Skip to main content
 • Read more Granica Društvo

  KREĆU PRAZNIČNE GUŽVE NA GRANICAMA I PUTEVIMA ŠIROM SRBIJE! Evo načina da ih IZBEGNETE!

 • Read more Šri Lanka Svet

  Britanci upozoravaju: "Ne putuje u Šri Lanku, novi napadi su izvesni!"

 • Read more Milo Đukanović Region

  Milova MAFIJAŠKA HOBOTNICA: Kredibilne optužbe - VRH CRNE GORE postaje KOKAINSKI KARTEL (VIDEO)

 • Read more lekar Društvo

  Sonja iz Niša je u Nemačkoj dobilla POSAO IZ SNOVA, ali je SILNO želela da se VRATI u Srbiju: Razlog je NESVAKIDAŠNJI!

 • Read more Baka Hronika

  OPLJAČKAO BAKU na ulici, a onda uradio NEŠTO NEZAMISLIVO: Srbija BRUJI o "LOPOVU MEKOG SRCA" iz Zrenjanina

 • Read more KK Crvena zvezda Košarka

  HRVATI VEĆ SAZNALI: Zvezdu čeka drakonska kazna, NEZAPAMĆENA u istoriji ABA lige (FOTO)

 • Read more Vladimir Zelenski Svet

  PRVI POTEZ NOVOG PREDSEDNIKA UKRAJINE Zelenski uveo jednu VELIKU PROMENU, šta li će Rusi reći na to? (FOTO)

vesić

Vesić: Novootvorena ustanova ''Predah'' jedna od najboljih u Evropi

Foto: Beoinfo
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić prisustvovao je danas, u društvu ministra za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Zorana Đorđevića i sekretarke za socijalnu zaštitu Nataše Stanisavljević, otvaranju organizacione jedinice ''Predah” u okviru Centra za smeštaj i dnevni boravak dece ometene u razvoju.

Vesić je istakao da se ova ustanova po svojim karakteristikama, stepenu zaštite i komfora može porediti sa ovakvim objektima u najrazvijenijim zemljama sveta. 

– Ovo je prvi ovakav objekat u Srbiji, najbolji u ovom trenutku na Balkanu i sigurno jedan od najboljih u Evropi. Ne postoji nijedan standard koji se primenjuje kada su u pitanju osobe sa autizmom koji ovde nije primenjen i zaista sam ponosan, ali i zahvalan svima koji su dali svoj doprinos da imamo ovakav objekat – rekao je Vesić, dodajući da je ovo standard koji treba da slede i druge lokalne samouprave.

Student iz Beograda ispod jastuka našao slovo "S", a na terasi PRAMEN ŽENSKE KOSE, a onda mu je krenula KRV

Student iz Beograda ispod jastuka našao slovo "S", a na terasi PRAMEN ŽENSKE KOSE, a onda mu je krenula KRV

POTREBNO JE STRPLJENJE: Velike izmene u prevozu, EVO KOJE SU ULICE ZATVORENE I KOJI SU ALTERNATIVNI PRAVCI

POTREBNO JE STRPLJENJE: Velike izmene u prevozu, EVO KOJE SU ULICE ZATVORENE I KOJI SU ALTERNATIVNI PRAVCI

Beogradski heroji ne odustaju od ekologije: Ovi ljudi donose zeleniju budućnost svojim sugrađanima

Beogradski heroji ne odustaju od ekologije: Ovi ljudi donose zeleniju budućnost svojim sugrađanima

On je naglasio da je želja bila da se danas, na Dan osoba sa autizmom, pošalje simbolična poruka i da se otvori ovaj objekat.

– Objekat ima oko dve hiljade kvadrata, a u njega je uloženo oko 400 miliona dinara odnosno oko 3,5 miliona evra. Mi smatramo da je naša obaveza da pomognemo onima koji su drugačiji, da se osećaju ravnopravnim članovima našeg društva i to je najvažnija poruka koju danas treba da pošaljemo. Bez ozira na različitosti i na to da li neko od članova našeg društva ima određenih smetnji, on mora da ima istu podršku društva – istakao je Vesić.

