KUP RADIVOJA KORAĆA: Partizan šokirao Zvezdu i osvojio Žućkovu levicu!

18.02.2018. 21:02 12:42
Košarkaši Partizana sa trofejom Kupa Radivoja Koraća
Košarkaši Partizana sa trofejom Kupa Radivoja Koraća / Izvor: MN Press
Slavlje crno-belih u niškom "Čairu".

Košarkaši Partizana načinili su iznenađenje i savladali Crvenu zvezdu u finalu Kupa Radivoja Koraća rezultatom 81:75. Crno-beli su herojskom partijom u prvom poluvremenu potpuno odsekli napad favorizovanih crveno-belih i u uzbudljivom finišu uspeli da sačuvaju potpuno zasluženo vođstvo.

Trijumfom u Nišu Partizan je stigao do 14. trofeja u nacionalnom kupu, prvom od 2013. godine.

UPADA U OČI: Po ovom detalju finale večitih je POTPUNO drugačije od ostalih utakmica Kupa!

SAT VREMENA PRE FINALA KUPA: Traži se KARTA više za DERBI!

Crvena zvezda je bila apsolutni favorit u Nišu, posle dve ubedljive pobede nad večitim rivalom u ABA ligi i nekoliko značajanih trijumfa u Evroligi. Sa druge strane, trener crno-belih Nenad Čanak je sjajno psihološki pripremio ekipu, koja je u prvom poluvremenu očitala lekciju evroligašu i imala i 20 poena prednosti. Napad kluba iz Humske bio je gotovo savršen, predvođen Vilijams-Gosom i kapitenom Veličkovićem. Sa druge strane, potpuno su odsečeni bili Ročesti, Bjelica i Dangubić, koji su pucali ćorcima, dok odbrana nije ni postojala.

Uspela je Zvezda ipak da se probudi u drugom poluvremenu i uvede meč u neizvesnu završnicu, ali je u trenucima krize Vilijams-Gos preuzimao odgovornost i odbijao nalete komšija. Partizan nije klonuo, na srce i želju je gazio ka trijumfu. Konačno, u triler završnici ključne poene za 78:73 na 36 sekundi do kraja ubacio je Gagić i tu je bio kraj priče.

MVP finalnog duela bio je Najdžel Vilijams-Gos koji je za 34 minuta zabeležio 23 poena, sedam asistencija i tri skoka.

Crvena zvezda - Partizan 75:81

DVORANA: Čair.

GLEDALACA: 4.000.

SUDIJE: Belošević, Jovčić, Vojinović.

CRVENA ZVEZDA: Dangubić 14, Davidovac 2, Lazić 4, Antić 2, Dobrić, Feldin, Janković 6, Ročesti 7, Omić 2, Lesor 4, Enis 10, Bjelica 14 (6sk).

PARTIZAN: Vilijams-Gos 23 (7as), Von 6, Si 5 (6sk), Tadić, Aranitović 7, Marinković 10, Tanasković, Veličković 13 (7sk), Gavrilović, Andrić 3, Gagić 12 (6sk), Šalić 2.

4/4

Nervozan početak poslednje deonice. Enis je pogodio dvojku za Zvezdu, a Marinković je ubacio dva od četiri slobodna bacanja u kratkom periodu, 57:67 u 33. minutu.

Stefan Janković je sa dva plus jedan smanjio vođstvo Partizana, 60:67. Ukradena lopta crveno-belih, Janković je zakucao, 62:67 u 34. minutu.

Marinković zakucava u kontranapadu, 62:69. Lazić i Lesor smanjuju minus, 66:69 u 37. minutu.

Vilijams-Gos je pogodio dva slobodna bacanja, a onda je poentirao i Gagić, 66:73 u 37. minutu.

Lesor je pogodio, 68:73, na drugoj strani Vilijams-Gos je precizan sa linije penala, 68:75. Dangubić je promašio jedno slobodno bacanje, 69:75 na 1,57 minuta do kraja.

Posle izgubljene lopte Partizana, Dangubić je izborio ličnu grešku Veličkovića, 71:75, 01:18 minuta do kraja.

Dva penala za Aranitovića na suprotnoj strani - bek crno-belih je promašio prvo, pogodio drugo, 71:76 - poslednji minut.

Slobodna bacanja za Ročestija, 73:76 - 00:53 do kraja.

Pogodak Gagića preko Lesora, 73:78 - 00:36 do kraja.

3/4

Nemanja Dangubić je trojkom otvorio drugo poluvreme i najavio jači otpor svog tima, 34:49. Crveno-beli su za minut i četiri sekunde izašli iz bonusa u drugom poluvremenu!

Uzastopna zakucavanja Omića i Bjelice, pa polaganje Ročestija o tablu i konačno trojka Bjelice, 44:52 u 25. minutu.

Crveno-beli su posle tri slobodna bacanja Feldina smanjili na minus pet, 47:52 u 26. minutu. Seriju Zvezde prekinuo je kapiten Partizana Novica Veličković, 47:54

Vilijams-Gos je vezao pet poena i praktično sam vratio dvocifrenu prednost Partizanu, 47:59 u 27. minutu.

Trojka Andrića donela je timu Nenada Čanka velikih plus 15, 47:62, a istom merom uzvratio je Dangubić, 50:62.

Posle 30 minuta Crvena zvezda - Partizan 55:65.

Crvena zvezda - Partizan
Crvena zvezda - Partizan / Izvor: MN Press

2/4

Nastavlja se "igranka" Partizana. Posle polaganja Aranativoća klub iz Humske vodi sa 29:11 u 12. minutu. Zvuči neverovatno, Crvena zvezda nije dala koš iz igre od pete sekunde i zakucavanja Dangubića!?

Gos nastavlja da rešeta za plus 20, 31:11 u 13. minutu! Zvezda je konačno pogodila iz igre, Dobrić je pogodio trojku za 31:16! Probudio se tim Dušana Alimpijevića u napadu i smanjio na 33:19 u 15. minutu.

Minijatura Marinkovića, majstorija Ročestija, pa nova trojka Veličkovića. Rasplamsala se borba u "Čairu", 24:40 u 17. minutu.

Partizan se ponovo razigrao, bkovi Partizana prolaze kroz odbranu Zvezd ekao kroz šupalj sir. Sa druge strane, crveno-beli su počeli da promašuju i slobodna bacanja, pa crno-beli dolaze do plus 20, 46:26 u 19. minutu.

Ekipa Nenada Čanka stekla je ogromnu prednost zahvaljujući čvrstoj odbrani i briljantnom šutu (57 odsto za dva i 62 odsto za tri poena). Na kraju prvog poluvremena 31:49!

1/4

Odličan početak Partizana. Crno-beli su zaustavili napad crveno-belih, a u ofanzivi su odlični Gagić i Vilijams-Gos koji su ubacili po četiri poena. Posle trojke Veličkovića crno-beli su stigli do značajne prednosti, 6:14 u 6. minutu.

Novom trojkom Veličkovića crno-beli su došli do dvocifrene prednosti (6:17). Na drugoj strani, crveno-beli neuspešno forsiraju šut za tri poena (0/5). Košem Šalića Partizan je obezbedio plus 12, 7:19 u devetom minutu, a trojkama Aranitovića i Vona i maksimalnih plus 16, 9:25 na kraju prve četvrtine

Posle prvih 10 minuta Partizan je šutirao trojke 4/4, a Zvezda iz igre 1/11!