fbpx
Skip to main content
koronavirus

NIZ ZEMALJA UKINUO SVE KORONA MERE: Koji je njihov recept i može li Srbija da ga primeni?

Foto: SD ilustracija/ Profimedia
Brojne države su proglasile pobedu nad opakim virusom

Od početka pandemije virusa korona prošlo je više od 18 meseci, a brojne zemlje su odlučile da je vreme za otvaranje i usvajanje strategije života sa kovidom.

Neke od tih zemalja imaju zavidnu stopu vakcinacije, druge su procenile da su troškovi stalnih ekonomskih i društvenih ograničenja veći od koristi.

AMERIČKI MILIONER SLUČAJNO PRIZNAO TRI UBISTVA: Snimao dokumentarac, pa u mikrofon šapnuo NEŠTO JEZIVO

AMERIČKI MILIONER SLUČAJNO PRIZNAO TRI UBISTVA: Snimao dokumentarac, pa u mikrofon šapnuo NEŠTO JEZIVO

PREMINUO POZNATI POLITIČAR I BIVŠI PREDSEDNIK: Ostaće upamćen po revolucionarnom potezu u UN

PREMINUO POZNATI POLITIČAR I BIVŠI PREDSEDNIK: Ostaće upamćen po revolucionarnom potezu u UN

KOJI GRAD JE NAJBEZBEDNIJI NA SVETU? Nalazi se na evropskom kontinentu i izgleda kao iz bajke

KOJI GRAD JE NAJBEZBEDNIJI NA SVETU? Nalazi se na evropskom kontinentu i izgleda kao iz bajke

Danska — zemlja koja je ukinula mere opreza

Danska vlada ukinula je 10. septembra sva preostala ograničenja, ocenjujući da kovid-19 više nije bolest koja predstavlja kritičnu pretnju društvu. Danci sada mogu da uđu u noćne klubove i restorane bez pokazivanja kovid propusnice, u javnom prevozu više ne moraju da nose maske i da se okupljaju u većem broju bez ograničenja. Praktično, vraćaju se životu pre pandemije.

Ključ danskog uspeha delomično leži u vakcinaciji. Do 13. septembra više od 74 odsto bilo je potpuno vakcinisano protiv kovida-19.

Kako je u sredu objavio danski ministar zdravlja Magnus Hojneke, stopa prenosa trenutno iznosi 0,7, što znači da je epidemija u padu. Ako je stopa zaraze iznad 1, broj slučajeva kovida-19 povećaće se u bliskoj budućnosti, a ako je ispod broj novozaraženih će se smanjiti.

- Vakcine i napori svih građana Danske tokom dužeg perioda temelj su današnje dobre situacije - ocenio je Hojneke.

Uprkos takvom optimizmu, Hojneke je prošlog meseca bio oprezniji. On je, naime, tada izjavio da, iako je trenutno dobra situacija, Danska još nije izašla iz epidemije.

- Vlada neće oklevati u brzom delovanju ako pandemija ponovno ugrozi važne funkcije u našem društvu - poručio je tada danski ministar zdravlja.

Švedska uskoro ukida preostale, ionako blage mere

Prema najavama, Švedska će 29. septembra ukinuti skoro sve preostale epidemiološke mere. Odluka o skorašnjem ukidanju ionako blagih mera temelji se na visokoj stopi vakcinacije i niskoj stopi smrtnosti od kovida-19.

Do 7. septembra u Švedskoj je dve doze vakcine primilo 70 odsto odrasle populacije, a 81,6 odsto građana starijih od 18 godina primilo je bar jednu dozu.

Prema podacima Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti, Švedska u poslednje dve sedmice ima treću najnižu stopu smrtnosti od kovida-19 u Evropi (iza Lihtenštajna i Slovačke), a takvo stanje traje još od početka leta.

- Dugo smo bili prisiljeni da živimo pod ograničenjima da bismo zaštitili živote i zdravlje građana. Zahvaljujući uspešnoj kampanji vakcinacije, daleko smo dogurali i sada je naše društvo u boljoj situaciji. Zato poduzimamo korak prema normalnoj svakodnevici u kojoj neće biti nikakvih ograničenja. Procenili smo da ograničenja imaju mali učinak na suzbijanje infekcije - izjavila je švedska ministarka zdravlja Lena Halengren, najavljujući ublažavanje mera.

Od 29. septembra više nema ograničenja broja ljudi na javnim okupljanjima, poput koncerata ili utakmica. Ukidaju se i ograničenja privatnih okupljanja u zatvorenom, na kojima dosad nije moglo da bude više od 50 osoba. Možda najviše iznenađuje povlačenje preporuke za rad od kuće, što znači da će mnoga preduzeća, javne i državne ustanove nakon punih 18 meseci pozvati zaposlene da se vrate u kancelarije.

Kovid potvrde se u Švedskoj i dalje koriste samo za prelazak državne granice, preneo je portal "Indeks".

