clear sky
14°C
25.04.2024.
Beograd
eur
117.1627
usd
109.3752
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Beograd
  • Dečani
  • Jagodina
  • Kragujevac
  • Kruševac
  • Niš
  • Novi Sad
  • Orahovac
  • Pančevo
  • Pirot
  • Priština
  • Prizren
  • Sombor
  • Subotica
  • Štrpce
  • Užice
  • Vranje
  • Vršac
  • Zrenjanin
  • Zvečan
Podešavanja Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Beograd
  • Dečani
  • Jagodina
  • Kragujevac
  • Kruševac
  • Niš
  • Novi Sad
  • Orahovac
  • Pančevo
  • Pirot
  • Priština
  • Prizren
  • Sombor
  • Subotica
  • Štrpce
  • Užice
  • Vranje
  • Vršac
  • Zrenjanin
  • Zvečan

Angela Merkel pobedila na izborima (BLOG)

24.09.2017. 19:35
Piše:
Agencije
Nemačka
Nemačka / Izvor: SD/ilustracija
Najvažniji izbori u Evropi

23:30 - Radost sirijskih izbeglica u Nemačkoj

Sirijske izbeglice s radošću su primile vest da je nemačka kancelarka Angela Merkel na današnjim izborima osigurala četvrti mandat, ali ističu da su uznemireni zbog jačanja krajnje desničarske Alternative za Nemačku (AfD) i strahuju da bi ona mogla da izvrši pritisak da se pooštre zakonske odredbe koje se odnose na azilante.

migranti
migranti / Izvor: Srbija Danas

23:05 - Merkelova poručuje: Stabilna vlada do Božića

Nemačka kancelarka Angela Merkel, čiji demohrišćani su osvojili najviše glasova na današnjim parlamentarnim izborima, ali nedovoljno za samostalno vladanje, poručila je večeras da želi stabilnu vladu, te da veruje da ona može biti formirana do kraja godine.

Više o tome pročitajte OVDE.

Angela Merkel
Angela Merkel / Izvor: Profimedia/ilustracija

22:45 - Šta znamo nakon izbornih rezultata:

Angela Merkel će po svemu sudeći osvojiti rekordni, četvrti kancelarski mandat, nakon što je sa 33% osvojenih glasova njena CDU dobila 218 mesta u parlamentu (Bundestagu), koji broji 631 mesto.Rezultat CDU je osetno manji nego na prethodnim izborima, kada su osvojili 41%, i dočekan je kao krajnje razočaravajući, zbog čega se očekuje da uticaj Angele Merkel na domaćoj političkoj sceni bude umanjen.

Glavni rival CDU, Socijaldemokratska partija Nemačke SPD doživela je najgori rezultat u poslednjih 80 godina, osvojivši tek 20% podrške i 138 mesta u Bundestagu. Lider SPD Martin Šulc najavio je odlazak u opoziciju, uprkos pozivu Angele Merkel da razmisli o velikoj koaliciji.

Angela Merkel
Angela Merkel / Izvor: Reuters

Ultradesničarska antiimigrantska partija Alternativa za Nemačku ostvarila je visok rezultat, osvojivši 13,5% i 87 poslaničkih mesta, čime je postala treća najjača politička partija u Nemačkoj. Na taj način postaće prva nacionalistička stranka u Bundestagu posle II svetskog rata.

Nemačka
Nemačka / Izvor: Reuters

Najava SPD-a o odlasku u opoziciju Angeli Merkel ostavlja samo jedan izbor, tzv. "Jamajka" koaliciju sa sestrinskom partijom CSU, liberalima iz FDP koji imaju 10,5% i Zelenima koji su osvojili 9%. Ovakva koalicija nikada nije postojala na saveznom nivou.

22:30 - Naslovnica nemačkog Taz-a: Grom AfD udara u Bundestag

22:17 - Debata je završena

Takozvana "debata slonova" je završena. Nemačka je verovatno jedina zemlja na svetu koja odmah nakon objavljivanja izbornih rezultata održava televizijsku debatu uživo. Na ovoj su učestvovali predstavnici i lideri stranaka koje su ušle u Bundestag: CDU, SPD; AfD; FDP, Zelenih i Levice.

