PUKLA PETARDA U AUSTRALIJI: NOLE JE APSOLUTNI KRALJ MELBURNA!

01.02.2015. 09:06 15:47
Novak Đoković
Novak Đoković / Izvor: Reuters

Pobedom protiv Endija Mareja, prvi reket sveta na večnoj listi prestigao je Rodžera Federera i Andrea Agasija, koji su po četiri puta slavili na Ozi openu.

Srpski teniser Novak Đoković osvojio je petu,rekordnu, titulu u Melburnu, pošto je u finalu Australijen opena savladao Britanca Endija Mareja sa 7:6, 6:7, 6:3, 6:0 tri sata i 39 minuta igre. Đoković je pred prepunim „Rod Lejverom“ stigao do osme gren slem titule u karijeri, dok je Marej "upisao" četvrti poraz u Melburnu.

Meč je imao pregršt preokreta, oscilacija oba tenisera, a viđeno je čak 14 brejkova ukupno. Novak je od izgubljenog drugog seta posle taj brejka, prepustio Mareju samo tri gema i na sličan način, koji je ispratio Vavrinku u polufinalu, okončao i ovaj finalni susret. Marej prosto nije znao "koliko je sati" u tom trenutku, pošto su treći i četvrti set okončani posle 67 minuta igre, dok su prva dva trajala 152.

Novak Đoković protiv Endija Mareja
Novak Đoković protiv Endija Mareja / Izvor: Reuters

Ključ ovog susreta, pored brejkova, leži i u drugom servisu Mareja, koji je osvojio samo 34 odsto poena (14/41). Đoković je nekarakteristično za njega imao drugi servis bolji od prvog (59-62), ali je zato imao 53 vinera i 40 neiznuđenih grešaka. Britanac je okončao meč sa odnosom 41-49.

Srpski teniser je treći put savladao Mareja u finalima Ozi opena posle (2011, 2013.) i na večnoj listi po ukupnom broju osvojenih gren slemova prestigao Matsa Vilandera, Džona Mekinroa i Džona Njukomba, dok se izjednačio sa Andreom Agasijem, Džimijem Konorsom i Ivanom Lendlom.

Meč ste mogli da pratite na sd.rs:

4. set: 6-0.

Sedmi gem u poslednjih osam pripada srpskom teniseru, koji je na ovaj način sedmi put oduzeo servis svom protivniku u finalu. Nole je u seriji, Marej pada.

JOŠ JEDAN BREJK: Posle 14 minuta igre, Đoković hita ka petoj tituli u Melburnu. Ni Ameli Morezmo ne može da pomogne Mareju sad. Preslikano kao sa Vavrinkom u polufinalu, Novak osvaja završni set bez izgubljenog gema i na impresivan način završava ovaj meč, 6:0.

3. set: 6-3.

Greške sa kraja drugog seta, definitivno su ostale u mislima srpskog tenisera na početku trećeg. Novak greškom iz forhenda, prepušta Mareju peti brejk na susretu.

NOLE VRAĆA BREJK: Prekopiran start drugog seta. Marej greši iz forhenda i posle 18 minuta igre, rezultat je opet nerešen, 2:2.

• BREJK ŠANSE: Đoković (5/11), Marej (5/11). Izjednačeno.

Još jednu priliku da oduzme servis protiniku imao je Endi Marej, ali mu Novak to ovog puta nije dozvolio, 4:3.

DUPLOM SERVIS GREŠKOM, NOLE BREJKUJE MAREJA. Zatim, sa tri greške iz forhenda protivnika, Đoković osvaja ovaj set posle "samo" devet odigranih gemova i 39 minuta igre. Situacija se preokrenula.

2. set: 6-7 (4:7).

Posle šest minuta, uvodni gem osvaja Marej.

MAREJ STIŽE DO TREĆEG BREJKA (2-0). Nole loše izgleda na terenu, pravi veliki broj neiznuđenih grešaka. Već ih je sakupio 22.