Vesić
Foto: Beoinfo

On je podsetio da Grad Beograd u ovom trenutku ima 16 centara za osobe sa smetnjama u razvoju u kojima boravi oko 600 osoba, a od tog broja trećinu predstavljaju osobe sa autizmom. Ovo je prvi objekat u kome osobe sa autizmom mogu da spavaju i provedu i do 45 dana godišnje.

– Na ovaj način pokazujemo da, kada je u pitanju socijalna zaštita, dostižemo standarde najrazvijenijih zemalja jer izdvajamo mnogo više sredstava za ovu namenu. To pokazuje da smo jedno odgovorno društvo koje vodi računa o svakom svom pojedincu – istakao je Vesić. 

Sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević rekla je da je ''Predah'' namenjen za privremeni i povremeni smeštaj korisnika sa smetnjama u razvoju, koji u ovoj ustanovi maksimalno mogu boraviti 45 dana u toku godine, a 20 dana u kontinuitetu.

– Roditelj sam bira koliko želi da njegovo dete bude u našem boravku. Objekat je uređen po svim svetskim standardima, dostupan je korisnicima i nalazi se u bezbednom okruženju. Cilj ove usluge jeste da se razvijaju veštine samostalnog života, podstiče se njihovo šire uključivanje u zajednicu i ono što je najvažnije, ovo je usluga podrške porodicama. Jačamo porodice kako bi korisnici što duže boravili u svojim porodicama, jer mi smo tu da im pružimo pomoć i podršku koja im je potrebna – pojasnila je sekretarka.

Da bi se koristila ova usluga, potrebno je da se roditelji obrate centrima sa socijlani rad, to je uputni organ koji potom šalje korisnika u ustanovu ''Predah'', navela je ona i dodala da se sve radi preko Centra za socijlni rad i rešenja matičnog centra.

vesić
Foto: Beoinfo

Nataša Stanisavljević zahvalila je ministru Đorđeviću na podršci koju je ovo ministarstvo dalo prilikom licenciranja ove ustanove, kao i Gradu Beogradu i zameniku gradonačelnika na inicijativi da se ovaj obejakt otvori baš na današnji dan.

Ministar Zoran Đorđević naveo je da će ovaj objekat biti primer za čitavu Srbiju, na čemu je čestitao Gradu Beogradu. On je dodao da su uslovi takvi da će korisnici imati najbolju moguću uslugu. 

– Trudićemo se da ovako visoko podignutu lestvicu standarda uspostavimo u čitavoj zemlji. To je program Vlade Srbije po kojem odnos sa građanima i prema njihovim potrebama mora da bude na najvišem nivou – rekao je Đorđević. 

VAŽNO! Od 1. aprila velike izmene u Beogradu! Ukidaju se trole, a neki busevi menjaju trasu...

VAŽNO! Od 1. aprila velike izmene u Beogradu! Ukidaju se trole, a neki busevi menjaju trasu...

Zdrava ishrana budućnosti: Mikro svet Jane Mitrović čini život boljim

Zdrava ishrana budućnosti: Mikro svet Jane Mitrović čini život boljim

Vujović poručila liderima SZS: Nećete nas sputati da istrajemo u borbi za bolji položaj žena

Vujović poručila liderima SZS: Nećete nas sputati da istrajemo u borbi za bolji položaj žena

Ministar je potom uručio licencu za rad ovog objekta, naglašavajući da inspekcija nije imala nikakve dileme po tom pitanju. On je poželeo uspeh u radu svim zaposlenima.

Кapacitet ustanove je za 51 korisnika sa četrnaest stambenih jedinica. 

Događaju su prisustvovali Nenad Nerić, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja, Zorica Pavlović, direktorka Gradskog centra za socijalni rad, Petar Jordanov, direktor Centra za smeštaj dece i omladine ometene u razvoju, i Suzana Mišić, direktorka Gerontološkog centra Beograd. 

 

 

Pročitajte i:

+ Pošalji komentar 0 Pogledaj sve komentare

SD beograd

SD kosovo

SD info

SD hronika

SD svet

SD sirija

SD naoružanje

SD region

SD vojvodina

SD društvo

SD drug nije meta

Vremenska prognoza
Clear sky
12 Beograd