Angela Merkel
Angela Merkel / Izvor: Reuters

22:14 - Merkel Šulcu: Razmisli još malo o kaoliciji, pa da popričamo sutra

Angela Merkel je na postozbornoj debati poručila šefu SPD-a Martinu Šulcu da "još jednom razmisli o mogućnosti formiranja velike koalicije sa njenom CDU".

- Savetujem vam da o tome još jednom razmislite, pa da o tome pononovo porazgovaramo sutra - rekla je Angela Merkel pred milionskim auditorijumom, i tako jasno stavila do znjanja da joj ni "Jamajka" koalicija nije baš naročito draga, pre svega zbog velikih razlika pojedinih potencijalnih koalicionih partnera.

22:07 - Berlin i Frankfurt protiv AfD: Vi ste nacističke svinje!

Na stotine demonstranata protestuje u Berlinu i Frankfurtu protiv ulaska desničarske, nacionalističke partije Alternativa za Nemačku (AfD) u nemački parlament. Demonstranti bacaju flaše na policiju koja štiti štab AfD-a, ispred kojeg su se demonstranti okupili. Opširnije pročitajte u posebnoj vesti.

22:05 - Projekcija poslaničkih mesta: Ogroman gubitak za CDU

CDU/CSU koalicija oko Angele Merkel izgubila je čak 93 poslanička mesta u odnosu na prošlči saziv Bundestaga, dok je SPD ostao bez 54 mesta u odnosu na prošli saziv. Novina u ovom sazivu jeste AfD sa 88 poslanika, kao i FDP (Slobodne demokrate) sa 69 poslanika.

21:59 - Jevrejska zajednica: AfD budi najgora sećanja na nemačku prošlost

Velike jevrejske grupe u Nemačkoj izrazile su zabrinutost i nezadovoljstvo nastupom i rezultatom antiimigrantske partije AfD. Jozef Šuster iz VCentralnog Saveta Jevreja Nemačke rekao je da je očekivao da će ostale političke partije razotkriti "šuplju populističku politiku i pravo lice AfD-a". Lider Svetskog Jevrejskog Kongresa ROnald Lauder nazvao je Angelu Merkel "pravim prijateljem Izraela i jevrejskog naroda", dok je za AfD rekao da je u pitanju "sramotan pokret koji evocira sećanja na ono najgore u nemačkoj prošlosti".

Više o tome pročitajte OVDE.

Jevreji
Jevreji / Izvor: Profimedia

21:53 - AfD na debati: Nismo mi ksenofobi, samo se borimo za nemački narod

Na debati Alternativu za Nemačku predstavlja portparol Jorg Mojten, koji je odgovarao na optužbe o ksenofobiji političke partije koju predstavlja.

21:30 - U toku su demonstracije protiv Angele Merkel u Berlinu, a predvodi ih Alternativa za Nemačku i oni skandiraju: "Angela odlazi" i "Nećemo Angelu".

Više o tome pogledajte OVDE.

20:45 - Merkel: Odgovornost za slabiji rezultat snosim ja

Angela Merkel je u postizbornoj debati koja se prenosi uživo na nemačkoj televiziji ArD preuzela odgovornost za slabiji rezultat od očekivanog.

- Ja sam kancelar Nemačke, i stoga sam ja ta koja snosi odgovornost. Znam da se to odnosi na moju politiku otvorenih vrata, ali ono što svi moraju da shvate jeste da te 2015. godine nije bilo drugog, odgovarajućeg rešenja. Svesna sam da je trenutno mnogo posla preda mnom - rekla je Merkel.

20:38 - Šulc: Merkelova će učiniti sve samo da ostane kancelar

Martin Šulc se pojavio na postizbornoj debati i u uživo prenosu rekao da će "Angela Merkel učiniti sve što je u njenoj moći da ostane na mestu kancelara".

- Daće vam šta god poželite, jer jedino što želi jeste kancelarska fotelja - poručio je Šulc liderima Zelenih i FDP-a.

Dojče vele zapaža da Martin Šulc deluje nervozno, da se teško miri sa porazom i to manifestuje konstantnim napadima na Merkelovu.

20:34 - Počinje "slonovski" okrugli sto

Angela Merkel je otišla da se presvuče kako bi se pripremila za debatu koja se u Nemačkoj popularno zove "slonovski okrugli sto", zbog političke težine onih koji u njoj učestvuju - lidera partija koji su najbolje prošli na izborima. Televizija ArD prenosi uživo ovo sučeljavanje. Lider FDP Kristijan Linder rekao je da će njegova partija biti "vrlo oprezna oko 'Jamajka' koalicije", i dodao da "sigurno neće dozvoliti da SPD odlučuje".

