Utorak 19. mar 2024.
šećer

Problematična koža, karijes, nesanica... Ovo su najčešći znaci da ste ZAVISNI OD ŠEĆERA!

Foto: Profimedia
Nije na odmet znati...

Ukoliko imate potrebu da baš svaki dan konzumirate nešto slatko, to je definitivno oblik zavisnosti. Međutim, ne pokazuje samo ta želja i potreba da imate problem sa slatkišima. Vaš organizam to pokazuje na drugačiji način.

Važila je za NAJSEKSI devojku, povukla se s malih ekrana, a evo KAKO Rada izgleda u 43. godini! (FOTO)

Važila je za NAJSEKSI devojku, povukla se s malih ekrana, a evo KAKO Rada izgleda u 43. godini! (FOTO)

Rekla je dečku da je NEVINA, pa doživela ŠOKANTNU REAKCIJU "Ne mogu ja to, ta krv i tvoje stani..."

Rekla je dečku da je NEVINA, pa doživela ŠOKANTNU REAKCIJU "Ne mogu ja to, ta krv i tvoje stani..."

LEK IZ PRIRODE: Nalazi se SVUDA OKO NAS, a niste ni svesni KOLIKO je blagotvoran - za želudac, apetit...

LEK IZ PRIRODE: Nalazi se SVUDA OKO NAS, a niste ni svesni KOLIKO je blagotvoran - za želudac, apetit...

Nutricionistkinja Nataša Đukić otkriva pet najčešćih znakova koji jasno ukazuju da bi trebalo da smanjite unos šećera:

Problematična koža

Stalno izbijanje akni je mogući znak prevelikog unosa šećera u organizam, koji može uticati na disbalans ženskih hormona koji upravljaju menstrualnim ciklusom i manifestuje se aknama duž vilične kosti. Izbijanje akni može biti izazvano i zapaljenskim procesima, koje šećer pojačava. Pored toga, moguća su dugotrajna oštećenja proteina u koži - elastina i kolagena - što za posledicu ima prerano starenje i pojavu bora.

Karijes

Upozorenja stomatologa i zabrinutih roditelja deci, da će im se od slatkiša pokvariti zubi, nisu neosnovana. Bakterije u ustima se hrane šećerima, što stvara štetne kiseline, koje zatim oštećuju zubnu gleđ. Karijes je posledica bakterijske infekcije, koja na zubu ostavlja rupicu. Stoga je važno oprati zube posle svakog slatkog obroka i osloboditi se svih ostataka šećera u ustima.

šećer
Foto: Srbija Danas

Nedostatak energije

Iako je glukoza neophodna za proizvodnju energije u čitavom organizmu, važno je održavati stabilne vrednosti i ne dozvoliti nagle skokove i padove nivoa šećera u krvi, što se dešava kada se prepustimo želji za slatkim. Nakon konzumacije šećera, pankreas luči insulin koji prenosi glukozu do ćelija, što znači da tada možemo osetiti naglo povećanje energije. Međutim, nakon toga dolazi do pada, pošto organizam traži dodatne količine šećera da bi se ovaj ciklus obnovio. Dakle, što je viši bio nivo šećera, drastičniji će biti njegov pad.

Oslabljeni imuni sistem

Prevelikim unosom šećera se slabe bakterije imunološkog sistema koje napadaju štetne bakterije. Oko 70% našeg imunog sistema je locirano u digestivnom sistemu i oslanja se na blagotvorne bakterije. Međutim, ishrana prebogata šećerima će hraniti manje poželjne bakterije i kvasac i posredno uticati na funkcionisanje celokupnog imunološkog sistema.

Nesanica

Ukoliko se konzumira šećer neposredno pred odlazak na spavanje, teže je zaspati ili je san isprekidan, zbog visokog nivoa šećera u krvi. Naš "hormon sreće", serotonin, se uglavnom proizvodi u probavnom traktu i neophodan je za proizvodnju melatonina - hormona koji je neophodan za opuštanje i miran san.

 

Vremenska prognoza
Clear sky
8 Beograd