ABA LIGA: Zvezda umalo prokockala +16, ali ipak prekinula seriju poraza!

11.01.2016. 18:53
Duel Tarensa Kinsija i Gregora Hrovata u meču Olimpija - Crvena zvezda
Duel Tarensa Kinsija i Gregora Hrovata u meču Olimpija - Crvena zvezda / Izvor: Foto: aba-liga.com/Union Olimpija/Ales Fevzer

Crveno-beli zabeležili važan trijumf u "Stožicama" i sovetili se Olimpiji za poraz u prvom delu sezone u "Pioniru".

Crvena zvezda zabeležila je 14. pobedu u ABA ligi, pošto je u meču 19 . kola savladala u gostima Olimpiju rezultatom 77:69 (16:23, 24:13, 24:15, 13:18). Crveno-beli su u utakmici sa mnogo preokreta u dvorani "Stožice" došli do važnog trijumfa kojim su prekinuli seriju od tri poraza u svim takmičenjima, koji će im mnogo značiti u borbi za treće mesto pred plej-of.

Tim Dejana Radonjića pokazao je mnogo oscilacija u igri, u prvom poluvremenu imao zaostatak od devet poena (25:16), da bi sredinom treće četvrtine nanizao pet trojki za seriju 16-4 kojom je stigao do 16 poena "viška" pet minuta pre kraja (55:71). Nije tu sve bilo rešeno, jer su domaći uzvratili serijom 12-0, Zvezdinim košarkašima "ušla je voda u ušli", pa su umalo "prosuli" sve ono što su prethodno izgradili. Ipak, teškom mukom uspeli su da odbrane prednost i zabeleže trijumf kojim su se, makar donekle, revanširali "zmajčekima" za šokantan poraz u "Pioniru" zabeležen sredinom oktobra (73:77).

Najefikasniji u pobedi Crvene zvezde još jednom je bio Kvinsi Miler sa 25 poena i devet skokova, uz indeks korisnosti 28. Pratio ga je Maik Cirbes sa 15 koševa i sedam skokova, dok je na drugoj strani za domaće, koji su u ovom meču slavili 70 godina od osnivanja kluba, najbolji bio nekadašnji košarkaš Crvene zvezde Sava Lešić sa 16 poena i četiri skoka, dok je Saša Zagorac ubacio 11.

OLIMPIJA: Rajt 8 (6sk), Rupnik, Robinson 2, Hrovat 7 (3sk), Mesiček 4, Nikolić 7, Vučetić 5, Lapornik 2, Lešić 16 (4sk, za dva 6/10, za tri 0/4, ind. 16), Zagorac 11, Mahkovic 2, Zakis 5. Trener: Gašper Potočnik.

CRVENA ZVEZDA: Kinsi 9, Rebić, Dangubić 2, Lazić 1, Micić 5 (3 sk, 6as), Teić, Simonović 5, Gudurić 7, Jović 4 (4sk), Mielr 25 (9sk, za tri 4/9, ind. 28), Cirbes 15 (7sk, 6iz), Štimac 4 (6sk). Trener: Dejan Radonjić.

Zvezda nije dobro počela meč u "Stožicama". Već sredinom prvog perioda Olimpija je stigla do prednosti od 11:5, posle trojke Mitje Nikoliča. Crveno-beli nisu imali kvalitetna rešenja u napadu, ali su Cirbes sa četiri vezana poena, odnosno Miler trojkom, držali Zvezdu u igri u prvoj četvrtini, ali je Robinson obezbedio ozbiljnu prednost na isteku prvog perioda (23:16).

Poenima Mahkovica "zmajčeki" su stekli maksimalnih devet poena prednosti (25:16), kada se Zvezda konačno razigrala. Štimac je sa četiri vezana bacanja vratio Zvezdu u igru, tim Dejana Radonjića zaigrao je mnogo pokretljivije u odbrani, da bi poenima Micića i Dangubića najavili potpuni preokret (25:24). Nekadašnji košarkaš crveno-belih Sava Lešić odigrao je solidno prvo poluvreme (7p, 3sk) i vratio prednost domaćina na šest poena (32:26) na isteku 16. minuta.

Međutim, tada kreće nestvarna serija Crvene zvezde od 14-1, koju su vodili prvenstveno sa linije penala, koje su u tim momentima šutirali nepogrešivo, Posle trojke Kinzija Zvezda je došla na 40:33, a do izmaka prve polovine utakmice domaćin uspeva da smanji prednost trojkom Saše Zagorca - 36:40.

Branko Lazić i Maik Cirbes u duelu sa Vasilijem Vučetićem u meču Olimpija- Crvena zvezda
Branko Lazić i Maik Cirbes u duelu sa Vasilijem Vučetićem u meču Olimpija- Crvena zvezda / Izvor: Foto: aba-liga.com/Union Olimpija/Ales Fevzer

Sava Lešić je odlično počeo i nastavak na čijem je početku pogodio sedam vezanih poena, a Hrovat doneo vođstvo domaćinu (45:44). Ipak, od sredine drugog dela Zvezda kreće u nezadrživu seriju trojki. Vasilije Micić ju je otvorio u 27. minutu, nastavio je Simonović, da bi posle trojke uz faul nad Gudurićem Zvezda stigla do "plus 7" (51:58). Serija Beograđana nije tu stala već je nastavljena još jednim pogotkom Gudurića van linije 6,75, da bi je u trećem periodu na pet vezanih pogodaka produžio Kvinsi Miler za seriju 16-4 i čak 13 poena prednosti pred poslednjih deset minuta - 51:64.

Kvinsi Miler se potpuno razigrao u tim momentima, nanizao pet poena (uz novu trojku), a poenima Cirbesa Zvezda je na isteku 34. minuta stigla do "plus 16" (55:71).  Rajt i Zagorac, međutim, pogađaju sa linije penala, a trojkom Mesičeka i poenima Zeka Rajta u kontri Olimpija je napravila seriju 12-0 i vratila neizvesnost (67:71). Ipak, nije bilo novog preokreta u završnici, Zvezda je nekako uspela da se odbrani i sačuva stečenu prednost iz trećeg perioda, te u penal završnici (ili makar njenom pokušaju sa strane domaćina) izbori 14. trijumf u sezoni (69:77), a prvi posle tri vezana poraza - od Anadolu Efesa, Cedevite i Fenerbahčea.