20:24 - Berlinski zid je ponovo tu

Ukoliko se rezultati izbora u Nemačkoj analiziraju demografski može se videti jasna podeljenost između nekadašnje Zapadne i Istočne Nemačke. 

20:20 - Peripetije tek počinju: Formiranje "Jamajke" neće biti lako

Politički komentator "Špigla" Matje fon Ror ne isključuje mogućnost novih izbora, a kao razlog navodi "veoma suprotstavljene stavove partija koje bi trebalo da formiraju tzv. "Jamajka koaliciju". Tu se pre svega misli na oštro suprotstavljene stavove Zelenih i sestrinske partije CDU, bavarske Hrišćansko-socijalne unije.

20:15 - Istočna Nemačka glasala za AfD

Prema do sada prebrojanim glasovima, došlo se do zanimljivog zapažanja: Alternativa za Nemačku osvojila je skoro 23% u istočnoj Nemačkoj, što je rezultat koji niko nije očekivao.

Oglasila se i doskorašnja liderka partije Frauke Petri, koja se povukla zbog trudnoće. Ona je na svom Tviter profilu napisala:

- Dogodilo se nemoguće. Nemačku drma politički zemljotres bez presedana. A sad na posao!

Više o tome pročitajte OVDE.

20:00 - Nemački ambasador Aksel Ditman: Nemačka će podržavati Srbiju bez obzira na sve 

AKSEL DITMAN
AKSEL DITMAN / Izvor: Srbija Danas

U ambasadi Nemačke večeras je priređeno izborno veče, povodom parlamentarnih izbora za Bundestag, na kome je nemački ambasador Aksel Ditman poručio da će Nemačka nastaviti da podržava Srbiju na njenom evropskom putu, bez obzira na rezultat izbora.

Više o tome pročitajte OVDE.

19:55 - Novi presek glasova

19:40 - Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, uputio čestitke Angeli Merkel

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić uputio je danas iskrene i srdačne čestitke kancelarki Savezne Republike Nemačke Angeli Merkel na izbornoj pobedi.

Aleksandrar Vučić i Angela Merkel
Aleksandrar Vučić i Angela Merkel / Izvor: Srbija Danas

- Dozvolite mi da Vas uverim da će Srbija ostati pravi partner i saveznik Nemačke u nastojanjima da očuva principe demokratije, kao i stabilnost i bezbednost svih građana starog kontinenta - ističe se u čestitki predsednika Vučića.

Više o tome pročitajte OVDE.

19:30 - Pristižu novi rezultati

Demohrišćani (CDU/CSU) 33,1%

Socijaldemokrate (SPD) 20,4%

Alternativa za Nemačku (AfD) 13,2%

Liberali (FDP) 10,2%

Zeleni 9,2%

Levica 8,8%

Izbori u Nemačkoj
Izbori u Nemačkoj / Izvor: Reuters

19:15 - Alis Vajdel: Istraga protiv Merkelove!

Jedan od dvoje lidera Alternative za Nemačku, Alis Vajdel, zahvalila se glasačima:

Alis Vajldel
Alis Vajldel / Izvor: Reuters

- Dali ste nam veliku obavezu, koju ponizno prihvatamo. Hvala vam, za to smo se borili - poručila je Vajdelova, i rekla da AfD ulazi u parlament jer je iskren. Vajdelova je napomenula da će prva stvar koju će AfD uraditi pokretanje istrage protiv Angele Merkel.

19:10 - Merkel: Nismo se nadali ovome

Angela Merkel
Angela Merkel / Izvor: Reuters

- CDU je očekivao više, ali ne smemo zaboraviti da posle 12 godina na čelu zemlje i velike izazove kroz koje smo prošli, mi smo opet ispunili prvi cilj, a to je da budemo najjača partija. Mi ćemo biti ti koji će formirati novu vladu - poručila je Merkel.

19:08 - Stranka Alternativa za Nemačku (AfD) ulazi u parlament: Krenućemo za Merkelovom, povratićemo našu zemlju!

Nemačka antiimigraciona i krajnje desničarska stranka Alternativa za Nemačku (AfD), koja je na današnjim izborima prvi put ušla u parlament, obećala je da će "promeniti zemlju".