NOLE VRAĆA ODMAH (2-1). Čudan start drugog seta, već posle 14 minuta igre, po brejk na obe strane. Tempo igre je malo opao, napetost se povećava.

Bez izgubljenog poena, Novak pravi brejk u petom gemu, koji odmah materijalizuje za vođstvo od 4:2.

Susret na "Rod Lejveru" je prekinut na kratko, posle upada jedne razdragane navijačice, sa natpisom na majici "Australija otvorena za izbeglice". Definitivno je skrenula pažnju na sebe.

Ova pauza definitivno je prekinula Noletov ritam, pošto je Marej opet brejknuo Srbina u osmom gemu. Posle 44 minuta u drugom setu, na semaforu stoji 4:4.

• Prosečan broj razmena udaraca u jednom poenu je 9. Nestvarno.

Marej je propustio svoj momentum u desetom gemu, što je Novak iskoristio i posle spašene set lopte i tri izjednačenja, uspeo da poravna na 5:5. Čak tri brejk prilike propustio je Novak u 11. gemu, pa je u narednom sa nulom obezbedio još jedan taj-brejk.

TAJ-BREJK: Forhend vinerom Novak smanjuje na 4:2. Broj osvojenih poena u meču trenutno je poravnat (83:83). Riternom pod noge, Marej je osvojio drugi set posle ravno 80 minuta igre. Borba tek predstoji.

Endi Marej
Endi Marej / Izvor: Reuters

1. set: 7-6 (7:5).

Siguran start Đokovića i lagano osvojen prvi servis gem. Rasplamsala se malo borba u drugom gemu, ali je Marej posle đusa, dva puta dobro servirao i posle devet minuta poravnao na 1:1.

Počelo je da pršti već u trećem gemu. Marej je na svom kontu imao 0:40, ali se onda probudio Đoković i sa dva prelepa bekhend voleja na mreži, preokrenuo i poveo sa 2:1.

Britančeva lepša polovima, Kim Sirs, natpisom na duksu odgovorila je na prozivke upućene zbog psovki. Samo čekamo da počne da "čašćava" i na ovom meču.

BREJK ĐOKOVIĆA (3:1). Slična situacija kao u prethodnom gemu, s tim što je srpski teniser iskoristio drugu brejk šansu i fantastičnim forhend vinerom realizovao gem u svoju korist. Već 14 direktnim poenom na meču, Đoković stiže do +3 (4:1). Lakše nego očekivano.

UZVRAĆA BREJK MAREJ (4:3). Britanac je ipak uspeo da napravi brejk iz šestog pokušaja i tako zadrži šanse da osvoji prvi set, iako je na prvu prednost nepojmljivo izbacio lopticu u aut. Đoković je nekarakteristično tri puta pogrešio iz bekhenda.

Dva uzastopna brejka u osmom i devetom gemu. Novak je imao priliku posle drugog osvojenog u meču da servira za prvi set, ali je Marej iskoristio "kratku" ruku srpskog tenisera i smanjio na 5:4.

• Đoković je zbog ogromnog žulja na palcu desne šake, prinuđen da zatraži medicinski tajm-aut.

Prvi set ipak ulazi u taj-brejk. Biće ovo njihov 13. taj-brejk u međusobnim duelima. Novaku je pripalo pet, dok ih je Marej sakupio dva više.

TAJ BREJK: Prva promena strana, 4:2 za Mareja. Novak je napravio već tri neiznuđene greške u 13. gemu. Britanac je posle neverovatnog promašaja na mreži, Novak poveo sa 6:5 i nakog toga prepoznatljivim kik servisom naterao šestog tenisera sveta da zakuca lopticu u mrežu. Jedan sat i 12 minuta igre, Đoković vodi sa 1:0 u setovima.

Novak Đoković / Izvor: Beta/AP