EVROLIGA: Žalgiris prekinuo Zvezdin pobednički niz (VIDEO)

15.01.2020. 20:55
Vladimir Štimac
Vladimir Štimac / Izvor: MN Press
Poraz crveno-belih u "Štark areni".

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od Žalgirisa u "Štark areni" u 19. kolu Evrolige rezultatom 76:70 (22:20, 16:18, 19:15, 19:17). Litvanci su tako naneli crveno-belima prvi poraz u elitnom klupskom takmičenju posle četiri uzastopne pobede. Posle prvog poluvremena koje je završeno nerešenim rezultatom Crvena zvezda je drugo otvorila sa 7:0, ali je tada stigao odgovor gostiju još ubedljivijom serijom od 11:0, nakon koje izabranici Dragana Šakote nisu uspeli da se oporave i do kraja meča nijednom više nisu bili u vođstvu.

RIVERS DOBIO POKLON OD ZVEZDE: Zatim je uradio nešto što je oduševilo sve u Areni (VIDEO)

MORALI SU DA SKLONE ZASTAVU: Evo šta se desilo pre meča Zvezde i Žalgirisa u Areni (VIDEO)

MOĆNO: Stigle Delije i razvile transparent koji ledi krv u žilama (VIDEO)

Utakmicu je Crvena zvezda započela poenima Ognjena Kuzmića i Branka Lazića koji su crveno-belima doneli prednost od 4:0, ali je tada usledila serija gostiju 11:0 kojoj je najviše doprineo Arturas Milaknis sa tri pogođene trojke. Međutim, ekipa Dragana Šakote je imala spreman odgovor i serijom 8:0 vratila je prednost, a do kraja četvrtine viđena je rezultatska klackalica. Posle uvodnih deset minuta košarke na semaforu je pisalo 22:20 za Litvance.

Druga četvrtina protekla je u znaku fenomenalnih blokadi Džejmsa Gista i Ognjena Dobrića koji su spustili roletnu košarkašima Žalgirisa. Tokom deset minuta druge deonice nijedna ekipa nije uspela da se odlepi, a ali je zato Zvezdin dvojac atleta uspeo da "zalepi" Litvance. Največa prednost gostiju u tom periodu igre iznosila je četiri poena, dok su crveno-beli imali tri poena viška u jednom momentu. Ipak, na odmor se odišlo nerešenim rezultatom 38:38.

Crvena zvezda je treću četvrtinu otvorila na najbolji mogući način, serijom 7:0. Međutim, tada je usledio tajmaut Šarunasa Jasikevičiusa, a zatim i strahovit odgovor njegovih pulena koji su naredna dva i po minuta napravili seriju 11:0. Ipak, tada su se trgli košarkaši šampiona ABA lige nošeni pesmom sa tribina, pa su došli do izjednačenja, ali je Žalgiris bolje odigrao završnicu četvrtine i pred poslednjih deset minuta gosti su vodili rezultatom 57:53.

U prvih 70 sekundi poslednje četvrtine Žalgiris je postigao pet poena zahvaljujući kojima se odlepio na maksimalnih plus devet u tom trenutku i Dragan Šakota je bio primoran da zatraži tajmaut. Od tog trenutka crveno-beli su uspevali da priđu na sedam poena zaostatka u dva navrata, ali im na ruku nisu išle neke diskutabilen odluke sudija, pa nisu uspeli da još više istope prednost rivala. Četiri minuta pre kraja meča je Bili Beron pogodio trojku kojom je Zvezda prišla na minus pet. Lekavičius je kasnije postigao koš kojim je vratio Litvancima sedam poena prednosti, ali je usledilo zversko zakucavanje Gista.

Ipak, puleni Dragana Šakote nisu uspeli da priđu na manje od pet poena zaostatka, a tome je doprinela i odluka sudija da 80 sekundi pre kraja meča ne priznaju trojku Bilija Berona, jer je Amerikanac uputio šut ka košu koji delić sekunde nakon što je Džejms Gist koji je pravio blok za njega fauliran. Ipak, neizvesnost je vraćena kada je Zek Ledej napravio korake 65 sekundi pre kraja meča pri rezultatu 73:66 za Žalgiris.

Čarls Dženkins je poentirao za dva posle odlične akcije 47 sekundi pre kraja, a devet sekundi kasnije je Bili Beron poslao na liniju penala Tomasa Vokapa koji je oba puta bio siguran. Lorenco Braun je zatim lako pretrčao teren i zakucavanjem 33 sekunde do kraja je smanjio na 75:70. Tada se ušlo u penal završnicu, a sa linije za slobodna bacanja je jednom bi osiguran Uljanovas, ali je Braun promašio u sledećem napadu i to je bilo to.

Najefikasniji u ekipi Crvene zvezde bio je Lorenco Braun koji je postigao 14 poena, a dodao je i šest asistencija. Osim njega, istakla se i centarska linija. Džejms Gist je upisao devet poena, kao i Vladimir Štimac koji je dodao uhvatio i sedam lopti, a Ognjen Kuzmić je imao po osam poena i skokova.

Sa druge strane, Litvance je do pobede predvodio Lukas Lekavičius sa 17 poena, a najveću podršku su mu pružili Zek Ledej sa deset poena i Džok Lendejl koji je ostvario učinak od po devet poena i skokova.

CRVENA ZVEZDA - ŽALGIRIS 76:70 (22:20, 16:18, 19:15, 19:17)

DVORANA: "Štark arena"

SUDIJE: Boris Rižik, Fernando Roka, Spiros Gkontas.

GLEDALACA: 15.874

CRVENA ZVEZDA: Kuzmić 8, Panter 5, Braun 14, Lazić 2, Beron 9, Dobrić 5, Gist 9, Dženkins 4, Simanić 5, Jovanović, Odžo, Štimac 9.

ŽALGIRIS: Vokap 8, Rivers 8, Lekavičijus 17, Hejs 5, Jankunas, Lukosiunas, Milaknis 9, Geben 3, Jokubaitis, Ledej 10, Lendejl 9, Uljanovas 7.