- Krenućemo za Merkelovom. Povratićemo našu zemlju i naš narod - rekao je jedan od lidera AfD Aleksander Gauland, koja je osvojila između 13 i 13,5 odsto glasova i postala treća politička snaga u Nemačkoj, prenosi AFP.

Opširnije o tome možete pročitati OVDE.

19:00 - Ovako bi mogla da izgleda "Jamajka koalicija"

 

18:54 - Šulc se obratio prisutnima u izbornom štabu: Izgubio sam, ostajem na čelu stranke.

- Nismo postigli naš cilj. Izgubili smo ove izbore, nismo uspeli da zadržimo našu tradicionalnu bazu glasača... Hvala svima koji su glasali za nas, zajedno smo se borili za naše principe. Hvala i našem podmlatku, dali su sve od sebe - bile su prve reči Martina Šulca, koji je potom rekao da je "veoma tužan što AfD ulazi u parlament". Šulc je potom razrešio nedoumice oko navodne ostavke, o kojoj se šuškalo u slučaju lošeg rezultata.

Martin Šulc
Martin Šulc / Izvor: Reuters

- Ostajem na čelu SPD. Idemo u opoziciju, nećemo u koaliciju sa CDU i SCU. Jasno je da je tzv. "velika koalicija" izgubila ove izbore - rekao je Šulc.

18:50 - Mediji daju svoj sud:Ovo je fijasko velikih partija, moguće samo dve koalicije

Nemački Dojče vele prve rezultate ocenjuje kao fijasko velikih partija, napominjući da su u ovakvom odnosu snaga moguće samo dve koalicije: ili nastavak Velike koalicije CDU/CSU i SPD, ili tzv. "Jamajka koalicija" (CDU/CSU, FDP, Zeleni). U Bundestag će po svemu sudeći ući šest partija.

18:30 - Stižu i prve reakcije: Katastrofa za SPD, ni Merkelova nije prezadovoljna

Mediji u Nemačkoj složni u stavovima- SPD je doživeo potop, dok i u CDU nisu baš presrećni.

18.27 - AfD ulazi u parlament 

Prema izlaznim anketama, krajnje desničarska i antiimigraciona Alternativa za Nemačku (AfD) ulazi u parlament. Demohrišćanska partija Merkelove je, prema tim rezulatitima, osvojila 32,5 - 33,5 odsto glasova, dok je Socijaldemokratska daleko iza na drugom mestu sa osvojenih oko 20-21 odsto glasova, javlili su ARD I ZDF. Na trećem mestu je AfD, sa osvojenih 13 do 13,5 odsto glasova.

18.09 - Prve procene

Prema prvim procenama demohrišćani Angele Merkel osvojili su 32,5 odsto glasova na izborima za Bundestag. Drugi je SPD sa 20 odsto glasova. 

18:00 - Zatvorena birališta u Nemačkoj, čekaju se prvi rezultati

Izbori u Nemačkoj
Izbori u Nemačkoj / Izvor: Reuters

Odziv birača bolji je nego na prošlim izborima, pokazuju dosadašnje ankete i istraživanja.

17:34 - Najveće interesovanje medija za AfD

Kako je broj pripadnika medija premašio očekivanja u AfD-u su odlučili da prošire štab da bi mogli sve da ih prime.

17:40- Ankete pokazuju da ubedljivu prednost imaju Angela Merkel i njen CDU

Angela Merkel
Angela Merkel / Izvor: Reuters

17:18 - Merkel stigla u štab CDU

Nemačka kancelarka stigla je u štab svoje stranke odakle će pratiti rezultate.

16:30 - Juratović: Vreme je da Nemačka isprati Merkelovu

Josip Juratović, poslanik SPD u nemačkom parlamentu smatra da dosadašnja kancelarka "gura probleme pod tepih".

16: 00 - Glasanje protiče mirno, gužva ispred štabova i veliki broj pripadnika policije

Policija u Nemačkoj
Policija u Nemačkoj / Izvor: Reuters

Novinari iz svih krajeva sveta okupljaju se ispred štabova najvećih partija CDU i SPD, ali za sada glasanje protiče mirno.

14:44 - Glasala i Angela Merkel!

Angela Merkel je sa suprugom Joakimom Zauerom glasala u Berlinu oko 14.30 časova.

