19°C
20.05.2024.
117.1131
107.611

Dan kada je Jugoslavija propustila poslednju šansu da postane prvak sveta, a Piksi i Dejo da nadmaše Maradonu (VIDEO)

30.06.2015. 00:06
Detalj sa Mundijala u Italiji
Detalj sa Mundijala u Italiji / Izvor: MN Press

Na današnji dan SFR Jugoslavija i Argentina igrale u četvrtfinalu Mundijala.

Bila je to jedna od utakmica o kojoj će se pričati i pričati... Na današnji dan, u osmini finala Svetskog prvenstva u Italiji 1990. godine fudbalska reprezentacija SFR Jugoslavije pobedila je Španiju (više pročitajte OVDE), a onda je na red došla četvrtfinalna utakmica sa Argentinom, za koju su tada igrali Maradona, Buručaga, Kaniđa...

Pobednici su na kraju na žalost bili Južnoamerikanci, posle izvođenja penala (meč završen sa 0:0), a bili su bolji samo za jedan gol. Strelci za "staru Jugu" su bili Prosinečki i Savićević, dok su neuspešni bili Stojković, Brnović i Hadžibegić. Na drugoj strani, za "gaučose" su pogađali Serizuela i Buručaga, a gol odluke postigao je Dezoti. Pre toga Ivković je odbranio penal Maradoni, odnosno uhvatio "živu loptu".

Ovaj meč će ostati upamćen ne samo po Ivkovićevoj odbrani, već i po velikoj šansi, kada je u prvom poluvremenu Savićević promašio gol sa pet metara. Tačnije, prebacio je loptu preko gola (već savladanog) Gojkočee. Osim Savićevića, žaliće i Stojković koji je u penal seriji pogodio prečku.

Posle Mundijala na "čizmi" zajednička država je prestala da postoji. Samim tim, u Firenci je propuštena poslednja šansu da Jugoslavija postane prvak sveta u fudbalu, a Piksi i Dejo da nadmaše Maradonu.

Posle ove utakmice odigrane u Firenci, Argentinci su došli i do finala pošto su u polufinalu, takođe posle penala eliminisali Italijane. Međutim, u finalu u Rimu, pobedila je Zapadna Nemačka, a jedini gol u 85. minutu, sa bele tačke postigao je Breme.