fbpx
Skip to main content
Novi Sad

USKORO POČETAK OBNOVE SPOMEN-KUĆE BANA JELAČIĆA: Početak radova zakazan za sledeći mesec

Foto: Tanjug/Siniša Kopunović
Rodni dom bana Josipa Jelačića biće rekonstruisan, a završetak radova se najavljuje za kraj tekuće 2021. godine.

Početak radova na obnovi rodne kuće bana Josipa Jelačića u Novom Sadu očekuje se narednog meseca, a završetak radova najverovatnije do kraja godine, dok će narednih dana Zavod za zaštitu spomenika grada Novog Sada raspisati Javnu nabavku.

NOVI SAD 2022 - EVROPSKA PRESTONICA KULTURE: Odobreni projekti u vrednosti većoj od 185 miliona dinara

NOVI SAD 2022 - EVROPSKA PRESTONICA KULTURE: Odobreni projekti u vrednosti većoj od 185 miliona dinara

NOVI SAD ZA KORAK BLIŽE ČETVRTOM MOSTU NA DUNAVU! Vučević: Novi most će naš grad učiniti lepšim! (FOTO)

NOVI SAD ZA KORAK BLIŽE ČETVRTOM MOSTU NA DUNAVU! Vučević: Novi most će naš grad učiniti lepšim! (FOTO)

VELIKA NAVALA NA FILOLOŠKU GIMNAZIJU: Prijemni ispiti 15. i 16. maja, poznato kad će se znati konačni rezultati!

VELIKA NAVALA NA FILOLOŠKU GIMNAZIJU: Prijemni ispiti 15. i 16. maja, poznato kad će se znati konačni rezultati!

U zgradi Hrvatskog nacionalnog veća u Subotici potpisan je danas Sporazum o zajedničkom sprovođenju postupka javne nabavke između Nacionalnog saveta hrvatske nacionalne manjine i Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, kojim će se ostvariti saradnja u obnovi objekta rodne kuće bana Josipa Jelačića, a čiji otkup i obnovu finansira Vlada Srbije, na inicijativu predsednika Aleksandra Vučića.

Kuća bana Josipa Jelačića u naselju Petrovaradin u Novom Sadu, nakon 75 godina vraćena je hrvatskoj zajednici u Srbiji krajem prošle godine, za čiji otkup dela objekta je Vlada Srbije donirala sumu od 600 hiljada evra.

Predsednica Hrvatskog nacionalnog veća u Srbiji, Jasna Vojnić, podsetila je na značaj ove istorijske ličnosti za hrvatski narod i dodala kako će obnova njegove rodnog doma u budućnosti predsatavljati poveznicu između srpskog i hrvatskog naroda.

Od ukupno otkupljenih oko 350 kvadratnih metara, planom projektne dokumentacije biće obnovljeno 264 kvadrata na prvom spratu i oko 80 kvadratnih metara na drugom nivou objekta, za čije radove je iz republičkog budzeta opredeljeno 100 hiljada evra.

Novi Sad
Foto: Tanjug/Siniša Kopunović

Kako kaže Siniša Jokić, direktor Zavoda za zaštitu spomenika grada Novog Sada, jedan od najlepših, istorijski i arhitektonski značajnih objekata u Novom Sadu, biće prenamenjen u mesto kulturoloških, civilitacijskih i društvenih sastanaka svih naroda u Republici Srbiji.

Prostor će biti sastavljen od nekoliko celina, posedovaće prostorije za održavanje okruglih stolova, izložbeni prostor i brojne druge aktivnosti, tu će biti otvorene i kancelarije Hrvatskog konzulata i Nacionalnog veća, o kojima je govorio Darko Vuković, potpredsednik Hrvatskog nacionalnog veća za Srem i član novoosnovanog odbora Fondacije "Spomen dom bana Josipa Jelačića".

Namera je da on postane jedan od najsavremenijih kulturnih centara grada Novog Sada, koji će primati goste iz celog sveta.

 

SD vojvodina

SD kosovo

SD info

SD izbori 2020

SD hronika

SD svet

SD sirija

SD naoružanje

SD region

SD srpska istorija

SD beograd

SD društvo

Vremenska prognoza
Clear sky
12 Beograd