14: 26 - Odziv birača na nemačkim saveznim izborima je prema prvim, neobjedinjenim procenenama, u mnogim izbornim mestima veća nego na prošlim održanim 2013. godine, javljaju nemački mediji.

Izlaznost u Minhenu je do podne bila oko 57 odsto, u Hamburgu 37 odsto, što je oko dva procenta više nego u isto vreme 2013. godine, u Nirnbergu je glasalo 29,6 odsto, dok je na prošlim izborima glasalo 26,4 odsto birača, pokazuju neobjedinjene procene, dok se prvi sveobuhvati podaci o izlaznosti očekuju nešto pre 16.00 sati.

Veliki broj nemačkih političara je već dao svoj glas na izborima, na kojima se danas odlučuje ko će u narednom četvorogodišnjem mandatu vladati ovom najmoćnijom zemljom Evropske unije.

14.22 - Visoka izlaznost i u Hamburgu

Više od 37 odsto građana izašlo je na glasanje u Hamburgu. Očekuje se da izborna komisija objavi konačnu izlaznost u 15.30 sati po srednjoevropskom vremenu.

14:09 - Referendum u senci parlamentarnih izbora

Građani Berlina danas će na referendumu odlučiti o sudbini aerodroma Tegel, koji bi trebalo da se zatvori kada se u blizini glavnog grada Nemačke otvori veliki međunarodni aerodrom. Pravo glasa na referendumu ima 2,5 miliona stanovnika Berlina, koji će odlučiti o tome da li će Tegel, koji se nalazi na severozapadu nemačke prestonice, nastaviti da radi. Ishod referenduma nije obavezujući.

Izbori u Nemačkoj
Izbori u Nemačkoj / Izvor: Reuters

14:00 - Za koga će glasati Srbi

U Nemačkoj se danas, po uglavnom lepom i sunčanom vremenu, održavaju parlamentarni izbori na kojima pravo glasa ima 61,5 milion građana, među kojima je i jedan broj Srba, nemačkih državljana, čiji glasovi statistički ne mogu uticati na ishod, ali su i politikološki i sociološki zanimljivi. Pročitajte u posebnoj vesti kako će oni glasati.

13:55 - Najveća nepoznanica izbora: ko će biti treći?

U većini anketa, stranka Angele Merkel održava vođstvo od oko 15 procentnih već nedeljama. Socijaldemokrate koje predvodi Martin Šulc možda mogu da premoste jaz, ali istorija pokazuje da nemaju gotovo nikakve šanse za pobedu. Sa druge strane, borba za treće mesto je kranje neizvesna.

13.15 - Čak ni maraton ne ometa glasanje

Maraton
Maraton / Izvor: Reuters

Danas je u Berlinu oragnizovan maraton, ali upkos izmeni saobraćaja i gužvi, glasanje teče neometano.

Gradske vlasti angažovale su veliki broj volontera, koji upućuju birače kojim prevozom da se kreću kako bi najlakše došli do biračkog mesta. Na samim glasačkim mestima sede volonteri koji brinu o izbornom procesu, umesto pripadnika stranka, što je kod nas slučaj. Za ove izbore, samo u Berlinu angažovano je oko 20.000 volontera.

13:22 - Izlaznost u Bavarskoj veća u odnosu na poslednje izbore 2013. godine.

U Minhenu je izlaznost veća za skoro 1,5%, dok je izlaznost u Nirnbergu porasla za oko 1%, a preko 12% biračkog tela već je glasalo, prema nemačkom časopisu Focus.

Oko 9,5 miliona ljudi u Bavarskoj registrovano je za glasanje, čineći tako 15% celokupnog nemačkog biračkog tela. To je ključna država na izborima sa drugim najvećim brojem glasača, iza Severne Rajne-Vestfalije.

13:04 - Glasao predsednik Štajnmajer

Frank Valter Štajnmajer, predsednik Nemačke, glasao je zajedno sa suprugom u Berlinu.

Frank Valter Štajnmajer
Frank Valter Štajnmajer / Izvor: Reuters

12:30 - Nemački parlamentarni izbori od velike su važnosti za Izrael, jer je Nemačka jedan od najvažnijih saveznika Izraela u Evropskoj uniji, piše danas "Džeruzalem post".

