20.04.2024.
117.1474
110.1009

AO: Ma kakva PENZIJA, Federer je osvojio ISTORIJSKU 18. Gren slem titulu! (FOTO)

29.01.2017. 13:15
Rodžer Federer
Rodžer Federer / Izvor: Reuters
Legendarni Švajcarac savladao Rafaela Nadala i peti put trijumfovao u Melburnu.

Rodžer Federer još jednom je ispisao tenisku istoriju! Legendarni Švajcarac savladao je u finalu Australijan Opena posle retko viđenog maratonskog trilera velikog rivala Rafaela Nadala sa 3:2 (6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3), trijumfovao peti put u Mleburnu što mu je omogućilo da posle tri i ipo sata divovske borbe dođe do rekordnog 18. Gren slem trofeja u karijeri. Za možda najzanačajniji uspeh od kad je profesionalac, jer su ga mnogi zbog povreda i godina odavno otpisali i slali u penziju, popularni Fedeks je nagrađen sa 3,7 miliona australijskih dolara (2.600.000 evra), ali ono što je verovatno daleko važnije je činjenica da niko pre njega nije sakupio po najmanje pet trijumfa na tri Gren slema (po pet u Melburnu i Njujorku, a čak sedam u Londonu)

Iako je imao očajan učinak u deulima sa Nadalom (11-23 pre ovog meča), Federer je odigrao meč za pamčenje na „Rod Lejver Areni“. Pokazao neverovatnu mentalnu i fizičku snagu, bio gotovo perfektan u trenucima odluke štp mu je pomoglo da slomi otpor Bika sa Majorke.

DO SADA SE OVO NIJE DESILO: Nećete VEROVATI sa kim Nole SPARINGUJE (FOTO)

Nadmudrivali su se Rafa i Rodžer dobrih 20 minuta na početku meča. Svako je sigurno dobijao gemove na svoj servis, a onda je Federer iskoristio prvu priliku za brejk. Poveo je 40:15 na servis Nadala, sjajno ga "prošetao", a potom je Španac laganu bekend dijagonalu "za milimetar" izbacio u aut... Bilo je 4:3, a nešto kasnije i 6:4 za Fedeksa.

Španac nije klonuo duhom. Naprotiv, iskoristio je činjenicu da je njegov rival počeo mnogo da greši na startu drugog seta. Nadal je poveo sa 4:0, ali je Švajcaras uspeo da se konsoliuduje, anulira jedan brejk i smanji na 4:2. Ipak, Bik sa Majorke nije propustio ukazanu priliku. Priveo je mirno ovaj de igre kraju sa 6:3 i došao do izjednačenja.

KRITIKA URODILA PLODOM: Pogledajte šta je Mirka OBUKLA za finale (FOTO)

Nadal je imao veliku šansu da preuzme kontrolu odmah na startu trećeg seta. Imao je tri odvojene prilike za brejk, ali je Federer odservirao tri as udarca i provukao se.  Odmah ga je stigla kazna. Švajcarac je svoju jedinu brejk loptu u drugom gemu iskoristio i preuzeo je inicijativu uz siguran servis gem – 3:0. Dominacija rekordera po broju osvojenih Gren slem trofeja nastavila se do kraja trećeg seta koji je rešio u svoju korist sa ubedljivih 6:1.

Kad se činilo da je Nadal gotov, Španac je pronašao novu energiju i na početku četvrtog seta zaigrao kao u transu. Sa nekoliko neverovatnih udaraca došao je do brejka i poveo sa 4:1. Koliko god da se trudio i polušavao da uzvrati, Federer nikako nije uspevao da pronađe rešenje o čemu svedoči rezultat četvrtof seta 6:3 što je bio uvod u odlučujući set što je svakako bilo najpravednije posle svega viđenog.

Rodžer Feder
Rodžer Feder / Izvor: Reuters

Čekalo se na početak petog seta, jer se Federer požalio na povredu. Još teže mu je bilo kad je sjajni Nadal napravio brejk već u prvom gemu odlučujućeg seta. Imao je Švajcarac čak tri prilike da uzvrati istom merom i izjednači na 1:1. Međutim, ono što je propustio u drugom, nadoknadio je u šestom gemu petog seta. Fedeks je konačno iskoristio brejk šansu i poravnao na 3:3.

Bio je to ispostavilo se trenutak odluke. Federer je pronašao nadljudsku snagu zaigrao kao u trasnu i sledeća tri gema posle zadivljujuće borbe uspeo da dobije i na taj način ispiše nove stranice teniske istorije.