GAZI EVROPSKA ZVEZDA: Simonović i Jović RASTURILI Baskoniju (VIDEO+FOTO)

24.01.2017. 23:13
Stefan Jović
Stefan Jović / Izvor: MN Press
Šesta uzastopna pobeda crveno-belih u Evroligi.

Evropska bajka Crvene zvezde se nastavlja. Crveno-beli su u 19. kolu Evrolige savladali više nego ubedljivo Baskoniju 87:69 (25:15, 25:12, 20:22, 17:20) i tako došli do šestog uzastopnog trijumfa u najjačem takmičenju, a ukupno 11. Zvezdu su predvodili odličnim partijama Marko Simonović koji je bio najefikasniji sa 23 poena, dok je Stefan Jović došao do dabl-dabl učinka sa 18 poena i 12 asistencija.

Početak Crvene zvezde protiv Basnkoje nije mogao da bude bolji. Simonović je prvim poenima najavio da će imati odlično veče, a odmah ga je ispratio i Jović. Kada su im se pridružili Mitrović i Kuzmić, crveno-beli su u petom minutu imali prednost 15:6. Jović je nastavio da igra odlično, Zvezda je u potpunosti zatvorila svaki prilaz košu i u sedmom minutu je bilo 19:10. Palicu su u samoj završnici četvrtine preuzeli Volters i Lazić, a Zvezda je sa dvocifrenom prednošću otišla na prvi mali odmor.

Očekivalo se da Baskonija odgovori u drugoj četvrtini, ali Zvezdina odlična odbrana gušila je svaki pokušaj domaćina, dok su u napadu učenici Dejana Radonjića pametnom igrom lako rešavali sve situacije. Ponovo je Simonović poenima otvorio deonicu, Bjelica je takođe bio precizan, a Volters i Dženkins trojkama doneli Zvezdi u tom trenutku maksimalnih 16 poena viška (36:20 u 13. minutu). Pokušavao je trener Baskonije Sito ALonso izmenama da nešto promeni, ali je na terenu u tim trenucima zaista postojao samo jedan tim. Teško je Baskonija dolazila do retkih poena, dok su sa druge strane Bjelica i Simonović sa svojih pet uzastopnih poena doneli Zvezdi novu maksimalnu prednost 43:20 u 16. minutu. Na kratko se domaćin spustio ispod 20 poena zaostatka, ali je u igru ušao Dion Tompson i sa četiri uzastopna poena doneo konačnih 50:27 za crveno-bele na poluvremenu.

Ni pauza u poluvremenu nije poremetila Zvezdin ritam. Pokušala je Baskonija presingom i zantno jačom odbranom da se vrate rezultatski u meč, ali nije im to polazilo za rukom. Posle dužeg vremena ponovo su pogodili Kuzmić i Mitrović, da bi šou iz prve četvrtine nastavio Stefan Jović. Iako je delovalo nestvarno Zvezda je u 25. minutu imala maksimalnih 28 poena prednosti (62:34). Novu seriju crveno-belih Baskonija je uspela da prekine, ali to nije promenilo tok meča. Do kraja treće deonice domaćin je uspeo da smanji na 70:49 zahvaljujući trojci novajlije u tijmu Laprovitole.

Domaćin je u poslednjih 10 minuta krenuo na sve ili ništa i to je počelo da mu se isplaćuje. Zvezda je skoro četiri minuta bila bez poena u poslednjoj četvrtini, da bi post prekinuo Simonović sa penala. Za to vreme Baskonija je napravila seriju 9-0 najviše zahvaljujući Larkinu i Vojtmanu i uspela da priđe na 70:58 u 34. minutu, pre nego što je Simonović konačno doneo crveno-belima poene. Baskonija se oslonila na šut za tri poena, a jedan takav neuspešan pokušaj imao je Vojtman posle kojeg je Kuzmić pogodio uz faul. Centar Zvezde nije iskoristio dodatno bacanje, ali je Zvezda uspela da uspostavi ponovo kontrolu na utakmici, da bi Simonović postigao trojku za 77:60 u 35. minutu. Ubrzo je Zvezda otišla ponovo na 20 razlike (81:61) četiri minuta pre kraja i definitivno overila važan trijumf u gostima. Učenici Dejana Radonjića mirno su meč priveli kraju i došli do 11 .pobede.

BASKONIJA - CRVENA ZVEZDA 69:87 (25:15, 25:12, 20:22, 17:20)

DVORANA: Fernando Buesa Arena

SUDIJE: Lamonika, Latiševs, Laurinavičijus

GLEDALACA: 9.500

BASKONIJA: Larkin 16, Barnjani 2, Vojtman 5, Hanga 7, Sedekerskis 3, Boba 9, Blažič 5, Diop 2, Tili 12, Laprovitola 6, Badindžer 2, Luz.

CRVENA ZVEZDA: Volters 9, Tompson 4, Mitrović 4, Lazić 5, Dobrić, Simonović 23, Rakićević, Dženkins 5, Gudurić 2, Jović 18, Kuzmić 11, Bjelica 6.

Armani - Olimpijakos (20.45)

TABELA: CSKA 14-5, Real 13-5, Olimpijakos 13-5, Fenerbahče 12-7, Crvena zvezda 11-8, Baskonija 11-8, Panatinaikos 11-8, Darušafaka 10-8, Efes 8-10, Barselona 8-11, Bamberg 7-11, Žalgiris 7-12, Uniks 7-12, Galatasaraj 6-13, Makabi 6-13, Armani 5-13.