EL: Moćna Zvezda u Top 16!

05.12.2014. 20:59 00:05
Košarkaši Crvene zvezde
Košarkaši Crvene zvezde / Izvor: MN Press

Crveno-beli savladali Valensiju u gostima i napravili veliki uspeh u elitnom takmičenju.

Dileme više nema, Crvena zvezda Telekom izborila je plasman u Top 16 i to posle osmog kola D grupe Evrolige! Crveno-beli su savladali u gostima Valensiju rezultatom 77:68 (20:16, 22:21, 20:15, 15:16) i načinili najveći uspeh u novijoj klupskoj istoriji uz polufinale Evrokupa prošle sezone!

Tim Dejana Radonjića odigrao je još jednu odličnu partiju na teritoriji Španije i nadigrao motivisanog domaćina. Markus Vilijams ponovo je bio lider Beograđana. Amerikanac je ubacio pet trojki, kada je Zvezda stekla ključnu prednost u drugom kvartalu. Crveno-bele je prethodno ka petom trijumfu u Evroligi poveo Nikola Kalinić, koji je već početkom druge deonice imao 10 poena na svom kontu.

Plejmejker Crvene zvezde Markus Vilijams
Plejmejker Crvene zvezde Markus Vilijams / Izvor: MN Press

Valensija se, predvođena Bojanom Dubljevićem, Pau Ribasom i Vladimirom Lučićem, opasno približila u finišu meča, ali su crveno-beli odbili atake domaćina. Sjajnu partiju u drugom delu pružio je Boban Marjanović za kojeg tim Velimira Perasovića nije imao rešenje. Zvezdin centar na kraju je zabeležio „dabl-dabl“ sa 18 poena i 11 skokova.

Crveno-bele u poslednja dva kola očekuje borba za što bolju poziciju pred nastavak takmičenja, ali je jasno da je jedini srpski predstavnik u Evroligi već napravio ogroman uspeh plasmanom među 16 najboljih timova Starog kontineta.

Nikola Kalinić slavi, Vladimir Lučić tuguje
Nikola Kalinić slavi, Vladimir Lučić tuguje / Izvor: MN Press

VALENSIJA: Ribas 15 (6as), Nedović, Sato, Lučić 14 (6sk), Dubljević  22 (5sk), Vives 4, Martinez 7, Lončar 2, Agilar, Harangodi 4, Perez.

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 17 (5/9 za tri), Rebić, Dangubić 4, Mitrović 9 (6as, 5sk), Lazić 1, Blažič 6 (5sk), Kalinić 11 (5sk), Marjanović 18 (11sk), Tejić, Dženkins 8, Jović, Cirbes 3 (7sk).

Tok meča mogli ste da pratite uživo na portalu Srbijadanas.com.

4/4

Marjanović je nezadrživ u drugom poluvremenu, plus 12 - 52:64. Lučić je trojkom psustio zaostatak na "jednu cifru", 55:64. Odlični Pau Ribas novom trojkom vraća neizvesnost, 58:64.

Poenima Dubljevića Valensija se primakla na 64:67. Domaćin je "stegao" odbranu, Zvezda bez rešenja u poslednjim minutima, zaustavljen je Vilijams. Pet minuta do kraja...

Mitrović je promašio trojku, isto je učinio i Lučić na suprotnoj strani. Koraci kalinića, serija grešaka na četiri minuta do poslednjeg zvuka sirene.

Kakva asistencija Dženkinsa za Mitrovića, 64:69. Blažič održava pet poena viška posle pogođenih slobodnih bacanja Dubljevića, 66:71. Odbranila se Zvezda, faul Ribasa nad Blažičem, 66:73 , još dva minuta... Polaganje Dženkinsa, 66:75 na minut do kraja, tajm-aut za Valensiju.

Vives za 68:75, Dubljević je "poslao" Cirbesa na liniju penala. Nemac potvrđuje trijumf Beograđana pogođenim drugim slobodnim bacanjem, 68:76.

Kraj, 68:77!

3/4

Boban Marjanović se probudio u trećoj deonici, novu trojku ubacio je Vilijams za 42:51 u 24. minutu. Valensija se približila posle trojke Dubljevića na 47:51. Zvezdin pakleni tandem Marjanović - Vilijams za prvu dvocifrenu razliku, gostiju 47:57.

Pred poslednju deonicu crveno-beli vode sa 62:52.

Centar Crvene zvezde Boban Marjanović
Centar Crvene zvezde Boban Marjanović / Izvor: MN Press

2/4

Nova trojka Zvezde, precizan je opet Kalinić, 16:23. Dubljević je vezao četiri poena, Crnogorac je najraspoloženiji pojedinac u domaćem timu, 20:23. Na drugoj strani briljira Kalinić, eksplozivno krilo postiglo je već 10 poena, 20:25.

Kapiten Zvezde Luka Mitrović doneo je gostima maksimalnih plus osam, 20:28 u 14. minutu. Pau Ribas za tri, ali Vilijams uzvraća, 23:31. Nedović je promašio drugu trojku iz izrađene pozicije, ali u narednom napadu precizan je Vladimir Lučić - pet poena bivšeg kapitena Zvezde. Markus Vilijaaaams - 25:34. Dubljević vraća trojku, 28:34.

Zakucava Marjanović, 28:26, a zatim nova trojka Ribasa, 31:36. Sjajna utakmica, treća trojka Vilijamsa u drugoj četvrtini, 31:39. Domaćin je vezao četiri poena, Lučić, pa Ribas - 35:39. Vilijams igra perfektno, pogodio je četvrtu trojku iz pet pokušaja, 35:42. Gosti na velikom odmoru imaju plus pet, 37:42.

1/4

Brza utakmica na startu, Zvezda vodi sa 8:7 posle četiri i po minuta. Četiri poena ubacio je Nemanja Dangubić. Četvrtim poenom Rafe Martineza domaćin je stekao plus tri, 11:8. Prva osetnija prednost, 13:8, poentirao je Dubljević. Serija Valensije 6:0.

Dženkins je pogodio trojku, ali je u sledećem napadu istom merom uzvratio Dubljević. Zirbes je poentirao, a posle trojke Kalinića Zvezda je izjednačila. Reprezentativno krilo zakucalo je zatim u kontaranapadu, vode Beograđani sa 18:16.

Serija Zvezde sada je 9:0, pogodak Blažiča posle još jednog kontranapada, 16:20. Kraj prve četvrtine.

Grupa D, 8. kolo

Galatasaraj - Laboral Kuća 82:89

Olimpijakos - Neptunas 89:79

Valensija - Crvena zvezda 68:77

TABELA: Olimpijakos 7-1, Crvena zvezda 5-3, Laboral Kuća 4-4, Galatasaraj 3-5, Neptunas 3-5, Valensija 2-6.