Singapur — pokušaj suživota sa kovidom-19, ali delta soj odmaže

Singapurska vlada objavila je u junu da namerava da prihvati strategiju života sa kovidom i da vakcinacijom pokuša da kontroliše epidemiju.

- Loša vest je da kovid-19 možda nikada neće nestati. Dobra vest je da je moguće normalno živeti s njim - poručili su tada singapurski zvaničnici zaduženi za borbu protiv korone.

U julu su u Singapuru ograničenja počela da se ublažavaju. Međutim, porast slučajeva zaraženih zbog delta soja doveo je u pitanje tu strategiju, zbog čega je dalje otvaranje obustavljeno. Prošle sedmice zvaničnici su upozorili da će možda morati ponovno da uvedu određene mere ako nova žarišta ne budu mogla da se suzbiju.

Singapurska radna grupa za kovid-19 saopštila je da će pokušati da ograniči epidemiju agresivnijim praćenjem kontakata, izolacijom zaraženih, kao i češćim obveznim testiranjem visokorizičnih radnika. Uprkos takvim merama, Singapur je u utorak zabeležio najveći broj zaraženih u jednom danu u više od godinu dana. Zasad je broj ljudi koji se ozbiljno razbolio ostao nizak zahvaljujući cijepljenju, objavile su vlasti.

Singapur je, kako navodi Si-En-En, sledio agresivnu strategiju "nultog kovida" pre nego što je promenio pristup, a ima jednu od najvećih stopa vakcinacije protiv kovida-19 u svetu (81 odsto potpuno vakcinisane populacije).

Tajland — vakcinacija ide sporo, ali zemlja se ipak otvara

Tajland planira sledećeg meseca da za posetioce iz inostranstva, koji su potpuno vakcinisani, otvori Bangkok i druga popularna odredišta, dok ova zemlja jugoistočne Azije pokušava da oživi turističku industriju uprkos rastućem broju zaraženih.

Iako je zahvaljujući uspešnim epidemiološkim merama 2020. godine održao broj infekcija na niskom nivou, Tajland ove godine s mukom suzbija zarazu. Stopa vakcinacije zaostaje za susedima. Nešto manje od 18 odsto tajlandskog stanovništva bilo je 13. septembra u potpunosti vakcinisano protiv kovida-19, a još 21 odsto građana dobilo je prvu dozu.

Južna Afrika — ograničenja se ublažavaju, ali delta soj preti

Južna Afrika počela je da ublažava pojedina ograničenja jer se stopa zaraze smanjuje. Između ostalog, policijski čas u celoj zemlji skraćen je na period od 23 do 4 sata ujutro, dopuštena su okupljanja 250 ljudi u zatvorenom i 500 ljudi na otvorenom, a ograničenja u prodaji alkohola dodatno su ublažena.

Popuštanje ograničenja, koje je u nedelju najavio predsednik Siril Ramafosa, nije nimalo zanemarivo u zemlji koja je kroz veći deo pandemije prošla sa izuzetno strogim pravilima fizičke distance i koja je u jedom periodu zabranila sva okupljanja, osim sahrane.

Ramafosa je upozorio da treći talas zaraze, uzrokovan delta sojem, još nije okončan, ali je dodao da njegova zemlja sada ima dovoljno doza vakcina za kompletnu odraslu populaciju, pri čemu je više od četvrtine odraslih primilo najmanje jednu dozu. Pozvao je građane da se vakcinišu i pridržavaju preostalih ograničenja da bi se zemlja vratila u normalu:

Čile — visoka stopa vakcinacije, turisti mogu da se vrate

Čile je dobio pohvale iz inostranstva zbog uspešne kampanje vakcinacije. Prema najnovijim podacima ministarstva zdravlja, gotovo 87 odsto Čileanaca potpuno je vakcinisano.

U zemlji je već počela distribucija i treće doze, a ydravstvene vlasti odobrile su u četvrtak upotrebu kineske vakcine „sinovak“ za decu stariju od šest godina.

Uprkos pretnji delta soja, vlada je u sredu najavila korake ka ponovnom otvaranju zemlje za turiste od 1. oktobra, tačno u vreme letne sezone na južnoj hemisferi.

Engleska odavno popustila mere

Engleska je sredinom jula napravila dramatičan zaokret i ukinula gotovo sve epidemiološke mere, sem onih vezanih za samoizolaciju zaraženih i njihovih kontakata. Zbog ove vladine odluke očekivao se nagli rast zaraženih, ali se dogodila situacija bez presedana.

Naučnici su ostali zbunjeni zbog naglog pada dnevnog broja zaraženih virusom korona ne samo u Engleskoj već u čitavoj Velikoj Britaniji. Poslednjih nedelja beleži se blagi rast broja slučajeva, a broj hospitalizovanih došao je na najviši nivo u poslednjih pet meseci.

Kako javlja "Gardijan", u Velikoj Britaniji je prvom dozom vakcinisano 72,6 odsto stanovnika, a potpuno 66,2 posto.

Vremenska prognoza
Clear sky
14 Beograd