao u dobroj poziciji, ali je njegov pokušaj završio pored gola. Najbolju priliku, samo nekoliko trenutaka kasnije, propustio je ipak Čelsi. Silovit udarac Pedra iz blizine, zaustavila je prečka.

Redsi su ponovo zapretili u 29. minutu preko Van Dajka, defanzivac Liverpula je sa penaltika probao da iznenadi Kepu, međutim, njegov udarac glavom prohujao je iznad gola.

Kaznu za promašaj kapitena holandske reprezentacije, izrekao je Olivije Žiru na isteku 36. minuta. Na dodavanje Kristijana Pulišića, Francuz je primio loptu u šesnaestercu i preciznim udarcem poslao je kroz noge Adrijanu, za vođstvo Plavaca.

Raspoloženi Pulišić bio je nerešiva enigma za tim Jirgena Klopa, pa je i sam uspeo da postigne drugi gol za Čelsi u 41. minutu, ali je posle intervencije pomoćnog sudije gol poništen zbog ofsajda.

Tek što je počelo drugo poluvreme, Liverpul je stigao do izjednačenja. Pogodio je Klop sa izmenom, pošto je odmah po ulasku Firminjo asistirao kod izjednačujućeg gola u 48. minutu.

Posle centaršuta, lopta se odbila Brazilcu koji je nadmudrio nesigurnog Kepu, uspeo da proturi loptu do Manea, pa Senegalcu nije bilo teško da smesti loptu iza najskupljeg golmana planete - 1:1. Odmah posle gola, Redsi su mogli i do vođstva, ali je "projektil" Fabinja, posle nove asistencije Firminja, prohujala pored stative.

Najbolju priliku da dođe do potpunog rezultatskog preokreta, Liverpul je imao u 74. minutu. Posle kornera, Salah je šutirao, Kepa odbranio, a zatim panterskom reakcijom stigao da ukroti i pokušaj Virdžila van Dajka, pa se lopta odbila od prečke u polje.

Uspeo je Čelsi da stigne do trećeg gola na meču, preko Manta u finišu susreta, ali je i ovog puta, kao i kod Pulišićevog početkom utakmice, signalizirana ofsajd pozicija, pa je radost Plavaca bila kratkog daha.

Uzbuđenja su viđena već u sledećem napadu i na drugoj strani: Salah je proturio loptu Maneu, ali je pokušaj Senegalca po zemlji završio tik pored donjeg dela Kepine stative.

Samo nekoliko trenutaka pošto je ušao na teren, rezervista Tomori mogao je da se proslavi. Posle kornera Manta u 87. minutu, skočio je najviše, ali i bio neprecizan, pa je pokušaj otišao iznad prečke, a meč u produžetke.

Do drugog gola Liverpul je došao u 95. minutu, preko strelca prvog Sadija Manea. Akciju je započeo Firminjo, dodao je u kaznenom prostoru Senegalcu, koji je "zakucao" loptu pod prečku nemoćnog Kepe, za oduševljenje Livepulovog "kopa" - 2:1.

Slavlje Redsa kratko je trajalo, pošto je posle samo nekoliko sekundi šarmantna Stefan Frapar pokazala na penal, posle prekršaja Adrijana nad Ejbrahamom. Siguran realizator Žoržinjo u 100. minutu poslao je loptu u jednu, a Adrijana u drugu stranu za novo izjednačenje - 2:2.

Pošto do kraja nije bilo više golova, penali su odlučili osvajača Superkupa Evrope. U prvoj seriji, prednost Liverpulu doneo je Firminjo, dok je i drugi put u meču Žoržinjo sigurno izveo nasjtrožu kaznu za izjednačenje - 1:1.

U drugoj seriji Fabinjo je bio nepogrešiv za Redse, a Ros Barkli za Plavce - 2:2. Potom je Origi preuzeo odgovornost i na jedvite jade savladao Kepu (3:2), golman Čelsija imao je loptu na rukama, dok je Maunt bio neumoljiv za 3:3.

Aleks-Arnold je u četvrtoj seriji i pogodio, ponovo je Kepa pročitao nameru, ali je lopta odsela u mreži (4:3), da bi Emerson po sredini gola doneo novi egal (4:4).

Mo Salah je preuzeo odgovornost u petoj seriji i rutinski vratio vođstvo Redsima (5:4), a Ejbraham izrastao u tragičara Čelsija, pošto mu je Adrijan odbranio penal i doneo Superkup Evrope vladaru Starog Kontinenta Liverpulu. Slavlje je moglo da počne.

LIVERPUL - ČELSI penalima 7:6 (2:2, 1:1)

STRELCI: Mane 48. 95. - Žiru 36. Žoržinjo pen. 100.

STRELCI IZ PENALA: Firminjo 1:0, Žoržinjo 1:1, Fabinjo 2:1, Barkli 2:2, Origi 3:2, Maunt 3:3, Aleks-Arnold 4:3, Emerson 4:4, Salah 5:4, Ejbraham (brani Alison).

STADION: Vodafon Park u Istanbulu.

SUDIJA: Stefani Frapar (Francuska).

ŽUTI KARTONI: Henderson (Liverpul) - Aspilikueta (Čelsi)

LIVERPUL: Adrijan - Gomez, Matip, Van Dajk, Robertson (90+1. Aleksander Arnold) - Milner (64. Vajnaldum), Fabinjo, Henderson - Salah, Okslejd Čembrlejn (46. Firminjo), Mane (103. Origi).

ČELSI: Kepa - Aspilikueta, Zuma, Kristensen (84. Tomori), Emerson - Žoržinjo, Kovačić (101. Barkli), Kante - Pedro, Pulišić (74. Maunt), Žiru (74. Ejbraham).

Pogledajte još slika sa finala u Istanbulu.