EL: Već viđeno - "Srpski" CSKA ispustio plus 15, Makabi u finalu!

N. R.
Detalj sa meča CSKA - Makabi
Detalj sa meča CSKA - Makabi / Izvor: Beta/AP

"Ponos Izraela" u meču za titulu čeka pobednika duela Barselona – Real.

Kakav preokret Makabija, kakva nesreća CSKA! "Armejci" nisu prekinuli prokletstvo koje ih prati u poslednje vreme na finalnim turnirima Evrolige.  Slično kao pre dve godine u finalu, CSKA je ispustio veliku prednost i omogućio Makabiju da slavi posle neizvesne završnice. Poene odluke postigao je šest sekundi pre kraja Tajris Rajs i to preko Miloša Teodosića. Prethodno je Viktor Hrijapa izgubio loptu i omogućio timu iz Tel Aviva da načini čudo. 68:67 (16:19, 14:19, 15:17, 23:12) jer je gubio sa 15 poena razlike u 30. minutu.

Moskovljani su od starta meča imali kontrolu nad utakmicom. Saša Kaun je sa 10 poena omogućio ruskom šampionu prvo osetnije vođstvo (14:6 u petom minutu). Makabi je uspeo na kratko da izjednači, a u drugoj deonici probudio se Miloš Teodosić. Zahvaljujući srpskom plejmejkeru koji je ubacio osam poena CSKA se odlepio na 35:27 (18. minut).

Početkom drugog poluvremena ekipa Etorea Mesine stigla je do dvocifrene prednosti (40:30), a posle poena Nenada Krstića i Sonija Vimsa CSKA je stekao maksimalnih plus 15, 55:40 – 30. minut.

Košarkaši Makabija
Košarkaši Makabija / Izvor: Beta/AP

I onda je usledio brodolom Moskovljana, sličan onom od pre dve godine, kada su u finalu Evrolige ispustili 19 poena prednosti nad Olimpijakosom. Makabi se vratio u život serijom 11:2, a polaganjem Tajrisa Rajsa „ponos Izraela“ uneo je veliku dozu neizvesnosti u finišu (62:59, 38. minut).Krstić je poentirao u narednom napadu, činilo se da je omogućio mirniju završnicu „armejcima“.

Međutim, posle poena Smita Makabi se primakao na 65:63 u poslednjem minutu. Vims je poentirao za 67:63, 12 sekundi pre kraja David Blu je postigao petu trojku, da bi usledila opisana završnica i pogodak Rajsa za veliko slavlje izraelskih navijača.

Makabi će u finalu (nedelja, 20:00) igrati protiv boljeg iz španskog dvoboja Barselona – Real Madrid (petak, 21:00).

CSKA – Makabi 67:68 (19:16, 19:14, 17:15, 12:23)

Dvorana: "Mediolanum forum". Sudije: Pukl (Slovenija), Jovčić (Srbija), Rižik (Ukrajina).

CSKA: Teodosić 12 (6sk), Micov 4, Fridzon 6, Džekson 2, Pargo, Krstić 5 (4sk), Vims 6 (6as), Zozulin, Voroncevič 3, Kaun 14 (5sk), Hrijapa 9 (10 sk), Hajns 6.

MAKABI: Rajs 13 (5sk), Smit 7 (9sk), Hikmen 10, Ingls 2, Tijus 10 (5sk), Pnini, Žižić, Ohajon 7 (4as), Blu 15 (5/9 za tri), Altit, Skorcijanidis 4, Harari.