Nemačka je glavni snabdevač Izraela naprednim podmornicama i obaveštajnim podacima i saveznik protiv usvajanja antiizraelskih mera u Ujedinjenim nacijama, navodi list 

12:15 - 30 odsto građana glasalo poštom. Oko 30 odsto građana Nemačke glasalo je poštom, javlja "Blicova" reporterka koja se nalazi u Berlinu. U Nemačkoj postoje posebni glasački listići za spele i slabovide, a oni koji odluče da glasaju poštom, komplete za glasanje naručuju mejlom, a oni potom stižu na kućnu adresu. Kada se završi sa glasanjem, listić se šalje izborim jedinicama. Na fotografiji naše reporterke možete videti kako izgledaju koverte u kojima se šalju glasački listići.

11.30 - Šta je nemački "personalizovani proporcionalni sistem"?

Nemački izborni sistem izuzetno je komplikovan i često se može čuti da ga ni sami Nemci ne razumeju. To znači da jedan birač ima dva glasa, odnosno prvo glasa za kandidata u svojoj izbornoj jedinici po većinskom sistemu,a potom za izbornu listu političke partije po proporcionalnom sistemu. Opširnije pročitajte u našem izbornom vodiču.

11.08 - Kandidat za nemačkog kancelara satirične stranke Die Partei (Partija), Serdar Somundžu, uneo je dozu humora u današnje parlamentarne izbore u toj zemlji.

Ovaj 49-godišnji nemački pisac i režiser turskog porekla, rođen u Istanbulu, na predizbornom plakatu crvene boje prikazan je iskeženog i namrgođenog izraza lica, a iznad njega ispisana je umesto "Kanzler" (kancelar na nemačkom) reč "Kançler" sa turskim slovom koje se čita "č". A sve najgore i najbolje plakate u predizbornoj trci pogledajte KLIKOM OVDE!

10.40 - Glasao Martin Šulc

Kandidat za kancelara Martin Šulc glasao je zajedno sa svojom suprugom Inge u Vurselenu.

Martin Šulc
Martin Šulc / Izvor: Reuters

10: 15 - Osim šest „etabliranih“ stranaka koje gotovo izvesno ulaze u Bundestag, na glasačkom listiću je još 36 malo poznatih i bizarnih. Tu su Marksističko-lenjinistička partija Nemačke, Feministička stranka „Žene“, Partija za promenu, vegetarijance i vegane ili recimo Stranka hrišćana odanih Bibliji. Svašta može da se kaže za politiku u Nemačkoj, ali teško može da se kaže da nema izbora. Jedan od izbora je i satirična partija „Partija“.

10:05 - Poslednji dan kampanje - paradajz i zvižduci za kancelarku

Na završnom mitingu predizborne kampanje Angele Merkel okupili su se njeni protivnici koji su je izviždali, a mogli su da se vide i slogani protiv nje.

9:45 - Nemački predsednik Frank-Valter Štajnmajer pozvao je  birače da izađu na parlamentarne izbore.
- Glasanje je građanska dužnost. Izađite i glasajte. Svaki glas nešto znači, tako i vaš. Ljudi koji ne glasaju dozvoljavaju drugim da donose odluke o budućnosti naše zemlje - naveo je Štajnmajer u članku objavljenom u listu "Bild am Zontag".

Izbori u Nemačkoj
Izbori u Nemačkoj / Izvor: Reuters

09:29 - BORBA ZA ČETVRTI MANDAT: Ko su protivnici Angele Merkel i ima li nemačka kancelarka razloga za STRAH?

09:18 - Ko bira novi saziv Bundestaga?

Nemačka je podeljena na 299 izbornih okruga, a pravo glasa ima 61,5 miliona birača. Među njima je oko šest miliona Nemaca migrantskog porekla, od kojih je 1,3 miliona turskog porekla, kao i veliki broj Rusa, Poljaka i Rumuna sa nemačkim državljanstvom. Na izbore je pozvano i oko tri miliona mladih, koji sada glasaju prvi put. Najveća starosna grupa birača su oni iznad šezdeset godina i svaki treći nemački birač pripada toj kategoriji.

08:59 - Štajnmajer: Izađite na glasanje

Predsednik Nemačke Frank-Valter Štajnmajer pozvao je danas birače da izađu na parlamentarne izbore.

- Glasanje je građanska dužnost. Izađite i glasajte. Svaki glas nešto znači, tako i vaš. Ljudi koji ne glasaju dozvoljavaju drugim da donose odluke o budućnosti naše zemlje - naveo je Štajnmajer u članku objavljenom u listu "Bild am Zontag".

Izbori u Nemačkoj
Izbori u Nemačkoj / Izvor: Reuters

08:30 - Ankete: Merkel "već viđena" za četvrti mandat

Prema anketama, konzervativni blok Merkelove na putu je da ostane najveća poslanička grupa, ali bi moglo da joj bude teže nego ranije da formira vladajuću koaliciju. Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da bi demohrišćani Merkelove mogli da dobiju od 35 do 37 odsto glasova.

Očekuje se da bi drugoplasirana partija, sa oko 22 odsto glasova, trebalo da bude Socijaldemokratska partija (SPD) Martina Šulca, "izazivača" Merkelove za mesto kancelara, dok bi treća po snazi u Bundestagu mogla biti desničarska "Alternativa za Nemačku" (AfD), partija dobrostojećih muškaraca i evroskeptika koja je najviše političkih poena dobila na temi izbeglica.

08:00 - Otvorena birališta

U Nemačkoj je jutros u 08.00 sati počelo glasanje na parlamentarnim izborima na kojima kancelarka Angela Merkel ima velike izglede da osvoji istorijski četvrti mandat, dok bi u Bundestag prvi put posle više od pola veka mogli da uđu ultradesničari.

Više od 60 miliona Nemaca s pravom glasa pozvano je da danas izađe na savezne parlamentarne izbore, na kojima će se odlučivati ko će u narednom četvorogodišnjem mandatu vladati najmoćnijom evropskom državom, a sve ankete ukazuju da će demohrišćani, kancelara Angele Merkel, i ovaj put pobediti.

Ko ima veće ŠANSE, Merkelova ili Šulc? Šta PROROCI misle o tome?

POLITIČKI DINOSAURUS: Merkelova nadomak četvrtog mandata u Nemačkoj!

Bez Merkelove ili protiv njene volje u Berlinu neće moći da bude formirana nijedna vlada, kažu analitičari, ukazujući da će Nemci birati, pre svega, demohrišćane, za koje se procenjuje da mogu dobiti oko 35 do 37 odsto glasova.

Angela Merkel
Angela Merkel / Izvor: Reuters

U skladu sa istraživanjima javnog mnjenja i raspoloženjem građana, u Berlinu najverovatnije, neće biti političkih promena, a to bi moglo da znači da bi i u odnosu prema evropskim temama kao i evropskom putu Srbije, spoljna politika i podrška Nemačke mogla ostati nepromenjena. 

Na izborima, za koje pravo glasa ima tačno 61,5 miliona Nemaca, očekuje se da bi drugoplasirana partija, sa oko 22 odsto glasova, trebalo da bude Socijaldemokratska partija (SPD) Martina Šulca, "izazivača" Merkelove, dok bi treća po snazi u Bundestagu mogla biti desničarska "Alternativa za Nemačku" (AfD), partija dobrostojećih muškaraca i evroskeptika koja je najviše političkih poena dobila na temi izbeglica.

Ko će s Merkelovom vladati Nemačkom, ali i Evropom, otvoreno je pitanje, a analitičari ukazuju da bi nastavak vlade "velike koalicije" između njenih demohrišćana i socijaldemokrata Martina Šulca bio sasvim moguć i očekivan.

Ne isključuje se, međutim, ni mogućnost takozvane "Jamajka koalicije" u bojama zastave te ostrvske zemlje.

To bi bila koalicija između demohrišćana (crni), partije Zeleni (zeleni) i liberala (žuti) koji će na čelu sa mladim Kristijanom Lindnerom, za koga se kaže da je "novi Genšer", ponovo ući u Bundestag.

Iako mnogi analitičari ukazuju na očekivanu pobedu Merkelove i njenih demohrišćana, podseća se, takođe, i da su istraživanja varljiva i ukazuje na američki primer.

Istovremeno se kaže da, iako sve računice govore u prilog Merkelove, u Nemačkoj postoji jedan broj građana "otuđenih" od aktuelnih i etabliranih partija.

Martin Šulc, predsednik Evropskog parlamenta
Martin Šulc, predsednik Evropskog parlamenta / Izvor: Profimedia

Oni ne učestvuju u anaketama i za sada - ćute, tako da bi, možda, na štetu etabliranih partija, moglo dovesti do još bolje pozicije evroskeptički orijentisane AfD, za koju se veruje da bi mogla osvojiti devet odsto glasova, ali možda čak i 13 odsto.

Za istraživače javnog mnjenja, problematična je i još jedna grupa, takozvanih "last-minit" birača, koji će u poslednjem trenutku odlučiti koga će birati, ukazuju analitičari.

Kada je reč o izboru kancelara, Nemci bi i kada bi direktno mogli da biraju kancelara, ponovo želeli Merkelovu, ukazuju analitičari, a ankete pokazuju da lider socijaldemokrata Šulc, ne bi ni u tom slučaju imao velike šanse za izbor.

Kada je reč o tehničkom delu izbora, Nemačka je podeljena na 299 izbornih okruga. 

Među 61,5 miliona birača, na izbore je pozvano i oko šest miliona Nemaca migrantskog porekla, od kojih je 1,3 miliona turskog porekla, kao i veliki broj Rusa, Poljaka i Rumuna sa nemačkim državljanstvom.

Na izbore je pozvano i oko tri miliona mladih, koji sada glasaju po prvi put. Najveća starosna grupa birača su, međutim, oni iznad šezdeset godina i svaki treći nemački birač pripada toj kategoriji.

Iako u Nemačkoj ove godine ima oko 400.000 birača manje nego 2013. godine, izbori će biti znatno skuplji i koštaće poreske obveznike najmanje 84 miliona evra, odnosno, oko 14 miliona više, nego prošli put, pokazuuje računica.

Nemačka ima složeni izborni sistem, kakvi postoje samo u Mongoliji i na Novom Zelandu, mešavinu proporcionalnog i većinskog, u kome svaki birač ima dva glasa - prvim bira političku ličnost, za takozvane "direktne mandate" u Bundestagu, a drugim glasom partiju. 

Računica nemačkog izbornog sistema je, očito, veoma složena, kao što, ponekad, može biti i izborni rezultat, koji može usloviti duge i naporne postizborne koalicione pregovore oko formiranja nove vlade i špekulacije o tome ko na koju stranu treba, može i hoće da "pretrči" i da li se veliki treba da dogovore.

U Nemačkoj se, prema Ustavu iz 1949. godine, napisanom uz živo sećanje na strahote Drugog svetskog rata, niko na visokoj funkciji, ni predsednik države, ni savezni kancelar (šef Savezne vlade) ne mogu birati direktnim glasanjem građana, već samo u parlamentu.

Angela Merkel
Angela Merkel / Izvor: Reuters

Ustav predviđa da se najduže svake četvrte godine raspisuju savezni izbori na kojima građani ove 82-milionske nacije odlučuju o svojim predstavnicima u Bundestagu, kako Nemci zovu donji dom saveznog parlamenta.

Jedan od osnovnih zadataka Bundestaga je izbor saveznog kancelara, političara koji u političkom životu Nemačke "igra" glavnu ulogu i predstavlja centar moći i odlučivanja.

Član 63 nemačkog Ustava definiše izbor kancelara.

"Kancelar se, bez diskusije, bira u Bundestagu na predlog predsednika države", kaže se u Ustavu, ali se ne precizira rok u kojem predsednik države, posle konsultacija s političkim strankama, mora da kaže svoju reč.

Ustav, međutim, precizira da se konstitutivna sednica Bundestaga mora održati najkasnije 30 dana po održavanju saveznih parlamentarnih izbora.

Kad je reč o tehničkoj proceduti izbora kancelara, on (ili ona) se bira tajnim glasanjem u Bundestagu.

Vreme službovanja kancelara i vlade počinje izdavanjem predsedničkog ukaza izabranom kancelaru (i njegovim ministrima), a završava se uobičajeno - posle četiri godine, izborom novog parlamenta.

I sve se, onda, zapravo, vrti u krug - ponovo počinje da sija žar predizborne kampanje u kojoj svaka strana pokušava da ubedi više od 60 miliona birača kako je baš ona ta koja će im doneti više para, bolje zdravstveno osiguranje, manje poreze....ili, čak i manje stranaca u zemlji, a zatim slede radost i tuga zbog prvih predizbornih rezultata, pa pregovori o novoj vladi u kojima je mašta majstora političke kombinatorike neograničena, pa zahvalnost, cestitke i, na kraju odlazak u istoriju.

Piše:
Agencije
24.09.2017. 19:35